Pasaulyje

2017.07.31 07:22

Grėsmės scenarijai: romantika tarp D. Trumpo ir V. Putino gali pasikeisti, ir kas tada?

Nenuspėjamas Jungtinių Valstijų (JAV) prezidentas Donaldas Trumpas nesugriaus NATO ir diplomatinių santykių tinklo, tačiau niekas negali prognozuoti, kaip jis elgtųsi krizinėje situacijoje, teigė Amerikos katalikų universiteto istorijos profesorius Michaelas Kimmage`as.

„Nemanau, kad D. Trumpas suardys NATO ar diplomatinius, saugumo santykius, kurie egzistuoja tarp JAV ir Baltijos šalių, Lenkijos. Jis jau aplankė Lenkiją. Jo komandoje yra tokie žmonės, kaip (patarėjas nacionalinio saugumo klausimais) McMasteris ir (gynybos sekretorius) Mattisas. Jie yra proeuropietiški, palaikantys NATO, Baltijos šalis asmenys. Manau, kad bendras vaizdas išliks toks pats, bet prezidento žodis taptų svarbus, jeigu mes pasiektume krizinį tašką“, – interviu DELFI sakė M. Kimmage'as, kuris Lietuvoje lankėsi Jerzy Giedroyc dialogo ir bendradarbiavimo forumo kvietimu.

Mokslininkas blogiausiu scenarijumi JAV prezidentu esant D. Trumpui įvardija bet kokios krizės galimybę.

„Pavyzdžiui, Rusija imtųsi karinių veiksmų Baltarusijoje. Kas žino, kaip D. Trumpas atsakytų tokiu atveju? Sakykime, būtų kažkokios išaugusios įtampos tarp JAV ir Rusijos. Galiausiai, Kongresas greičiausiai imtųsi veiksmų prieš Rusiją, esu tikras, kad Rusija atsakytų tam tikra forma. Romantika tarp D. Trumpo ir Vladimiro Putino gali pasikeisti, kaip tada D. Trumpas atsakys? Gal Europai pavojus yra, kad D. Trumpas taps pernelyg agresyvus Rusijos atžvilgiu ir nesikonsultuos su europiečiais. D. Trumpo problema yra nenuspėjamumas“, – kalbėjo M. Kimmage`as.

Amerika išgyvens D. Trumpą

Mokslininkas mano, kad D. Trumpo prezidentavimo žala ne ekonominėje sferoje bus didelė, tačiau šalis atsigaus, nes ji turi stiprias institucijas, ir tam tikra prasme jas net stiprina D. Trumpas.

„Pagal Konstituciją Kongresas taip pat yra atsakingas už užsienio politiką. Ji neturėtų būti tik prezidento atsakomybė. Bet per Šaltąjį karą, po 1991-ųjų, o ypač po Rugsėjo 11-osios Kongresas pamiršo šį vaidmenį. Tačiau šią savaitę Kongresas skyrė sankcijas Rusijai, stumdamas ir prezidentą jas priimti“, – sakė M. Kimmage`as.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad JAV egzistuoja stipri teisminė sistema, žiniasklaida. „Sritis, kurioje man daug sudėtingiau išlikti optimistu – užsienio politika. Šioje srityje turi tą nuobodžią užduotį – kultivuoti tai, ką jau turi. Tai yra kasdienis darbas, siekiant išlaikyti stiprius santykius. D. Trumpas pernelyg nesuka sau dėl to galvos“, – sakė M. Kimmage`as.

Pasak jo, jei ši rutina nebus vykdoma, tai susilpnins diplomatinius santykius, ir atėjęs naujas prezidentas susidurs jau su daug silpnesniu draugiškų santykių tinklu.

„Laikas parodys, kiek tai bus reikšminga. Aš nemanau, kad tai reikš Rusijos dominavimą Europoje, bet aš manau, kad tai gali reikšti labiau nepriklausomą Europą. Europą, kuri daro sprendimus be konsultacijų su JAV. Azijoje manau, kad galite pamatyti daug labiau dominuojančią Kiniją. Aš nemanau, kad JAV vaidino labai konstruktyvų vaidmenį per pastaruosius pora metų Vidurio Rytuose, tai gal ten yra mažiau ko prarasti“, – sakė M. Kimmage`as.

Prancūzija ir Vokietija jau ėmėsi lyderystės

Istorijos profesorius pastebėjo, kad Prancūzija ir Vokietija lyderystės tarptautinių santykių sferoje ėmėsi JAV prezidentu buvus Barackui Obamai. Jis teigė, kad Vokietijos, kaip svarbios užsienio politikos jėgos, vaidmuo auga nuo 2003-ųjų, kai tuometis Vokietijos kancleris Gerhardas Schroederis išsakė opoziciją Irako karui.

„Tuomet Vokietija norėjo imtis kitos krypties nei Amerika, ir išreikšti savo pačios mintis, su nauju pasitikėjimu. Ir manau, kad kanclerė Angela Merkel tai dar sustiprino. Vokietija per pastaruosius 10-15 metų iškilo, kaip labai stipri jėga“, – kalbėjo M. Kimmage`as.

Tuo tarpu Prancūzija, pasak profesoriaus, yra labai svarbus žaidėjas Afrikoje, Vidurio Rytuose. „Manau, kad ta viena, kur Amerikos vaidmenį yra itin sunku pakeisti – ten, kur diplomatija persipina su karine galia. Vokietija yra pacifistinė šalis, ji savo noru neis į poziciją, kur jos diplomatija turėtų būti paremta karine jėga“, – teigė M. Kimmage`as.

Pasak jo, JAV yra unikalios tuo, kad gali suderinti diplomatines ir karines priemones. „Ta prasme JAV vaidmuo Europoje ir aplink ją yra greičiausiai nepakeičiamas, ir tai daro D. Trumpą labai svarbiu subjektu europiečiams“, – sakė M. Kimmage`as.

Elgiasi kaip populistas

Mokslininkas nesutinka, kad visą JAV valdančiąją sistemą būtų galima laikyti populistine, tačiau prezidentas, pasak jo, yra neabejotinai populistas.

„Jo visa rinkiminė kampanija – rinkiminiai mitingai, komunikacija per socialinę mediją buvo populistinė. Po tai, kai buvo išrinktas, jis elgėsi, kaip populistas – atmetė Paryžiaus klimato susitarimą, tai demonstruoja ir tai, kaip jis derasi dėl dviejų procentų finansavimo gynybai skyrimo NATO, kritikuoja žiniasklaidą“, – sakė M. Kimmage`as.

Jo vertinimu, D. Trumpo išrinkimą lėmė ekonominės priežastys – finansinis nesaugumas, baimė dėl terorizmo ir dėl to, kad pablogės kriminogeninė padėtis. Suveikė ir tai, kad D. Trumpas yra garsenybė.

„Tai neturi nieko bendro su nesaugumu ir politika. Pastaruosius porą dešimtmečių Amerikos gyvenime matome reiškinį, kai pramogų ir politikos pasauliai persipina. Socialinė medija prie šio reiškinio labai prisidėjo“, – sakė M. Kimmage`as.

Profesorius taip pat neatmetė ir atsitiktinumo faktoriaus. Taip pat, pasak jo, negalima pasakyti, kiek įtakos turėjo Rusijos įsikišimas, tačiau tai nebūtų buvę įmanoma per ankstesnius rinkimus, nes internetas nebuvo tiek svarbus politikai.

Michaelas Kimmage`as yra istorijos profesorius Amerikos katalikų universitete. 2014-2016 metais jis dirbo JAV valstybės departamente Sekretoriaus politikos planavimo dalinyje, kur jis dirbo su Rusijos ir Ukrainos klausimais. Jis yra dviejų knygų apie Amerikos istoriją ir kultūrą autorius.