Pasaulyje

2017.08.10 11:07

Virš Vašingtono žemai praskridęs Rusijos lėktuvas sukėlė šurmulį JAV sostinėje

BNS 2017.08.10 11:07

Žemai virš Vašingtono praskridęs Rusijos lėktuvas trečiadienį sukėlė nerimą Jungtinių Valstijų sostinėje, bet paaiškėjo, kad šis stebimasis skrydis virš Kapitolijaus, Pentagono ir kitų objektų buvo atliktas Amerikos vyriausybei davus leidimą Maskvai pagal seniai galiojantį tarpvalstybinį susitarimą.

Skrydžiui, nufilmuotame naujienų agentūros „The Associated Press“, leidimas buvo suteiktas pagal sutartį „Atviras dangus“ (Open Skies).

Sutartis „Atviras dangus“ buvo pasirašyta 1992 metais Helsinkyje, o įsigaliojo 2002 metais. Dabar prie jos prisijungusios 34 Europos Saugumo ir Bendradarbiavimo Organizacijos (ESBO) valstybės, tarp jų visos NATO šalys.

Sutarties narės leidžia vykdyti virš savo teritorijų iš anksto suderintus neginkluotų orlaivių stebimuosius skrydžius. Jie turi skatinti karinės veiklos skaidrumą, mažinti nepasitikėjimą ir nesusipratimų riziką, padėti vykdyti ginkluotės kontrolę ir kitus susitarimus.

Pentagono atstovas Danas Gaffney sakė negalintis patvirtinti lėktuvo maršruto, kol jo misija nebus baigta.

„Paprastai misija būna sudaryta iš kelių segmentų (skrydžių), vykstančių per kelias dienas“, – aiškino D. Gaffney.

Tačiau JAV Kapitolijaus policija paskelbė informacinį pranešimą, kuriame sakoma, kad „orlaivio praskridimas mažame aukštyje gavus leidimą“ bus atliktas riboto naudojimo oro erdvėje virš JAV Kongreso pastato kažkuriuo metu nuo 11 iki 15 val. vietos (18–22 val. Lietuvos) laiku.

„Orlaivis bus didelis ir gali praskristi tiesiai virš JAV Kapitolijaus, – sakoma pranešime. – Šis skrydis bus stebimas JAV Kapitolijaus policijos vadavietės ir kitų federalinių agentūrų.“

Nuo „Atviro dangaus“ sutarties įsigaliojimo 2002 metais pagal ją surengta jau per 1,2 tūkst. skrydžių. Pasak Pentagono, tokie skrydžiai atliekami neginkluotais stebėsenos lėktuvais; juose būna sumontuotos specialios kameros ir jutikliai, leidžiami pagal sutarties sąlygas.

JAV Gynybos departamentas skelbia, kad kiekvienai valstybei pateikiamas misijos skrydžių planas, o lėktuvu skrenda grupė lydinčių pareigūnų, prižiūrinti, kad būtų laikomasi sutarties sąlygų. Po kiekvieno skrydžio priimanti šalis gauna visų orlaivio padarytų nuotraukų kopijas.

Kai kurie aukšto rango JAV žvalgybos ir kariuomenės pareigūnai reiškė susirūpinimą, kad Rusija pažeidžia „Atviro dangaus“ sutarties dvasią, naudodamasi technologijų pažanga.

Buvęs valstybės sekretoriaus pavaduotojas Steve`as Rademakeris, vadovavęs tarptautinio saugumo ir ginkluotės neplatinimo biurui, per ankstesnius liudijimus Kongrese sakė, kad Rusija laikosi „Atviro dangaus“ sutarties, bet imasi priemonių, neatitinkančių šio susitarimo dvasios.

Pavyzdžiui, sutartis įpareigoja, kad kiekviena jos narė sutiktų, jog stebėjimas gali būti vykdomas visoje valstybės teritorijoje. Tačiau S. Rademakeris aiškino, kad Rusija yra nustačiusi suvaržymus stebimiesiems skrydžiams virš Maskvos ir Čečėnijos, taip pat prie sienos su Abchazija ir Pietų Osetija – separatistinių Gruzijos regionų, šiuo metu faktiškai kontroliuojamų Rusijos.