Naujienų srautas

Pasaulyje2017.08.07 16:00

Nutekinti R. Sikorskio pokalbiai: noriu paauklėti lietuvius

Lenkija prieš 2010 metų Smolensko katastrofą rimtai svarstė Rusijai parduoti naftos koncerno „Orlen“ valdomą naftos perdirbimo gamyklą Mažeikiuose, o vėliau, tariantis dėl galimo jos uždarymo, tuometinis Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis ragino „Orlen“ vadovą Jaceką Krawiecą „paauklėti lietuvius“.

Tai atskleidžia portalo tvp.info paviešintas slapta įrašyto pokalbio fragmentas.

„Noriu paauklėti lietuvius, kad negalvotų, jog ši**ti ant Lenkijos nieko nekainuos“, - susitikime kalbėjo R. Sikorskis. Šia citata R. Sikorskis pasidalino ir savo paskyroje socialiniame tinkle „Twitter“ .

Tiksli pokalbio data nenurodoma, bet anksčiau skelbta, kad R. Sikorskio pokalbiai buvo slapta įrašinėjami per privačius susitikimus Varšuvos restoranuose 2013 ir 2014 metais.

Lenkija ilgus metus priekaištavo Lietuvos vyriausybei dėl nesprendžiamų „Orlen Lietuvos“ problemų, neva blogų jos veiklos sąlygų. Ginčas buvo išspręstas šių metų birželio pabaigoje, kai valstybės valdoma bendrovė „Lietuvos geležinkeliai“ ir „ Orlen Lietuva“ po ilgai trukusių derybų pasirašė susitarimą dėl krovinių vežimo geležinkeliais tarifų.

BNS pateikia pokalbio vertimą:

JACEK KRAWIEC: Šiandien skaičiau tokį pranešimą, kad toje Lietuvoje – viena didelė apgavystė.

RADOSŁAW SIKORSKI: Juk jie piktadariai, sukčiai!

JACEK KRAWIEC: Galvoju… Buvau šiandien Finansų (ministerijoje) – ką ten būtų galima padaryti, kad juos pamokytume.

RADOSŁAW SIKORSKI: Na, o tos privalomosios atsargos?

JACEK KRAWIEC: Tai irgi mums neparanku, nes galimybė laikyti užsienyje – tai nukreipta prieš mus. Deja, viskas, ką jie ten daro, yra prieš mus.

RADOSŁAW SIKORSKI: Kažkokie žalieji sertifikatai, taip?

JACEK KRAWIEC: Ten visko yra …

RADOSŁAW SIKORSKI: Kalės vaikai...

JACEK KRAWIEC: …kiekvienas sprendimas, ir dar tas Zagwolski (?), tas iš lenkų mažumos, tas ministras – jis yra ant prezidentės pavadėlio ir vaikšto kaip…

RADOSŁAW SIKORSKI: Jis yra [Czesława] Okinczyco, to lenko, žmogus...

JACEK KRAWIEC: Žinau, žinau tą Okinczycą.

RADOSŁAW SIKORSKI: Taigi, viską žinai.

JACEK KRAWIEC: Taip, taip…

RADOSŁAW SIKORSKI: Galiu juos paspausti, nes juk mes finansuojam, tam tikra [prasme], žinai. Galim pūstelėti. Žinai, lenkų partija valdo [koalicijoje], bet kenkia mums, lenkų firmai.

JACEK KRAWIEC: Akivaizdu.

RADOSŁAW SIKORSKI: Siūlau tokį reikalą. Noriu paauklėti lietuvius, kad negalvotų, jog ši**ti ant Lenkijos nieko nekainuos.

JACEK KRAWIEC: Šito niekas nenori pirkti

Reuters/Scanpix nuotr.

>>>>

RADOSŁAW SIKORSKI: Turi apskaičiuosi, ar tai labiau paveikt tave, ar juos. Jeigu juos paveiks kur kas labiau, tai ... supranti? Boikotas, kaip rusai pasielgė su ukrainiečiais – juk tai jiems irgi kainavo.

JACEK KRAWIEC: Dar aptarinėjau tą variantą, kurio kažkada nepirkau – kaip sakei man anąsyk. Su Kulczyku pagrindiniame vaidmenyje.

RADOSŁAW SIKORSKI: Žinau, kad jie atliko tyrimą ir labai savimi pasitiki, nes iš to tyrimo paaiškėjo, kad Europoje kelios tokios perdirbimo įmonės uždaromos ir kad tau neapsimokėtų. Jie taip tvirtina – tokį padarė tyrimą. Bet žinai, patikrink.

JACEK KRAWIEC: Nepakenktų, kad jis pasakytų. Matysiuosi su juo ateinančią savaitę, tai pasakysiu…

RADOSŁAW SIKORSKI: Tai bent būtų šūvis. Lenkijai tai būtų jėga... Jeigu galėtum [kažką šiuo klausimu] nuveikti, aišku, patirtum nuostolių, bet tai juos, rupūže, pagaliau pamokytų.

>>>

RADOSŁAW SIKORSKI: Jie yra pasipūtėliai. Žinai, jie yra tokia maža valstybėlės, o jų pranašumas prieš mus – kad jis rūpinasi tik tuo, kur turi savų interesų. Na, o čia turi interesų ir yra šis tyrimas.

JACEK KRAWIEC: Na, taip... Na, ką, neužsiimi tuo?

RADOSŁAW SIKORSKI: Žinai, grasinimu tegul jie pasilieka sau – dar reikia sugebėti juos įgyvendinti.

JACEK KRAWIEC: Taip... Ne, čia tęsinio nebus, nes su juo jau kalbėjausi šia tema, ir jis sakė, kad nėra prasmės.

RADOSŁAW SIKORSKI: Nebent norėtum pradėti kokius nors veiksmus…

JACEK KRAWIEC: Veiksmų nepradėsi, kol man neatsilies... Yra vienas pirkėjas Mažeikiams. [Igoris] Sečinas, buvęs Rusijos premjero pavaduotojas – jis norėjo tuos Mažeikius nupirkti, bet tuomet buvo Smolenskas, derybas metams sustabdė, o atnaujinus derybas jie jau buvo nupirkę perdirbimo įmones Vokietijoje ir Italijoje, todėl į Mažeikius jiems nusispjauti. Dabar, kai jis dirba „Rosneft“ – atrodo, jau pusantrų metų – šitos temos jis nekėlė. Atrodo, kad tai visiškai jo nedomina. Tariuosi su juo kovą [susitikti] Maskvoje. Norėjo, kad į Sočį atvažiuočiau, bet man nesinorėjo per daug į tai veltis. Galiu dar kartą pasidomėti, bet tai truputį būtų toks pareiškimas – rupūže, padėkit man. Na, bet paklausiu, ar jis norėtų...

RADOSŁAW SIKORSKI: O jeigu jį įleistų kaip mažumos [akcijų valdytoją]?

JACEK KRAWIEC: Jie visada kalbėjo, kad [nori valdyti akcijų] daugumą, tiesa? Tuomet atblokuotų vamzdį. Tai dar iš senų pokalbių, nes dabar žinai – man atrodo, jie jų tai visiškai nebedomina. Jie vėl Baltijos jūros baseine padidino vienos perdirbimo įmonės pajėgumus 5 mln. tonų. Jiems nusispjauti, jie papjaus Mažeikius,

RADOSŁAW SIKORSKI: Taigi, genialus didžiojo prezidento Lecho Kaczynskio sprendimas.

JACEK KRAWIEC: Na taip, tik aš, kai jau buvau „Orlene“, o jis dar buvo gyvas, sakiau, kad tai yra klaida, ir apskritai...

RADOSŁAW SIKORSKI: Bet trys balsai Europos [Sąjungos] Taryboje, ir matom, kaip Lietuva, rupūže, mus palaiko – ir laimėje, ir nelaimėje. Jie tokie kvaili žmonės. Ir tiesa tokia, kad mes kišome didelius pinigus, kuriuos jie laiko kaip užstatą.

JACEK KRAWIEC: Žinoma.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi