Pasaulyje

2017.07.26 09:15

JAV pritarė naujoms sankcijoms Rusijai, Iranui ir Š. Korėjai

BNS 2017.07.26 09:15

JAV Atstovų Rūmai antradienį pritarė naujoms griežtoms sankcijoms Irano, Šiaurės Korėjos ir Maskvos atžvilgiu, tačiau dėl Rusijai numatytų apribojimų baiminasi nukentėti europiečiai, vykdantys verslą šioje šalyje.

Be kita ko, sankcijų Kremliui pakete numatyti ir apribojimai prezidento Donaldo Trumpo galioms panaikinti šias nuobaudas.

Už įstatymo projektą, dėl kurio derėtasi ištisas savaites, balsavo 419 Atstovų Rūmų narių, prieš jį – trys. Atstovų rūmų pirmininkas Paulas Ryanas po balsavimo sakė, kad šis paketas „sugriežtins sąlygas mūsų pavojingiausiems priešininkams, kad amerikiečiai būtų saugūs“

Dabar įstatymo projektas keliauja į Senatą. JAV senatoriai sankcijoms pritaria, tačiau diskutuoja, ar verta į paketą įtraukti ir nuobaudas Pchenjanui.

Minėtas projektas buvo galutinai parengtas praėjusį savaitgalį Kongreso nariams susitarus dėl kompromiso. Daugiausia dėmesio jame skiriama sankcijoms Rusijai, kuri baudžiama dėl kišimosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus ir Krymo pusiasalio aneksijos.

„Valdant Vladimirui Putinui, Rusija įsiveržė į savo kaimynę Ukrainą, užėmė dalį jos teritorijos ir destabilizuoja jos vyriausybę“, – sakė Atstovų Rūmų užsienio reikalų komiteto pirmininkas Edas Royce`as, o jo žodžius palydėjo įstatymų leidėjų plojimai.

„Rusija, palikta be priežiūros, tikrai tęs savo agresiją“, – pridūrė jis.

Visgi šis įstatymas gali turėti neigiamos įtakos europiečių kompanijoms, prisidedančioms prie Rusijos energetikos sektoriaus vystymo.

Kaip ir minėta, sankcijos taip pat bus taikomos Iranui bei jo Islamo revoliucinei gvardijai, kaltinamai terorizmo rėmimu, ir Šiaurės Korėjai, kurią norima nubausti už raketų bandymus.

Pagrindinėje to įstatymo dalyje numatyta, kad prezidentui pamėginus sušvelninti ar nutraukti Rusijai taikomas sankcijas, tam turėtų pritarti ir Kongresas.

D. Trumpas jau yra sulaukęs kaltinimų, kad jo administracija tikino Maskvą, kad sankcijos, įvestos besibaigiant eksprezidento Baracko Obamos kadencijai, gali būti panaikintos prie JAV vairo stojus respublikonui.

Iš pradžių D. Trumpas neigiamai vertino šį įstatymą, be kai jam beveik vienbalsiai pritarė tiek demokratai, tiek respublikonai, prezidentas buvo priverstas pakeisti savo nuomonę. Vis dėlto Baltieji rūmai tiesiai nepasakė, ar prezidentas pasirašytų tokį teisės aktą.

„Jis išnagrinės tą įstatymą ir pažiūrės, kaip atrodo galutinis produktas“, – pirmadienį žurnalistams sakė Vašingtono atstovė Sarah Huckabee Sanders.