Pasaulyje

2017.07.26 18:48

Translyčiams nebus leista tarnauti JAV kariuomenėje

BNS2017.07.26 18:48

JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė trečiadienį, kad translyčiai asmenys „niekaip“ negalės tarnauti JAV kariuomenėje, sakydamas, kad jų dalyvavimas reikštų „milžiniškas medicinines išlaidas ir trikdžius“.

Birželio pabaigoje Pentagono vadas Jimas Mattisas šešiems mėnesiams atidėjo Baracko Obamos administracijos planą į tarnybą priimti translyčius asmenis. Iš 1,3 milijono tarnaujančių asmenų nuo 2 500 iki 7 000 yra translyčiai.

„Pasitaręs su generolais ir kariuomenės ekspertais, atkreipiu dėmesį į tai, kad JAV vyriausybė nepriims ir neleis translyčiams asmenims niekaip tarnauti JAV kariuomenėje“, – „Twitter“ žinutėje rašė D. Trumpas.

„Mūsų kariuomenė turi galvoti apie lemiamą ir nenuginčijamą pergalę, ir negali būti apkrauta milžiniškomis medicininėmis išlaidomis ir trikdžiais, kuriuos sukeltų translyčiai asmenys kariuomenėje. Ačiū.“

Translyčių asmenų teisių klausimas Amerikoje per pastaruosius mėnesius sulaukia vis daugiau dėmesio, ypač dėl to kaip valstijos prižiūri viešuosius tualetus.

D. Trumpo administracija šiais metais susidūrė su protestais, kai atmetė B. Obamos administracijos federalinę apsaugą, kuri skatino mokyklas leisti translyčiams moksleiviams naudotis tualetu, atitinkančiu jų jaučiamą lyties tapatybę, o ne tą, kuri nurodyta jų gimimo liudijime.

Praėjusį mėnesį Pentagonas pranešė, kad penkios ginkluotųjų pajėgų rūšys gali atidėti translyčių asmenų priėmimą iki sausio 1 dienos, nes dar reikia „peržvelgti priėmimo planus ir pateikti išvadas dėl poveikio mūsų pajėgų pasiruošimui ir veiksmingumui“, – pranešime sakė atstovė Dana White.

Praėjusią savaitę D .White paaiškino, kad skirtingos pajėgos nesutaria dėl sprendimo, ar priimti translyčius asmenis į kariuomenę.

„Skirtingų pajėgų vadai visi turėjo pateikti tvarkaraščius, ką dar reikia nuveikti“, kad translyčiai kariai būtų integruoti, žurnalistams sakė D. White.

„Skirtingų pajėgų ir nuomonės būna skirtingas nuomones, – tęsė ji. – Kai kurioms reikia daugiau laiko..., nes buvo pateikta daug skirtingų rekomendacijų.“

Turbūt žymiausias translytis asmuo JAV kariuomenėje, buvusi kariuomenės žvalgybos analitikė Chelsea Manning, septynerius metus kalėjusi dėl vieno didžiausių JAV istorijoje įslaptintų dokumentų nutekinimo.

Ch. Manning, JAV kariuomenėje tarnavusi būdama vyru – Bradley Manningu, 2013 metais nuteista 35 metams kalėjimo dėl daugiau nei 700 000 įslaptintų dokumetų nutekinimo „WikiLeaks“ prieš trejus metus.

Reuters/Scanpix nuotr. Vien pernai ji du kartus bandė nusižudyti, prieš, tuometiniam prezidentui B. Obamai, paskutinėmis darbo dienomis sausio mėnesį, sušvelninant jos bausmę. Ch. Manning į laisvę išleista gegužės mėnesį. Kalėdama Fort Levenverto kariniame kalėjime, Ch. Manning kovojo už teisę kalėjime pradėti hormonų terapiją ir įtvirtinti savo moteriškąją tapatybę ir laimėjo. Ch. Manning, kuri formaliai tebetarnauja kariuomenėje ir tebeturi sveikatos draudimą, yra translyčių asmenų aktyvistų simbolis. Tuo tarpu Pentagonas, regis, apie D. Trumpo sprendimus nieko nežino. Pentagono atstovas spaudai karinio laivyno kapitonas Jeffas Davisas atsisakė tai komentuoti. „Skambinkite į Baltuosius rūmus“, – patarė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt