Pasaulyje

2017.08.09 18:40

Lenkijos užsienio reikalų ministras: šalis vis dar demokratiška

BNS2017.08.09 18:40

Lenkijos užsienio reikalų ministras ketvirtadienį paneigė kaltinimus, kad jo šalis, Europos Sąjungos (ES) narė, linksta prie autoritarizmo po virtinės vyriausybės reformų, dėl kurių Lenkijoje kilo protestų. ES po reformų įspėjo šalį dėl teisinės valstybės principų pažeidimų.

„Mes tebesame demokratinė valstybė“, – sakė Witoldas Waszczykowskis visuomeniniam transliuotojui BBC, paklaustas apie naujausias teismo reformas, kurios, kritikų nuomone, ardo teismų nepriklausomybę ir kelia grėsmę demokratinėms.

Europos Komisija praėjusį mėnesį įspėjo Varšuvą, kad yra pasiruošusi pradėti precedento neturinčią procedūrą atimti iš Lenkijos jos ES balsavimo teises.

„Neteisinga kaltinti autoritarizmu“, – sakė W. Waszczykowskis, tvirtindamas, kad „Komisija netinkamai ištyrė“ Lenkijos dešiniojo sparno populistinės partijos vyriausybės įstatyminius veiksmus.

Jis tvirtino, kad Varšuva „kantriai mėgina aptarti ir informuoti Komisiją“ apie savo įstatyminius veiksmus.

„Mes tik norime likti demokratijos kelyje (...), visos demokratinės institucijos išlieka“, – sakė W. Waszczykowskis.

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, liberalas, partijos „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) priešininkas ir buvęs Lenkijos premjeras 2007–2014 metais, neseniai įspėjo, kad „šiandien kyla klausimas dėl Lenkijos ateities Europoje“.

Tačiau W. Waszczykowskis BBC sakė, kad nėra „teisinio pagrindo Komisijai veikti ir įsikišti (...), nes galutinis sprendimas nepasiūlytas“.

PiS į valdžią atėjo 2015 metais, po aštuonerių metų opozicijoje ir greitai pradėjo taikyti pokyčius teisinei sistemai, žiniasklaidai ir valstybinėms įmonėms.

PiS partijos lyderis Jaroslawas Kaczynskis įsitikinęs, kad pokyčiai reikalingi, norint „dekomunizuoti“ valstybines institucijas, kurios, jo nuomone, buvo netinkamai pertvarkytos, kai Lenkija 1989 metais atmetė komunizmą.

W. Waszczykowskis teigė, kad „milijonai Lenkų neprotestavo, o mūsų partiją ir vyriausybę remia daugiau nei 30 procentų gyventojų (...), mes turime aiškų mandatą“.

Jis taip pat atmetė kaltinimus, kad PiS monopolizavo valstybinį radiją ir televiziją.

„Valstybinė televizija ir radijas priklauso valstybei. Mes tik naudojame savo prerogatyvą paskirti šių institucijų vadovą“, – jis sakė BBC.

PiS vyriausybė taip pat kritikuojama dėl to, kad atsisakė paklusti Europos Teisingumo Teismo įsakymui nedelsiant stabdyti medžių kirtimą Belovežo girioje, Europos paskutinėje pirmykštėje girioje.

ES trečiadienį paragino Lenkiją paklusti draudimui ir perspėjo, kad bet koks pažeidimas bus pridėtas prie platesnės Briuselio bylos prieš Varšuvą dėl demokratijos standartų.

D. Tuskas pavadino PiS vyriausybės sprendimą nekreipti dėmesio į įspėjimą „labai pavojingu (...), nes tai preliudija pareiškimui, kad Lenkijai nereikia ES, o ES nereikia Lenkijos“.

Populiariausi