Pasaulyje

2017.07.28 22:15

Maskva reikalauja sumažinti JAV diplomatinį personalą Rusijoje

BNS, LRT RADIJAS2017.07.28 22:15

Rusijos užsienio reikalų ministerija penktadienį paskelbė atsakomąsias priemones į Jungtinių Valstijų planuojamas naujas griežtas sankcijas Maskvai ir pareikalavo, kad Vašingtonas sumažintų Rusijoje dirbančių diplomatų skaičių.

„Siūlome amerikiečių pusei iki šių metų rugsėjo 1 dienos JAV ambasados Maskvoje, (taip pat) generalinių konsulatų Sankt Peterburge, Jekaterinburge ir Vladivostoke diplomatinių ir techninių darbuotojų skaičių padaryti tokį patį, kiek Rusijos diplomatų ir techninio personalo darbuotojų dirba JAV“, – sakoma ministerijos pranešime. URM pridūrė, kad tokiu atveju diplomatinėse atstovybėse Rusijoje liktų 455 dirbantys amerikiečiai.

„Jeigu Amerikos valdžia toliau vienašališkai sumažintų mūsų diplomatų JAV skaičių, tai lydėtų veidrodinis (Maskvos) atsakas“, – pabrėžė ministerija.

Pranešime taip pat sako, kad JAV ambasadai nebebus leidžiama naudotis Maskvoje esančiais sandėliais ir viena vila Pamaskvėje.

„Pasiliekame teisę imtis analogiškų ir kitokių priemonių, galinčių paveikti JAV interesus“, – pridūrė ministerija.

URM pareiškė, kad JAV Kongreso priimtas naujas sankcijas Rusijai numatantis teisės akto projektas „dar kartą patvirtina Jungtinių Valstijų agresyvumą tarptautiniuose reikaluose“.

„Prisidengdamos savo „išskirtinumu“ JAV pasipūtėliškai ignoruoja kitų valstybių pozicijas ir interesus“, – sakoma Maskvos pareiškime.

Rusija „daro viską, kas įmanoma, kad būtų normalizuoti dvišaliai santykiai, būtų vystomi ryšiai ir bendradarbiavimas su JAV svarbiausiais tarptautinės darbotvarkės klausimais, visų pirma įskaitant kovą su terorizmu, masinio naikinimo ginklų neplatinimą, neteisėtą prekybą narkotikais, neteisėtą migraciją, kibernetinius nusikaltimus ir kita“, – rašo Užsienio reikalų ministerija.

„Laikėmės ir tebesilaikome pozicijos, kad veiksmingai spręsti pasaulio problemas įmanoma tik (veikiant) kartu. Esame įsitikinę, kad dauguma mūsų planetos žmonių laikosi tokio paties požiūrio“, – sakoma pranešime.


Reuters/Scanpix nuotr.


Jungtinių Valstijų Senatas ketvirtadienį beveik vienbalsiai priėmė teisės aktą, numatantį naujas sankcijas Rusijai, Iranui ir Šiaurės Korėjai.

Dabar JAV prezidentas Donaldas Trumpas turės galutinai apsispręsti, ar patvirtinti griežtas priemones Maskvos atžvilgiu, ar vetuoti šį įstatymą.

Teisės aktas, patvirtintas Senate 98 balsais prieš du, antradienį buvo priimtas Atstovų Rūmų. Daugelis prognozavo, kad jo įsigaliojimas neabejotinai išprovokuos neigiamą Kremliaus reakciją, o Europos šalys baiminasi dėl naujųjų priemonių galimų ekonominių pasekmių.

Šiuo paketu, kuriuo, be kita ko, suvaržomos D.Trumpo galimybės sankcijas atšaukti, siekiama nubausti Kremlių už kišimąsi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus ir Maskvos įvykdytą Krymo pusiasalio aneksiją.

Kremlius pareiškė, kad nutarta imtis atsakomųjų priemonių ir nebelaukti oficialaus D. Trumpo pritarimo šiam įstatymui, nes jį priėmus JAV Senate, klausimas yra faktiškai išspręstas.

„Šiuo atveju didelę reikšmę, matyt, turi ta forma, kurią (įstatymas) įgavo po Senato (pritarimo). Technologiniu požiūriu, ši forma yra beveik baigtinė“, – penktadienį pareiškė V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

Paklaustas, ar naujausias Rusijos URM pareiškimas reiškia, kad Maskva netiki Baltųjų rūmų pažadais kaip nors pakeisti JAV Kongreso patvirtintą teisės aktą, D. Peskovas atsakė: „Apskritai Baltieji rūmai kalbėjo apie galimą (sankcijų) sugriežtinimą. Taigi, reikalo esmės tai nekeičia.“

Tuo tarpu Rusijos užsienio reikalų ministras Sergėjus Lavrovas teigia, kad nepaisant naujų Jungtinių Valstijų sankcijų, Maskva yra pasirengusi bendradarbiauti su Vašingtonu. Tai jis pareiškė penktadienį telefonu kalbėdamas su JAV valstybės sekretoriumi Rexu Tillersonu. Pasak S. Lavrovo, Rusija nori normalizuoti santykius ir bendradarbiauti sprendžiant pasaulinius klausimus.

Aiškindamas Rusijos atsakomąsias priemones, Rusijos diplomatijos vadovas sakė, kad Maskvos sprendimą pasiūlyti Jungtinėms Valstijoms iki rugsėjo mėnesio sumažinti savo diplomatų Rusijoje skaičių paskatino keli priešiški Vašingtono veiksmai.