Pasaulyje

2017.07.31 00:48

JAV viceprezidentas lankosi Estijoje

Į Estiją atvykęs Jungtinių Valstijų viceprezidentas Mike`as Pence`as smerkia Rusijos destabilizuojančius veiksmus pasaulyje. M. Pence`as dar kartą patikino, kad prezidentas Donaldas Trumpas ketina pasirašyti naujas sankcijas Rusijai, nors ir viliasi, kad Maskvos elgesys pasikeis. Taline M. Pence`as pakartojo ir JAV įsipareigojimus.

„Mano pranešimas labai labai paprastas. Nors mūsų politika remiasi šūkiu „Amerika – pirmiausia“, tai nereiškia „Amerika – viena“. Mūsų sąjungininkai Rytų Europoje gali būti tikri, kad Jungtinės Amerikos Valstijos yra išvien su jais. Esame įsipareigoję NATO ir bendrai gynybai. Prezidentas labai aiškiai leido suprasti, kad Rusijos destabilizuojantys veiksmai, jos parama režimams ir veikla Ukrainoje yra nepriimtina“, – sakė JAV viceprezidentas.

Pirmą vizito dieną jis susitiko su Estijos ministru pirmininku Juriu Ratasu, aptarė galimybę Estijoje dislokuoti amerikiečių priešraketinės gynybos sistemą.

Pirmadienį Amerikos viceprezidentas susitiks su Estijos, Lietuvos ir Latvijos prezidentais, po to tęs kelionę – vyks į Gruziją ir jauniausią NATO narę Juodkalniją.

M. Pence`as – vienas iš virtinės aukšto rango Amerikos pareigūnų apsilankęs 1,5 mln. gyventojų neturinčioje šalyje. Kodėl toks dėmesys? Į šį klausimą atsako įtakingas internetinis leidinys „Politico“: dėl Rusijos grėsmės. Estija turi sieną su Rusija, joje gyvena apie 300 tūkst. rusakalbių, tad Kremliui gali šauti mintis juos neva apginti.

Daugiau nerimo artėjant rugsėjį turinčioms vykti milžiniško masto Rusijos karinių pajėgų pratyboms „Zapad“, kurios vyks ir Baltarusijos teritorijoje, šalia Lietuvai jautraus Achilo kulnu laikomo Suvalkų koridoriaus, kurio vakaruose Kaliningrado sritis, o rytuose - Baltarusija. Tad viceprezidento apsilankymu Amerika nori pasakyti visoms Baltijos valstybėms - labai akylai stebime, kas vyksta, galite būti tikri dėl mūsų paramos, sako Estijos analitikai. Amerikos administracijos pareigūnas informavęs žurnalistus prieš vizitą, užtikrino, kad bus pakartota, jog ši administracija ištikima Aljanso sutarties kolektyvinės gynybos punktui.

Juolab, kad konkrečiai Estija – viena iš penkių NATO narių, gynybai skiriančių 2 proc. BVP. Viceprezidentas taip pat paragins palaikyti Amerikos investicijas, gerbti žodžio laisvę, religijų įvairovę.

Su Estijos prezidente Kersti Kaljulaid ir Lietuvos bei Latvijos prezidentais M.Pence`as susitiks pirmadienį. Surengs bendrą spaudos konferenciją. Taip pat aplankys Estijoje dislokuotą NATO batalioną, kuriam vadovauja britai. Tokie batalionai dislokuoti visose Baltijos valstybėse ir Lenkijoje.

Gruzija taip pat tikisi paramos jos suverenumui ir teritorijos vientisumui užtikrinimų, jos prezidentas jau pareiškė, kad M. Pence`o vizitas rodo, jog Amerika su mumis. Iš Tbilisio viceprezidentas vyks į Juodkalniją, kuri birželį tapo NATO narė, ir tai sulaukė Rusijos pasipiktinimo.