Naujienų srautas

Pasaulyje2015.02.12 21:37

Islandijos prezidentas išrinktas jau penktą kadenciją

Po savaitgalį vykusių rinkimų Islandijos prezidentas Olafuras Ragnaras Grimsonas gali džiaugtis pasiekęs rekordą – laimėjęs penktą kadenciją. 

Po savaitgalį vykusių rinkimų Islandijos prezidentas Olafuras Ragnaras Grimsonas gali džiaugtis pasiekęs rekordą – laimėjęs penktą kadenciją.

Jis pelnė didelį savo tėvynainių pripažinimą, kai vetavo vyriausybės parengtą įstatymo projektą, kuris verstų iš mokesčių mokėtojų pinigų kompensuoti nuostolius  Didžiosios Britanijos ir Nyderlandų indėlininkams žlugus Islandijos internetiniam bankui.

Islandijoje prezidento vaidmuo greičiau simbolinis, bet O. R. Grimssonas įrodė, kad gali būti aktyvus, juk Konstitucija jam suteikia teisę vetuoti Parlamento priimtus įstatymus ir inicijuoti referendumus. Pirmą sykį teise inicijuoti referendumą Islandijos prezidentas pasinaudojo, kai teko spręsti,  ar Islandijos mokesčių mokėtojai turi atlyginti nuostolius, kuriuos žlugęs bankas atnešė britų ir Nyderlandų indėlininkams. Šie tarė „ne“, byla atsidūrė tarptautiniame teisme, kuris iki šiol svarsto, ar Islandijos veiksmai teisėti.

O. R. Grimsonas neketino siekti penktos kadencijos ir tai yra pareiškęs oficialiai, bet islandai surinko 30 tūkstančių parašų, ragindami jį likti poste, jeigu bus išrinktas.

Ir kažkada buvęs universiteto profesorius įveikė savo varžovę, garsią televizijos žvaigždę Torą Ardordsdotir net 20-ies procentų balsų persvara. Tai, kad kandidatė į prezidentus per rinkimų kampaniją spėjo susilaukti dar ir trečio vaiko, privertė kilstelėti antakius net santūriuosius islandus. Dabar ji sako auginsianti vaikus ir galvos, kaip panaudoti savo patirtį. Politikos naujokė buvo laikoma nauju veidu, kurių daugelis islandų valdžioje reikalavo per krizės smaigalį 2008 metais.

Kai Islandija renkasi sunkiam keliui į Europos Sąjungą, rinkėjai nutarė, kad jiems reikia O. R. Grimsono, kuris buvo ir finansų ministras, nuovokos. NATO narė Islandija ilgai kratėsi narystės Europos Sąjungoje, bet kai žlugo bankai, ekonomika, nacionalinis pinigas visiškai nuvertėjo, padavė paraišką ir rengiasi sudėtingoms derybos, o spalį vyks referendumas dėl Konstitucijos pataisų.

Dabar ekonomikos būklė gerėja, Europos Sąjungos trauka menkėja. O. R. Grimsonas taip pat nepritaria narystei ES, nes, jo nuomone, sala praras suverenumą.

O. R. Grimsonas pradeda rekordinę penktąją ketverių metų kadenciją, nors yra laimėjęs tik trejus prezidento rinkimus. 2000 ir 2008 metais jis buvo vienintelis kandidatas ir prezidento postas net 300 tūkstančių gyventojų neturinčioje valstybėje jam atiteko be balsavimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi