Pasaulyje

2017.08.04 14:47

JAV daugiau nebenori rūpintis žemės drebėjimą išgyvenusiais haitiečiais

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.08.04 14:47

JAV, po žemės drebėjimo 2010-aisiai priglaudusios dešimtis tūkstančių haitiečių, daugiau rūpintis jais nebenori, tad žmonės bando keltis į kaimyninę Kanadą. Naujais namais šimtams prieglobsčio prašytojų iš Haičio tampa Monrealio Olimpinis stadionas. 

Kai 2010 metais Haitį sukrėtė žemės drebėjimas, beveik 60-iai tūkstančių nukentėjusių nuo stichijos buvo suteiktas laikinosios apsaugos statusas Jungtinėse Valstijose, žmonės galėjo gyventi ir dirbti. Daugumai jų negavus pabėgėlio statuso, haitiečiai, bijodami deportacijos, bando keltis į Kanadą ir joje gauti pabėgėlio statusą, nes gegužę Amerikos vidaus saugumo departamentas paskutinį kartą 6 mėnesiams pratęsė jų laikinosios apsaugos statuso galiojimą.

„Jie bijo, kad bus deportuoti į savo šalį, nes kai kuriuos jau išsiuntė. Vis daugiau haitiečių atvyksta prie sienos, nelegaliai pereina, dėl to juos areštuoja, o tada jie prašo prieglobsčio“, – pasakoja „La maison d'Haiti“ direktorė Morjorie Villefranche.

Per liepą Kanadą pasiekė apie 2,5 tūkst. pabėgėlių iš Haičio, o šią savaitę vien 500 haitiečių perėjo sieną į Kvebeko provinciją. Laikinoji pastogė jiems buvo suteikta Monrealio olimpiniame stadione, čia jie gauna gultą, maitinimą bei švarių rūbų. 

„Haitiečių bendruomenė – lyg didelė šeima. Kai atvyksta koks nors haitietis, mums nesvarbu – jis giminaitis ar ne, priimame jį ir padedame“, – sako Monrealio bendruomenės centro direktorius Guillaume Andre.

Vietos valdžia stengiasi, kad atvykėliai kuo greičiau integruotųsi, o jų vaikai lankytų mokyklą, nes po kelių savaičių prasidės mokslo metai.

Plačiau – Jolantos Paškevičiūtės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt