Pasaulyje

2017.07.26 17:05

ES „nedelsiant“ imsis veiksmų dėl Lenkijos balso teisės sustabdymo, jei bus atleisti teisėjai

BNS2017.07.26 17:05

Europos Sąjunga „nedelsiant“ imsis veiksmų dėl Lenkijos balsavimo teisių bloke sustabdymo, jeigu Varšuva įvykdys prieštaringai vertinamas Aukščiausiojo Teismo reformas, trečiadienį sakė Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Fransas Timmermansas.

F. Timmermansas sveikino faktą, kad Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda vetavo dvi dešiniojo sparno vyriausybės parengtas teismų reformas, įskaitant Aukščiausiojo Teismo pertvarką, bet pažymėjo, kad buvo priimti kiti du įstatymai.

„Komisijos rekomendacija prašoma Lenkijos valdžios nesiimti jokių priemonių atleisti ar priversti atsistatydinti Aukščiausiojo Teismo teisėjus. Jeigu bus imtasi tokios priemonės, Komisija yra pasirengusi nedelsiant inicijuoti procedūrą pagal 7-ąjį straipsnį“, – sakė F. Timmermansas, paminėdamas ES sutarties įpareigojimą narėms laikytis teisinės valstybės principo.

ES sutarties 7-ajame straipsnyje numatytas dar niekada nenaudotas ES procesas, vadinamasis „branduolinis variantas“, kuriuo galima įšaldyti šalies teisę balsuoti per ES ministrų susitikimus.

Olandas F. Timmermansas sakė, kad Briuselis vis tiek perspėja Varšuvą, nes vis dar nuogąstaujama, kad Lenkijos vyriausybės reformos gali pakenkti teismų sistemos nepriklausomumui.

„Pastarąją savaitę Lenkijoje kai kas pasikeitė, o kai kas – ne“, – sakė F. Timmermansas po jau antro EK pasitarimo šiuo klausimu per pastarąją savaitę.

„Privalome pripažinti ir sveikinti, kad prezidentas Duda paskelbė sprendimą vetuoti du iš šių keturių įstatymų“, – pabrėžė jis.

„Tačiau faktas, kad du iš šių keturių įstatymų buvo pasirašyti ir kad toliau vyks darbas dėl kitų dviejų, reiškia, kad privalome aiškiai išdėstyti savo susirūpinimą“ naujoje teisinėje rekomendacijoje, pridūrė F. Timmermansas.

Daugiau apie tai – LRT žurnalistės Lauros Tauvaišaitės komentaras įraše.