Pasaulyje

2017.07.18 20:04

Britanijos princas Williamas ir Kembridžo kunigaikštienė Kate lankosi Štuthofe ir Gdanske

BNS2017.07.18 20:04

Lenkijoje viešintys Didžiosios Britanijos princas Williamas ir jo žmona Kate antradienį atvyko į Gdanską, o Štuthofo koncentracijos stovykloje pagerbė nacių Vokietijos režimo aukas; vietovę karališkajai šeimai aprodė du tos stovyklos baisumus išgyvenę žydai.

Karališkoji pora pirmadienį pradėjo draugišką kelionę po Lenkiją ir Vokietiją, kurios tikslas pabrėžti draugiškus Europos Sąjungą paliekančios Britanijos ryšius su Bendrija.

Williamas ir Kate į šiaurės Lenkiją atskrido antradienį iš Varšuvos. Šalies sostinėje jie su vaikais apsistojo Belvederio rūmuose.

Štuthofo muziejų jiems aprodė du toje koncentracijos stovykloje kalėję žydai – 87 metų Manfredas Goldbergas ir jo bendraamžis Zigi Shipperis, dabar gyvenantys šiaurės Londone. Karališkajai porai buvo parodyti kalinių batai, drabužiai ir kiti asmeniniai daiktai, kurie būdavo iš jų atimami vos atvykus į Štuthofą. Per ekskursiją svečiams taip pat buvo parodytos dujų kameros, kuriose būdavo žudomi silpniausi kaliniai.

Britanijos princas su žmona pagerbė aukas padėdami prie žydų memorialo atminimo akmenis.

Nacių Vokietija įkūrė Štuthofo koncentracijos stovyklą iškart po to, kai 1939-ųjų rugsėjį užpuolė Lenkiją. Stovykloje kalėjo apie 110 tūkst. įvairių tautybių žmonių. Apie 65 tūkst. jų buvo nužudyti dujų kamerose, mirė nuo įvairių ligų, bado, sunkaus darbo ar per evakuaciją. 28 tūkst. Štuthofo kalinių buvo žydai.

Po to karališkoji pora atvyko į netoliese esantį Gdanską. Šiame Baltijos jūros uostamiestyje, garsėjančiame gotikos ir renesananso architektūra, svečius pasitiko džiugiai nusiteikusi minia. Gdanske Williamas ir Kate vaišinosi lenkiškais virtinukais ir žolelių likeriu „Goldwasser“ (auksinis vanduo), kuriame plaukioja plonytės aukso drožlelės.

Kiek vėliau karališkoji šeima aplankys Šekspyro teatro repliką ir susitiks su laisvės ikona Lechu Walesa – buvusiu „Solidarumo“ lyderiu, Nobelio premijos laureatu ir pirmuoju demokratiškai išrinktu šalies prezidentu. Jo biuras yra įsikūręs Europos solidarumo centre, pasakojančiame apie prodemokratinį „Solidarumo“ judėjimą, vienintelę laisvą profesinę sąjungą sovietiniame bloke.

Vakare svečiai grįš į Varšuvą, o trečiadienį išvyks į Berlyną.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt