Pasaulyje

2017.07.28 14:57

JAV Senatas nepritarė daliniam „Obamacare“ atšaukimui

BNS2017.07.28 14:57

JAV Senate penktadienį įspūdingai žlugo naujausios respublikonų pastangos panaikinti eksprezidento Baracko Obamos inicijuotą sveikatos apsaugos reformą, vadinamąją „Obamacare“.

Pristigus vienybės respublikonų stovykloje, prezidentui Donaldui Trumpui bent jau kuriam laikui teks atidėti planus atšaukti savo pirmtako 2010-aisiais atliktą sveikatos apsaugos sistemos pertvarką.

Per itin įtemptą balsavimą, vykusį naktį, lemiamas balsas priklausė JAV respublikonui senatoriui Johnui McCainui, kuriam praėjusią savaitę buvo diagnozuotas smegenų vėžys. Jo poziciją palaikė dar du respublikonai, kartu su visais demokratais nepritarę siūlomam teisės aktui.

„Tai buvo nusivylimas, tikras nusivylimas, – po itin įtempto balsavimo kolegoms sakė Senato daugumos lyderis Mitchas McConnellas. – Apgailestauju, kad mūsų pastangų šįkart tiesiog nepakako.“

Penktadienį, po balsavimo Senate, D. Trumpas paragino Kongreso lyderius respublikonus leisti „Obamacare“ „žlugti“ ir iškart jo netaisyti.

„Trys respublikonai ir 48 demokratai nuvylė Amerikos žmones, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė prezidentas. – Kaip sakiau nuo pat pradžių, leiskime „Obamacare“ žlugti, o tada susitvarkysime.“

Per penktadienio balsavimą žlugo pastaraisiais mėnesiais kurpti planai anuliuoti „Obamacare“ įstatymą. Tačiau net ir pagal ankstesnius planus reforma nebūtų buvusi visiškai atšaukta, nes dalis punktų būtų likę galioti.

Tačiau respublikonų planai buvo sužlugdyti per naujausią balsavimą – 51 balsu prieš 49.

Senato lyderiai nenorėjo, kad dalinis dabartinės reformos atšaukimas virstų įstatymu – jie siekė, kad vėliau, suvienijus jėgas su Atstovų Rūmų respublikonais, būtų galima parengti platesnį sveikatos apsaugos sistemos pertvarkos planą.

Kadangi senatorės respublikonės Susan Collins ir Lisa Murkowski jau kurį laiką skelbė nepritariančios tam įstatymo projektui, nebuvo netikėta, kad balsavimas bus apylygis.

Vidurnaktį į Senatą atvyko JAV viceprezidentas Mike‘as Pence‘as, pasirengęs priimti lemiamą sprendimą, jei balsai būtų pasiskirstę po lygiai.

Visgi to padaryti jam neteko, nes J. McCainas nepasidavė spaudimui ir nepritarė bendrai respublikonų pozicijai svarstytu klausimu.

Nors keli demokratai ėmė ploti J. McCainui nepritarus įstatymo projektui, po balsavimo salėje tvyrojo slogi nuotaika.

„Nešvenčiame; mums palengvėjo“, – sakė Senato demokratų lyderis Chuckas Schumeras.

„Atverskime naują lapą ir drauge tobulinkime savo sveikatos apsaugos sistemą“, – pridūrė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt