Pasaulyje

2017.07.26 11:11

D. Trumpas užsimena apie labai svarbų susitarimą su JK

ELTA 2017.07.26 11:11

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė dedantis pastangas, kad JAV pasiektų „labai svarbų susitarimą dėl prekybos“ su Jungtine Karalyste (JK). JAV prezidentas savo „Twitter“ paskyroje parašė, kad dvišalis susitarimas dėl prekybos su Jungtine Karalyste, šiai pasitraukus iš Europos Sąjungos 2019 metais, gali būti „labai plataus masto ir patrauklus“ darbo vietoms, informuoja BBC.

D. Trumpas, rėmęs „Brexit“, kaltina ES dėl „itin protekcionistinės pozicijos JAV atžvilgiu“.

JAV prezidentą, kurio administracijos pareigūnai šią savaitę susitinka su britų kolegomis, jo politiniai priešininkai kaltina protekcionistine retorika.

Britų tarptautinės prekybos ministras Liamas Foxas šiuo metu lankosi Vašingtone su dviejų dienų vizitu. Per šį vizitą jis tikisi aptarti galimybę sudaryti prekybos sutartį tarp Jungtinės Karalystės ir JAV po to, kai šalis pasitrauks iš ES 2019 m. kovą. Pagal Europos Sąjungos (ES) taisykles Jungtinė Karalystė negali pasirašyti prekybos sutarties, kol nepaliks Bendrijos.

Liepą D. Trumpas pareiškė viltį, kad JAV ir Jungtinė Karalystė „labai greitai“ sudarys naują prekybos sutartį, kuri bus „labai stipri“ ir itin naudinga abiem šalims. Paprastai derybos dėl laisvosios prekybos sutarties užtrunka ilgą laiką, ir bet kokiam tokio pobūdžio susitarimui turi pritarti Kongresas. Manoma, kad tokios derybos nebus lengvos, jose iškils tarifinių ir netarifinių kliūčių aptariant tokias sritis kaip žemės ūkis ir automobilių pramonė.

L. Foxas per savo dviejų dienų vizitą susitiko su JAV kolega Robertu Lightizer ir JAV prekybos sekretoriumi Wilburu Rossu.

Pusryčių metu vykusiame aptarime L. Foxas pareiškė, kad turi dvejopą tikslą: užtikrinti tikrumą užsienio investuotojams prieš „Brexit“ ir išplėsti prekybos su JAV apimtis.

Tiek įmonės, tiek profsąjungos perspėjo apie gresiančias rizikas tuo atveju, jeigu susitarimas būtų pasiektas per greitai. Profsąjungos TUC ir „Unite“ taip pat pareiškė susirūpinimą dėl skuboto prekybinio susitarimo su JAV.