Pasaulyje

2017.07.20 14:32

Nuo gaisro netoli Josemičio nacionalinio parko evakuojasi tūkstančiai žmonių

BNS 2017.07.20 14:32

Gaisras, kuris siaučia prieškalnėje į vakarus nuo Josemičio nacionalinio parko, sunaikino dešimtis pastatų ir tūkstančius žmonių privertė bėgti iš Aukso karštligės laikus menančių kaimų, bet ugniagesiai sugebėjo neleisti ugniai pasiekti vienos bendruomenės.

Gaisras, kuris jau sunaikino 29 statinius, kelia pavojų maždaug 1,5 tūkst. namų ir kitų pastatų. Kokie pastatai sudegė, kol kas neaišku. Gaisras siaučia netoli istorinio 49-ojo kelio, vingiuojančio vakarine Siera Nevados prieškalne, kur palei stambią aukso gyslą, XIX amžiaus pradžioje viliojusią kalnakasius į Kaliforniją, pridygo mažų miestelių.

Daugiau kaip 3 tūkst. ugniagesių kovoja su keturias dienas siaučiančiu gaisru, kuris išdegino 194 kv. kilometrus, nurodė Kalifornijos miškininkystės ir priešgaisrinės apsaugos departamentas. Dėl ugnies namus turėjo palikti beveik 5 tūkst. žmonių, gyvenančių pustuzinyje nedidelių bendruomenių ar netoli jų, sakė pareigūnai.

Du tūkstančius gyventojų turinčioje Mariposoje, kur esama šimto metų senumo medinių namų ir seniausias veikiantis teismas į vakarus nuo Uolinių kalnų, tvyro tiršti dūmai.

Ugnis buvo priartėjusi per mažiau nei kilometrą nuo Mariposos, bet ugniagesiams pavyko apsaugoti miestelį, sakė valstijos ugniagesių atstovas Jasonas Motta.

„Dauguma Mariposos miestelio nenukentėjo, jį paveikė tik dūmai“, – sakė J. Motta.

Reuters/Scanpix nuotr.

Arčiausiai prie Josemičio nacionalinio parko gaisras buvo priartėjęs per 56 km, parke stovyklavietės veikia, sakė parko atstovas Scottas Gedimanas.

Dėl gaisro intensyvų vasaros sezoną buvo uždarytas vienas iš kelių į parką vedančių kelių, o prižiūrėtojai perspėjo kvėpavimo problemų turinčius lankytojus turėti omenyje dūmus, sakė S. Gedimanas. Parko lankytojai, su kuriais jis kalbėjosi, „supranta, kad gaisras yra natūraliai pasitaikantis dalykas“.

„Niekas dėl to nenusiminė – pridūrė jis.

Atrodo, kad pavojaus Josemičio nacionaliniam parkui nėra, gaisras trečiadienį slinko į pietus, tolyn nuo parko, sakė J. Motta.

Mariposos centre žmonių nebebuvo, tik dirbo ugniagesiai ir kiti gelbėtojai. Didelės liepsnos matėsi šlaituose už maždaug pusantro kilometro.

Rekordiniai lietūs ir sniegas šią žiemą kalnuose nutraukė penkerius metus trukusią Kalifornijos sausrą, bet dabar dėl vešlios augalijos ugniagesiams sunkiau gesinti gaisrus.

„Kuro daug, šlaitai statūs, – sakė Kalifornijos miškininkystės ir priešgaisrinės apsaugos departamento atstovė DeeDee Garcia. – Dėl to sunku gesinti gaisrus.“

Visoje valstijoje maždaug 6 tūkst. ugniagesių grumiasi su 17 didelių gaisrų; maždaug 2,2 tūkst. jų slopina gaisrą netoli Josemičio.

Kalifornijos gubernatorius Jerry Brownas antradienį paskelbė nepaprastąją padėtį ir atvėrė valstijai galimybę naudotis daugiau išteklių kovai su gaisrais. Jis prognozavo, kad gaisrai, privertę bėgti tūkstančius gyventojų, dar kurį laiką tęsis.