Pasaulyje

2017.07.18 09:15

D. Trumpas paliko susitarimą su Iranu, bet grasina tolesnėmis sankcijomis

BNS 2017.07.18 09:15

Donaldas Trumpas antradienį atsitraukė nuo rinkimų kampanijos pažado pasitraukti iš svarbaus branduolinio saugumo susitarimo su Iranu: pareigūnai paskelbė, kad kol kas ši sutartis ir su ja susijęs sankcijų sušvelninimas galios.

Pagal prieš dvejus metus sudarytą susitarimą Teheranas sumažino medžiagų branduoliniams ginklams gamybą mainais į didelį sankcijų sušvelninimą. D. Trumpo administracijai pirmadienį suėjo naujas Kongreso terminas įvertinti, ar Iranas pagal susitarimą apribojo savo branduolinių ginklų programą.

Kaip sakė vienas pareigūnas, kurio vardo Baltieji rūmai viešai neskelbia, „remiantis Jungtinėms Valstijoms prieinama informacija, sąlygos buvo įvykdytos“.

2015 metų susitarimas remiasi virtine techninių gairių ir Vašingtone buvo laikomas būdu išvengti karinių veiksmų, siekiant neleisti Iranui įgyti branduolinių ginklų. Tačiau jis nesumažino įtampos tarp Teherano ir Vašingtono. Abi šalys ypač nesutaria dėl konfliktų Artimuosiuose Rytuose, pavyzdžiui, Sirijoje ir Jemene, kur aktyviai veikia Irano remiamos grupuotės.

Per savo rinkimų kampaniją D. Trumpas smerkė Baracko Obamos laikais sudarytą susitarimą, žadėjo dėl jo derėtis iš naujo ir prispausti Iraną. Dabar D. Trumpas yra dukart nuo savo kadencijos pradžios patvirtinęs, kad Iranas sutarties laikosi, ir iš esmės tai palieka susitarimą galioti.

Tačiau Baltieji rūmai labai stengėsi pabrėžti, kad neketina švelniai elgtis su Iranu, ir atkreipė dėmesį į naujas su branduoline programa nesusijusias sankcijas bei griežtesnį susitarimo įgyvendinimą.

Vienas pareigūnas pridūrė: „Mes tikrai tikimės, kad taikysime naujas sankcijas, susijusias su Irano balistinių raketų programa ir greitaeigių katerių programa. Iranas išlieka viena pavojingiausių grėsmių JAV interesams ir regiono stabilumui.“

Itin griežtas požiūris į Iraną vienija D. Trumpo nacionalinio saugumo komandą, kuri kartais atrodo nelabai turinti kitų bendrų dalykų.

Daugelis D. Trumpo administracijos narių per JAV okupaciją Irake buvo susirėmę su Irano remiamomis grupuotėmis. Krašto saugumo sekretorius Johnas Kelly ir gynybos sekretorius Jimas Mattisas – abu buvę jūrų pėstininkai – taip pat dažnai prisimena Irano remiamo šiitų judėjimo „Hizbollah“ ataką prieš jūrų pėstininkų kareivines Libane 1983 metais.

Mūsų dienomis tarp pagrindinių susirūpinimą keliančių dalykų yra padidėję Irano raketiniai pajėgumai, parama Sirijos vyriausybei, žmogaus teisių pažeidimai ir amerikiečių sulaikymai. Neseniai Irane buvo nuteistas 10 metų kalėti 37 metų kinų kilmės amerikietis Xiyue Wangas, Prinstono universiteto mokslininkas.

„Prezidentas ir valstybės sekretorius mano, kad šia veikla Iranas smarkiai kenkia (susitarimo) tikslams ... prisidėti prie regioninių ir tarptautinių taikos bei saugumo, – sakė vienas pareigūnas. – Todėl prezidentas, valstybės sekretorius ir visa administracija manė, kad Iranas neabejotinai nesilaiko (susitarimo) dvasios.“

Iranas savo ruožtu skundžiasi, kad susitarimo nesilaiko JAV, ir kaltina Vašingtono administraciją nepanaikinant sankcijų.