Pasaulyje

2017.07.26 17:18

ES pareiškė susirūpinimą dėl JAV planų išplėsti sankcijas Rusijai

BNS2017.07.26 17:18

Europos Sąjunga trečiadienį pareiškė esanti smarkiai susirūpinusi dėl JAV Atstovų Rūmų pareikšto pritarimo planams įvesti naujas griežtas sankcijas Rusijai, galinčias paveikti Europos energetikos ūkį.

Europos Komisijos nariai „išreiškė susirūpinimą visų pirma dėl šio įstatymo projekto galimo poveikio ES energetinei nepriklausomybei“, sakoma pranešime, paskelbtame po Bendrijos aukščiausiosios vykdomosios valdžios institucijos pasitarimo Briuselyje šia tema.

Komisija pridūrė esantis „pasiruošusi veikti, kad būtų apsaugoti Europos intreresai“, jeigu JAV įstatymų leidėjai neatsižvelgs į pareikštas pastabas.

„JAV įstatymas gali turėti nenumatytų vienašališkų padarinių, kurie gali paveikti ES energetikos saugumo interesus“, – pareiškė Europos Komisijos pirmininkas Jean-Claude`as Junckeris po EK aukšto rango pareigūnų pasitarimo šiuo klausimu Briuselyje.

„Štai kodėl Komisija šiandien priėjo išvados, kad, jeigu į mūsų susirūpinimą nebus tinkamai atsižvelgta, mes esame pasirengę veikti atitinkamai jau per kelias dienas“, – pridūrė jis, pakartodamas perspėjimą, reikštą gegužę po derybų su JAV prezidentu Donaldu Trumpu.

Anksčiau Europos Komisija buvo pareiškusi esanti „pasiruošusi veikti, kad būtų apsaugoti Europos interesai“, jeigu JAV įstatymų leidėjai neatsižvelgs į pareikštas pastabas.

JAV Atstovų Rūmai antradienį 419 balsais „už“ ir trimis „prieš“ pritarė naujoms griežtoms sankcijoms Irano, Šiaurės Korėjos ir Maskvos atžvilgiu; įstatymo projektas dabar pateiktas Senatui.

Įstatymo projektu siekiama nubausti Kremlių už kišimąsi į 2016 metų JAV prezidento rinkimus ir už Krymo aneksiją.

Padarydami numanomą nuolaidą, Atstovų Rūmai pakoregavo vieną sąlygą, kad įstatymo projektas būtų taikomas Rusijoje prasidedantiems naftotiekiams ir netaikomas per ją tik einantiems naftotiekiams, pavyzdžiui, Kaspijos naftotiekiui, kuriuo nafta iš Kazachstano keliauja į Europą.

Tačiau Briuselis nerimauja, kad dėl naujos priemonių bangos galiausiai galėtų nukentėti Europos firmos, prisidedančios prie Rusijos energetikos sektoriaus vystymo.

Nors įstatymo projektas „rodo, kad į virtinę susirūpinimą keliančių dalykų atsižvelgiama“, jame vis tiek numatomos „sankcijos visoms bendrovėms (ir europiečių), kurios prisideda prie (Rusijos)... eksporto vamzdynų plėtros, priežiūros, modernizavimo ar remontavimo“, nurodė ES.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Priklausomai nuo jo įgyvendinimo tai gali paveikti infrastruktūrą, kuria energijos ištekliai transportuojami į Europą“, įskaitant per Ukrainą tranzitu einančius vamzdžius, sakoma pareiškime.

Briuselis šį įstatymo projektą dėl sankcijų vadino vienašališku Vašingtono veiksmu, sutrikdžiusiu ankstesnį glaudų bendradarbiavimą dėl priemonių prieš Rusiją.

Kol kas sankcijos Maskvai buvo koordinuojamos abiejose Atlanto pusėse, siekiant išlaikyti vieningą frontą.

ES ir JAV sankcijas paskelbė Rusijai 2014 metų kovą aneksavus Ukrainos Krymo pusiasalį, Ukrainoje didėjant krizei po promaskvietiškos vyriausybės nušalinimo.

Be priemonių dėl Krymo, ES skaudžias ekonomines sankcijas Rusijai įvedė ir po Malaizijos keleivinio lėktuvo numušimo 2014 metų liepą, dėl kurio kaltinami prorusiški Rytų Ukrainos separatistai.

Tuo tarpu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas prieš nuspręsdamas, ar atsakyti, palauks kol naujos Maskvai JAV paskirtos sankcijos įsigalios, trečiadienį pranešė Kremlius, JAV Atstovų Rūmams pritarus sankcijoms.

„Kol kas kalbame tik apie įstatymo projektą, taigi konkrečių vertinimų dar neturime“, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas, pridurdamas, kad „reikės palaukti kol įsigalios įstatymas“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.