Pasaulyje

2017.08.03 11:20

Venesueloje opozicija protestuos prieš režimą

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.08.03 11:20

Venesueloje ketvirtadienį laukia didžiojo susidūrimo diena. Opozicija šaukia masinį protestą, kad sutrukdytų susirinkti naujai prezidento ir jo rėmėjų sumanytai institucijai, turinčiai pakeisti parlamentą. Keturis mėnesius nesiliaujantys protestai prieš prezidento Nicolasą Maduro valdymą nusinešė jau apie 120 gyvybių. Socialistų lyderį diktatoriumi pirmą kartą pavadino Donaldas Trumpas.

Opozicija kviečia rėmėjus į didžiulį protestą Karakase, žadėdama išvyti socialistus iš valdžios ir neleisti susirinkti Konstitucinei asamblėjai – naujai valdžios institucijai, kuri, pagal prezidento sumanymą, turės milžiniškų įgaliojimų.

Ji turi pakeisti parlamentą, kuriame ėmė dominuoti Nicolaso Maduro priešininkai, ir turės įgaliojimų perrašyti konstituciją bei pakeisti visų valdžios šakų sprendimus. Parlamentas trečiadienį susirinko į tikriausiai paskutinį posėdį, o kai kurie jo nariai neslepia, kad nežino, ar liks laisvėje.

Vienas iš pagrindinių opozicijos lyderių atmetė tarptautinių institucijų raginimus ginčą spręsti derybomis ir sakė, kad kalbų laikas praėjo. Tačiau neaišku, kaip opozicija ketina įveikti režimą. Nuo pavasario nesiliaujantys protestai kol kas valdžios pamatų neišjudino.

Venesuela skilusi: prezidentą tvirtai teberemia skurdžiausi rinkėjai, nepaisydami katastrofiškos ekonominės padėties, kai prekės brangsta labai sparčiai, o maisto seniai trūksta. Kol kas režimą remia ir kariuomenė, bet neaišku, ar ilgai generolai liks klusnūs.

Daugiau – Lauros Tautvaišaitės parengtame pasakojime.