Pasaulyje

2017.07.16 16:22

Iranas gedi garsios matematikės M. Mirzakhani

BNS 2017.07.16 16:22

Irano žiniasklaida sekmadienį liaupsino šioje šalyje gimusią matematikę Maryam Mirzakhani, kuri šeštadienį mirė nuo vėžio, ir pirmuosiuose puslapiuose išspausdino jos nuotraukas.

Kai kuriais atvejais laikraščiai nepaisė tradicijos ir paskelbė M. Mirzakhani nepridengtais plaukais atvaizdus, nors po 1979 metų islamo revoliucijos plaukus dengiantis hidžabas moterims Irane viešumoje yra privalomas.

M. Mirzakhani – pirmoji moteris, laimėjusi prestižinį Fieldso medalį, – mirė būdama 40 metų amžiaus, JAV ligoninėje. Ketverius metus ji grūmėsi su krūties vėžiu, kuris išplito į kaulų čiulpus.

M. Mirzakhani gimė ir studijavo Irane, o paskui išvyko siekti karjeros Jungtinėse Valstijose.

AFP/Scanpix nuotr.

Kai ji 2014 metais laimėjo Fieldso medalį, kuris yra laikomas Nobelio premijos atitikmeniu matematikai, laikraščiai visomis įmanomomis priemonėmis vengė parodyti jos plaukus, pavyzdžiui, skelbė senas, dar Irane darytas jos nuotraukas arba jos piešinius, kuriuose ji būdavo vaizduojama su skara.

Tuomet kai kas tokį dalyką kritikavo, o šį sekmadienį daugelis laikraščių nusprendė išspausdinti nuotraukas, kuriose M. Mirzakhani – be hidžabo. Galbūt manoma, kad po jos mirties tokį sprendimą bus lengviau pateisinti valdžiai.

Teherano municipalitetui priklausantis centro laikraštis „Hamshahri“ ir reformas remiantis ekonomikos dienraštis „Donyaye Eghtesad“ paskelbė jos portretus be hidžabo.

„Matematikos karalienė iškeliavo amžiams“, – skelbė „Donyaye Eghtesad“ antraštė.

Reformoms palankus dienraštis „Shargh“ paskelbė nuotrauką, kurioje M. Mirzakhani įamžinta su skrybėle, o kai kurie kiti panaudojo kompiuterinį vaizdo redagavimą, kad jos trumpą juodų plaukų šukuoseną sulietų su juodu fonu.

Kiti laikraščiai panaudojo senas fotografijas ar piešinius, kuriuose M. Mirzakhani yra su skara.

Tik ultrakonservatyvūs laikraščiai „Resalat“ ir „Keyhan“ pirmuosiuose puslapiuose nespausdino jos nuotraukų, o pastarasis apie ją parašė viename iš vidinių puslapių, kur buvo jos su hidžabu nuotrauka.

Gedulas taip pat buvo reiškiamas socialinėje žiniasklaidoje, kur žinutes rašė ir aukšto rango pareigūnai.

Prezidentas Hassanas Rouhani buvo tarp pirmųjų, reagavusių į naujienas apie jos mirtį. Jis „Instagram“ paskelbė neseniai darytą M. Mirzakhani nuotrauką, kurioje jos galva nepridengta.

Laikraštyje „Shargh“ rašydama apie velionę garsi reformų šalininkė Azar Mansouri paragino gegužę perrinktą nuosaikių pažiūrų dvasininką H. Rouhani formuojant ministrų kabinetą į postus paskirti ir moterų.

„Tokių, kaip Mirzakhani pripažinimas“ įmanomas tik „sukuriant joms lygias galimybes“, – rašė A. Mansouri .

H. Rouhani turi tris pavaduotojas moteris, bet ministrų postuose moterų nėra.