Pasaulyje

2017.07.15 18:01

Turkija mini pučo metines

Turkija pompastiškai mini nepavykusio pučo metines. Prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas, kurį maištininkai esą norėjo  nuversti, liepos 15-ąją paskelbė „demokratijos ir vienybės“ diena, kuri bus minima kiekvienais metais. Kritikai sako – pompastiškos iškilmės – dar viena proga R. T. Erdoanui parodyti savo galią, nors praėjusią savaitę šimtai tūkstančių žmonių dalyvavo žygyje ir mitinge Stambule prieš jo autokratinį valdymą.

Daugiau negu pustrečio šimto žmonių, neskaičiuojant pučo dalyvių, žuvo, dar du tūkstančiai buvo sužeisti per nepavykusį ir keistą perversmo bandymą lygiai prieš metus, kai kariuomenės dalis bandė nuversti prezidentą R. T. Erdoganą.

Šalis ir taip buvo susiskaldžiusi, požiūris į perversmo bandymą ją dar padalijo.

Metinas Doganas buvo paprastas matematikos mokytojas, bet tapo didvyriu po to, kai stojo prieš tanką prie oro uosto, bandydamas pučistus stabdyti. Iki šiol jį kviečia į susitikimus universitetuose, mokyklose papasakoti, kaip tas vakaras pakeitė jo gyvenimą.

„Žmonės buvo sukrėsti. Maniau, reikia kažko, kad jie atsikvošėtų. Jeigu per televiziją parodys, kad žmogus stojo prieš tanką, gal ir jie išeis į gatves“, – sakė M. Doganas.

Po nepavykusio perversmo pasikeitė šimtų tūkstančių gyvenimas, per visuotinius valymus daugybė atsidūrė už grotų, iš valstybės institucijų buvo atleista daugiau negu 150 tūkstančių žmonių, ir valymai tęsiasi iki pat pučo metinių. Išvakarėse atleista dar per 7 tūkst. policininkų, karių ir valstybinių įstaigų tarnautojų. Kurdų aktorius dabar turi dirbti virėju, nes taip pat neįtiko valdžiai.

„Įsivaizduokite, svajojai numirti scenoje, o turi virti kukulius ir juos patiekti. Juokinga, bet kine, televizijoje vaidinau daug vaidmenų, bet niekada neteko vaidinti nei virėjo, nei padavėjo“, – kalbėjo atleistas iš teatro aktorius Vuralas Tantekinas.

Iškilmės, minint nepavykusio pučo metines, Ankaroje prasidėjo parlamento posėdžiu. Tylos minutė buvo paskelbta tuo metu, kai maištininkai jį bombardavo. Mieste iškabinti plakatai, kurie primena žuvusiųjų per pučą veidus, vėl skamba kaltinimai už Atlanto prieglobstį gavusiam dvasininkui Fetulai Giulenui.

Kai Turkijoje ir Lietuvoje bus vidurnaktis, prasidės „demokratijos sargybos“ budėjimas. Juo norima priminti, kiek žmonių pučo naktį išėjo į gatves.