Pasaulyje

2017.07.21 18:55

Patvirtinta, kad per žemės drebėjimą Graikijoje žuvo švedas

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt 2017.07.21 18:55

Graikijos saloje Kose mažiausiai du žmonės, veikiausiai užsieniečiai turistai, žuvo, o dar daugiau kaip keli šimtai buvo sužeisti penktadienį per stiprų 6,7 balo žemės drebėjimą, supurčiusį populiarius kurortus Dodekaneso salose ir Turkijos Egėjo jūros pakrantėje.

Drebėjimo, užfiksuoto 1 val. 31 min. vietos (ir Lietuvos) laiku, epicentras buvo maždaug už 10,3 km į pietus nuo didelio Turkijos kurorto Bodrumo, vasarą pritraukiančio daug turistų, taip pat už 16,2 km į rytus nuo Koso salos Graikijoje, nurodė JAV Geologijos tarnyba (USGS).

Švedijos užsienio reikalų ministerija patvirtino, kad per Graikijos Koso salą supurčiusį žemės drebėjimą praėjusią naktį žuvo 20 metų vyras iš vidurio Švedijos.

Jo vardas dar nepaskelbtas.

Žinutėje „Twitter“ socialiniame tinkle, užsienio reikalų ministrė Margot Wallstrom išreiškė savo užuojautą, aukų ir nukentėjusiųjų Graikijoje ir Turkijoje artimiesiems, ir sakė, kad jos ministerija palaikys artimus ryšius su visais vietovėje esančiais švedais.

Norvegijos užsienio reikalų ministerija sakė, kad per žemės drebėjimą Kose rimtai sužeistas norvegas išskraidintas gydytis į ligoninę.

Beveik 360 žmonių buvo sužeisti Turkijos kurortiniame Bodrumo mieste per 6,7 balo žemės drebėjimą, praeitą naktį supurčiusį Graikijos Dodekaneso salas ir Turkijos Egėjo pajūrį, penktadienį pranešė sveikatos apsaugos ministras Ahmetas Demircanas.

Pasak jo, sužeisti 358 žmonės, iš jų 272 nuvežti į ligoninę greitosios pagalbos automobiliais. Kiti gydymo įstaigą pasiekė savarankiškai.

Ministras pridūrė, kad 25 žmonės lieka hospitalizuoti. A. Demircanas nurodė, kad kai kurie patyrė kaulų lūžių, bet sunkiai sužeistų nebuvo.

Anksčiau turkų žiniasklaida skelbė, kad per žemės drebėjimą šalyje buvo sužeisti beveik 80 žmonių.

Daug žmonių susižalojo, kai apimti panikos iššoko per pastatų langus, nurodė televizija NTV.

Sužeistiesiems pagalba buvo teikiama Bodrumo ligoninės sode, nes ši įstaiga buvo evakuota požeminiams smūgiams apgadinus pastato lubas, Bodrumo rajono gubernatorių Bekirą Yilmazą citavo dienraštis „Hurriyet“.

B. Yilmazas džiaugėsi, kad per šią stichinę nelaimę Turkijos pusėje niekas nežuvo, taip pat nebuvo sunkiai sužeistų.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Pas mus du žuvę ir esama sužeistų žmonių“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas Koso ligoninės pareigūnas ir pridūrė, kad aukos žuvo sugriuvus sienai viename bare Koso senamiestyje

Koso miesto meras Georgas Kiricis sakė radijui „Skai“, kad abu žuvusieji yra užsieniečiai – turistai iš Turkijos ir Švedijos. Vienas vietos žurnalistas tai pačiai stočiai nurodė, kad aukos buvo rastos judrioje miesto dalyje.

Graikijos komercinio laivyno valstybės sekretorius Nektarijas Santorinijas pažymėjo, kad sužeistųjų skaičius jau viršijo 120.

Televizijos reportaže iš Bodrumo matėsi į gatves išbėgę daugybė susirūpinusių gyventojų ir atostogautojų.

„Šiuo metu didžiausia problema – kai kuriose (miesto) dalyse nutrūkęs elektros tiekimas“, – televizijai NTV sakė Bodrumo meras Mehmetas Kocadonas.

Jis pridūrė, kad miestui buvo padaryta „nedidelės žalos“, o pranešimų apie žuvusiuosius nebuvo.

Žiniasklaida pranešė, kad Bodrumo valstybinė ligoninė buvo evakuota pastate atsivėrus įtrūkimų. Atvykstantys pacientai apžiūrimi medikų šalia esančiame sode.

Pietinės Muhlos provincijos, kuriai priklauso Bodrumas, gubernatorius sakė, kad keli žmonės lengvai susižeidė, kai apimti panikos iškrito per langus.

Informacijos apie nukentėjusius lietuvius nėra

Užsienio reikalų ministerija neturi duomenų, kad dėl žemės drebėjimo šalia Graikijos Dodekaneso salų ir pietvakarių Turkijoje būtų nukentėję Lietuvos piliečiai.

Naktį iš ketvirtadienio į penktadienį įvykęs žemės drebėjimas labiausiai palietė Turkijos Bodrumo ir Datca rajonus bei Graikijos Koso salą.

Lietuvos piliečiams, esantiems žemės drebėjimo paveiktose regionuose, patariama vengti apgriautų pastatų ir vadovautis vietos institucijų rekomendacijomis.

Primename, kad pirminė informacija konsulinės pagalbos klausimais Užsienio reikalų ministerijoje visą parą teikiama telefonu +370 5 236 2444 arba el. paštu pilieciai@urm.lt.

Taip pat galima kreiptis į Lietuvos ambasadą Turkijoje: +90 312 447 07 66, amb.tr@urm.lt ir Lietuvos ambasadą Graikijoje: +30 210 72 94 356, amb.gr@urm.lt.

Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja parsisiųsti programėlę „Keliauk saugiai“ ir gauti aktualią konsulinę informaciją, tiesioginius ministerijos pranešimus esant krizinei situacijai užsienio šalyje: iOSAndroid.

„Klykiau“

Bodrumo centre esanti Adlijės mečetė buvo apgriauta. Policija aptvėrė, kad žmonės nesiartintų ir nebūtų sužeisti galinčių nukristi nuolaužų, nurodė valstybinė Anatolijos naujienų agentūra.

Požeminiai smūgiai taip pat buvo juntami kurortiniame Datčos pusiasalyje ir šiauriau prie Egėjo jūros esančiame Turkijos trečiame didžiausiame Izmyro mieste.

Turkijos televizija nurodė, kad žemės drebėjimas sukėlė aukštų bangų prie Gumbeto netoli Bodrumo, užliejusių vieną gatvę ir paliktus stovėti automobilius. Apie aukas ir nukentėjusius žmones nepranešama.

Vienas AFP korespondentas, atostogaujantis Bodrume, sakė, kad po pirmojo požeminio smūgio buvo dar keli pakartotiniai.

„Lova smarkiai kratėsi. Virtuvėje ir terasoje nukrito ir sudužo keli buteliai“, – pasakojo turkė pensininkė Dilber Arikan, buvusi savo vasarnamyje tame regione.

„Klykiau ir smarkiai išsigandau, nes buvau viena“, – pridūrė ji.

47 metų Erdincas Kalece ir jo 23 metų sūnus Barisas naktį praleido po atviru dangumi prie savo namo Turgutreiso rajone netoli Bodrumo.

„Mano tėvas ir motina miegojo, aš vairavau. (Drebėjimas) buvo labai smarkus. Kelią purtė... Sumažinau greitį, palaukiau. Neišsigandau, bet buvo neramu“, – pasakojo Barisas.

Erdincas pridūrė: „Dabar laukiame, kada pasibaigs pakartotiniai smūgiai.“

„Išsigandome“

Žemės drebėjimas taip pat buvo juntamas Graikijos saloje Rode.

„Labai nustebome. Išsigandome ir nedelsiant išėjome į lauką“, – AFP pasakojo Teddy Dijoux, atostogaujantis su šeima viename Rodo kurorte.

„Tai ilgokai truko. Greitai surinkau savo vaikus, kad paliktume viešbutį“, – sakė atostogautoja Sylvie Jannot.

Turkijos ir Graikijos gelmėse esama didelių tektoninių lūžių; pastaraisiais metais abi šalis ne kartą buvo supurtę žemės drebėjimai.

Vien šiais metais Turkijos vakarinę Egėjo pakrantę sukrėtė keli reikšmingi požeminiai smūgiai, atgaivinę prisiminimus apie ankstesnius pražūtingus drebėjimus.

Birželį 6,3 balo smūgiai nuniokojo vieną miestelį Graikijos Lesbo saloje; tąsyk žuvo moteris, o daugiau kaip 15 kitų žmonių buvo sužeisti. Šis žemės drebėjimas taip pat sukėlė paniką Turkijos Egėjo pajūryje.

1999 metų rugpjūčio 17 dieną stipresnis kaip 7 balų žemės drebėjimas, kurio epicentras buvo netoli Izmito miesto, padarė didelės žalos tankiai apgyventame Turkijos šiaurės vakarų regione, ypač Stambulo apylinkėse. Tuo metu žuvo daugiau kaip 17 tūkst. žmonių.