Pasaulyje

2017.07.20 14:47

Lenkijoje nerimsta sumaištis dėl teisėsaugos sistemos reformos

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.07.20 14:47

Lenkijoje nerimsta sumaištis dėl valdančios partijos pastangų reformuoti teisėsaugos sistemą. Protestuotojai renkasi prie parlamento, tačiau partija „Teisė ir teisingumas“ turi ir nemažai šalininkų. Nors Europos Komisija perspėjo, kad Lenkija tolsta nuo įstatymo viršenybės, teismų sistema praranda savarankiškumą, Seimo komitetai, kuriems buvo gražintas įstatymas dėl Aukščiausiojo Teismo pertvarkos, atsižvelgė tik į valdančios partijos pasiūlytas pataisas, o opozicijos papildymus atmetė.

Seimo teisės ir žmogaus teisių komitetai posėdžiavo dar gerokai po vidurnakčio – balsavo dėl siūlomų pataisų, jų opozicija pateikė 1 300 pasiūlymų, tačiau visi jie buvo atmesti. Atsižvelgta į Teisės ir teisingumo“ partijos pataisą, kad prezidentas, o ne teisingumo ministras lemtų, kas taps Aukščiausiojo Teismo teisėjais.

Opozicijos deputatai reikalavo, kad balsavimas būtų pakartotas. Vakare dėl įstatymo turėtų balsuoti parlamentas.

Varšuvos ir Briuselio priešpriešą dar sustiprino Europos Komisijos pirmininko pavaduotojo perspėjimas, kad jeigu tokia teisėsaugos reforma bus tęsiama, gresia bausmė, kokios Europos Sąjunga iki šiol netaikė. Jau kitą savaitę gali būti sprendžiama, ar stabdyti Lenkijos balso teisę, nes bandoma niekais paversti teismų savarankiškumą, jie tampa priklausomi nuo vyriausybės.

Bet Varšuva, atrodo, neišsigando – bausmės tikriausiai išvengs, nes bausmę vetuos sąjungininkė Vengrija.

Daugiau – įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.