Pasaulyje

2017.07.29 16:51

ES imasi teisinių veiksmų prieš Lenkiją dėl teismų reformos

BNS2017.07.29 16:51

Europos Sąjunga šeštadienį pradėjo teisinius veiksmus prieš Lenkijos dešiniojo sparno vyriausybę dėl naujo įstatymo, kuriuo, kaip baiminamasi, bus pakirsta šalies bendrųjų teismų nepriklausomybė.

Dėl veiksmų, kurių ėmėsi ES vykdančioji institucija Europos Komisija, Lenkijai gali tekti stoti prieš aukščiausią 28 valstybių sąjungos teismą – Europos Teisingumo Teismą – ir gauti baudą.

Dabar Komisija smarkiai spaudžia Varšuvą, siekdama užkirsti kelią žingsniams, kurie, jos teigimu, ne tik didina grėsmę demokratijos standartams Lenkijoje, bet ir standartams visoje Bendrijoje.

„Europos Komisija pradėjo pažeidimo nagrinėjimo procedūrą Lenkijos atžvilgiu, nusiųsdama oficialaus pranešimo laišką po Įstatymo dėl bendrųjų teismų organizavimo paskelbimo penktadienį, liepos 28 dieną, Lenkijos oficialiajame leidinyje“, – sakoma Europos Komisijos pareiškime.

Pasak pareiškimo, Lenkijos valdančioji partija „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) per mėnesį privalo atsakyti į Komisijos klausimus, įskaitant nerimą dėl to, kad „Lenkijos teismų nepriklausomumui pakenks“ išplėstos teisingumo ministro galios.

Komisija nurodė, kad tarp kitų nerimą keliančių klausimų yra „diskriminacija dėl lyties, įvedus skirtingą pensinį amžių“ teisėjoms ir teisėjams.

Teisinių priemonių buvo tikimasi nuo tada, kai Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda šią savaitę pasirašė įstatymą, pagal kurį teisingumo ministras gali vienašališkai pakeisti bendrosios praktikos teismų pirmininkus.

Tačiau A. Duda daugelį vyriausybės narių nustebino vetuodamas įstatymą, kuriuo būtų sustiprinta politinė Aukščiausiojo Teismo kontrolė, ir įstatymą, kuriuo parlamentui būtų leista parinkti teismų nepriklausomumą užtikrinančios institucijos narius.

PiS žadėjo nepaisyti veto ir toliau stumti visas reformas.

Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Fransas Timmermansas trečiadienį perspėjo, kad bus imtasi dar griežtesnių veiksmų, jeigu Varšuva atleis Aukščiausiojo Teismo teisėjus.

„Jeigu bus imtasi tokios priemonės, Komisija yra pasirengusi nedelsiant inicijuoti procedūrą pagal 7-ąjį straipsnį“, – sakė F. Timmermansas, paminėdamas ES sutarties įpareigojimą narėms laikytis teisinės valstybės principo.

ES sutarties 7-ajame straipsnyje numatytas dar niekada nenaudotas ES procesas, vadinamasis „branduolinis variantas“, kuriuo galima įšaldyti šalies teisę balsuoti per ES ministrų susitikimus.

Lenkijos parlamentas šį mėnesį priėmė tris prieštaringai vertinamus teismų reformų įstatymų projektus, o kritikai būgštavo, kad tai gali pakenkti valdžių atskyrimo principui šalyje. Dėl šių planų Lenkijoje vyko masiniai protestai.

A. Duda netikėtai vetavo du iš tų projektų, bet Lenkijos valdančiųjų konservatorių lyderis Jaroslawas Kaczynskis ketvirtadienį pažadėjo atgal nesitraukti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.