Naujienų srautas

Pasaulyje2017.08.02 19:39

Britanijos princas Philipas oficialiai baigė eiti savo karališkąsias pareigas

Karalienės Elizabeth II vyras, Edinburgo kunigaikštis, trumpai vadinamas princu Philipu, trečiadienį atliko paskutines karališkosios šeimos nario pareigas, dalyvaudamas iškilmingame parade.

Edinburgo kunigaikščiui Karališkųjų jūrų pėstininkų paradas Bakingamo rūmuose buvo paskutinis iš 22 219 viešų renginių, kuriuose jis dalyvavo vienas, nuo 1952 metų Elizabeth tapus karaliene.

Princas Philipas priėmė Karališkųjų jūrų pėstininkų pagarbą trečiadienį, pasibaigus Karališkųjų pėstininkų labdaringam bėgimui, – kariai įveikė 1 664 mylias (2 678 km per 100 dienų), žymėdami pajėgų įkūrimą 1664 metais.

Princas Philipas pajėgų garbės kapitonu yra nuo 1953 metų, šias pareigas jis perėmė iš karalienės tėvo karaliaus George`o VI, mirusio metais anksčiau.

Renginys taip pat atspindi princo tarnystę kariuomenėje, nes kunigaikštis per Antrąjį pasaulinį karą buvo karinio jūrų laivyno karininkas ir jam buvo žadama puiki karjera, tačiau jos jis atsisakė ir tapo karališkuoju konsortu.

Per pastaruosius 65 metus jis dalyvavo 637 solo užsienio vizituose, pasakė beveik 5 500 kalbų ir buvo daugiau nei 780 organizacijų globėjas, prezidentas arba narys.

Jis entuziastingai domisi moksliniais ir technologijų tyrimais, buvo vienas pirmųjų gamtos apsaugos rėmėjų, jo jaunimo programa „Edinburgo Kunigaikščio apdovanojimų programa“ išplito po pasaulį.

„Jis tikriausiai ilgėsis veiklos, nes buvo labiausiai užsiėmęs karališkosios šeimos narys. Kiekvienais metais jis ir (jo dukra) princesė Anne stengiasi pranokti vienas kitą, kuris nuveiks daugiausia“, – BBC radijui sakė vienas jo biografų, Gylesas Brandrethas.

Nors princo Philipo gyvenimas nebuvo toks kokio tikėtasi, pasak G. Brandreth, kunigaikštis jam kartą yra sakęs „bandžiau daryti geriausia, ką galėjau..., turėjau pagal savo galimybes paremti karalienę, bet netrukdyti“.

Rūmų atstovė sako, kad nors jo individuali viešų renginių programa baigta, jis „galimai pasirinks kartais dalyvauti renginiuose kartu su karaliene“.

Reuters/Scanpix nuotr.

Dažnai atidengdavęs paminklines lentas

Viešai gan šiurkštus, princas nepakenčia pokalbių su žiniasklaida, bet manoma, kad būtent jis išlaikė šeimą kartu, byrant jo vaikų santuokoms ir po Velso princesės Dianos žūties.

Princas Philipas, pagal savo amžių, yra geros sveikatos, nors birželio mėnesį dviem dienoms buvo paguldytas į ligoninę dėl infekcijos.

Jis ir karalienė, pastaraisiais metais sumažino viešų pareigų skaičių, perduodami daugiau atsakomybės jauniesiems karališkosios šeimos nariams, įskaitant sosto įpėdinį princą Charlesą ir jo vyriausiąjį sūnų princą Williamą.

35 metų Kembridžo kunigaikštis Williamas praėjusią savaitę užbaigė savo dvejus metus trukusios oro greitosios pagalbos piloto karjerą, kad galėtų skirti visą savo dėmesį karališkosioms pareigoms, kartu su žmona Kate.

Nors karalienė remia vyro pasirinkimą atsistatydinti, ekspertų nuomone, ji savo, per 1953 metų karūnavimą duotą priesaiką tarnauti visą gyvenimą, laiko nesulaužoma.

Ekscentriškasis karalienės ramstis

Gruboku sąmoju garsėjantis princas Philipas daug prisidėjo, kad karališkos ceremonijos būtų gyvesnės, kad monarchija taptų XXI amžiaus monarchija.

Philipas Schleswig-Holsteinas Sonderburgas Glucksburgas gimė Graikijos Korfu saloje, tėvas – Graikijos princas, bet šeimai  teko ieškoti prieglobsčio svetur, kai princui Philipui buvo vos pusantrų metų. Iš motinos, karalienės Viktorijos proprovaikaitės, paveldėjo angliško ir vokiško kraujo.

Šeimai ilgai teko klaidžioti po Europą, kol įsikūrė Britanijoje. Būdamas karališkojo karinio jūrų laivyno koledžo kadetu pirmą sykį sutiko sosto įpėdinę, tuomet jai buvo 13. Dalyvavo Antrajame pasauliniame kare.

Jų vestuvės tapo atgaiva karalystei ir visai Europai karui pasibaigus. Per ilgus dešimtmečius būta visko, bet kai buvo minimas auksinis vestuvių jubiliejus, princas Philipas šiltai kalbėjo apie šeimą ir vaikus: „Kaip visos šeimos, mes išgyvenome visus vaikų auginimo malonumus ir išmėginimus. Esu, žinoma, šališkas, bet manau, kad mūsų vaikai elgėsi gerai, nepaisant sunkių ir reiklių aplinkybių.“

Elizabeth II yra sakiusi, kad jis – jos ramstis, jos stiprybė. Bet sveikata jau ne geležinė, tad gegužę princas Philipas paskelbė pasitraukiąs iš aktyvaus visuomenės gyvenimo, karališkosios šeimos nario pareigų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi