Pasaulyje

2017.07.17 09:02

Treji metai nuo MH17 katastrofos: bus teisiami kaltininkai

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.07.17 09:02

Nyderlandų karalius ir karalienė šiandien pristato gyvąjį atminimo paminklą iš medžių lygiai prieš trejus metus įvykusios Malaizijos oro linijų lėktuvo katastrofos aukoms. Tarptautiniu tyrimu nustatyta, kad lėktuvą numušė rusiška raketa iš Rusijos separatistų kontroliuotos teritorijos, tačiau konkrečius įtariamuosius teismas dar teis šių metų pabaigoje arba kitų pradžioje.

Nyderlandai per MH17 katastrofą prarado daugiausiai piliečių - 193 iš 298 lėktuvu skridusių keleivių. Jiems atminti olandai pasodino po medį prie Nyderlandų Šipolio oro uosto. Medžiai pasodinti taip, kad iš aukštai augantis miškas primintų kaspiną. Apie pietus šį gyvąjį paminklą atidarys karalius Willemas-Alexanderas ir karalienė Maxima. Nyderlandų pareigūnai pranešė, kad asmenys, atsakingi už katastrofą, bus teisiami jų šalyje. Tam pritaria taip pat daug piliečių netekusios Malaizija ir Australija.

„Raginame Rusiją laikytis Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijos 2166. Ją inicijavo Australija praėjus kelioms dienoms po 2014 m. liepos 17 d. Ji ragina visas valstybes bendradarbiauti užtikrinant, kad atsakingi už 298 keleivių žūtį Rytų Ukrainoje būtų teisiami. Užtikrinsime, kad taip ir būtų. Gali būti, kad teismas vyks kaltinamiesiems nedalyvaujant“, – tikina Australijos užsienio reikalų ministrė Julie Bishop.

Tarptautinis tyrimas jau nustatė, kad lėktuvą „Boeing 777“ virš Rytų Ukrainos numušė rusišką BUK raketa, paleista iš Rusijos separatistų kontroliuotos teritorijos, nors Rusija tai nuolat neigė, kaltindama Ukrainą. Tyrimas dėl konkrečių įtariamųjų dar turi prasidėti.

„Viliamės, kad šių metų pabaigoje ar kitų pradžioje turėsime sprendimą, ką konkrečiai kaltinti teisme. Tikimės, kad žmogus, paleidęs BUK raketą, pasakys mums, kas vyko tą dieną“, – viliasi Malaizijos transporto ministras Liowas Tiongas Lai.

43 piliečių netekusi Malaizija trečias katastrofos metines paminėjo praėjusią savaitę Transporto ministerijos surengtame atminimo renginyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt