Pasaulyje

2017.07.10 14:08

Įvertino D. Trumpo kelionę į Europą – nacionalizmo triumfas

15min.lt 2017.07.10 14:08

Prezidento Donaldo Trumpo kelionė į Europą buvo pergalė jo nacionalistams patarėjams prieš jų globalistinius varžovus, skelbia leidinys politico.com. Prezidento patarėjai Steve`as Bannonas ir Stephenas Milleris ideologiniame mūšyje sulaukė naujo etapo Baltuosiuose rūmuose.

Kaip skelbia politico.com, Varšuvoje D. Trumpas pasakė naiviai nacionalistinę kalbą, pabrėždamas, kad Lenkijos valdžia gina „civilizaciją“ nuo priešų tokių kaip pabėgėliai ir Europos Sąjungos biurokratai.

G-20 susitikime Hamburge D. Trumpas įsitraukė į nesutarimus dėl klimato kaitos klausimo, pirmą kartą akis į akį susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir apsvarstė galimus naujus plieno tarifus.

Kiekvienu atveju buvo aiškiai įžvelgiama nacionalistų Baltųjų rūmų patarėjų, tokių kaip vyriausiasis strategas Steve`as Bannonas ir vyriausiasis politikos patarėjas Stephenas Milleris, įtaka. Ir visa tai įrodo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais H. R. McMasterio ir vyriausiojo ekonomikos patarėjo Gary Cohno, kurie bando nukreipti D.Trumpo politiką labiau tradicine kryptimi, nesėkmes.

„Apskritai kelionėje nacionalizmas „išnaudotas“ kur kas daugiau nei internacionalizmas, – sakė Užsienio reikalų tarybos prezidentas Richardas Haassas. – Toliau buvo atmesta laisva prekyba, nesutikta dėl klimato kaitos susitarimo, negerbta laisva žiniasklaida ir pro pirštus pažiūrėta į Rusijos kišimąsi į mūsų politiką.“.

Toliau D. Trumpas daro numanomą sprendimą dėl plieno tarifų ir kitą savaitę grįžta į Europą, kad susitiktų su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, neseniai nugalėjusiu nacionalistę kandidatę, kuri D. Trumpo buvo subtiliai remiama.

Pakalbėkime apie D. Trumpo vizitą Lenkijoje.

„D. Trumpas pagaliau pakišo esminę mintį valdymo filosofijai“, – skelbė konservatyviojo „Wall Street Journal“ pirmasis puslapis, kuriame buvo rašoma apie D. Trumpo kalbą Varšuvoje, kurioje džiaugtasi tvirtomis sienomis ir stipriu nacionaliniu bei kultūriniu identitetu. „Tai ryžtinga ir teigiama Vakarų tradicijos gynyba“, – skelbė leidinys.

Leidinys džiaugdamasis pažymėjo, kad D. Trumpas „šokiravo Vašingtoną“.

D. Trumpas G-20 susitikime nepritarė nei Paryžiaus susitarimui, nesutiko ir dėl klimato bei laisvos prekybos klausimų.

„D. Trumpas prieš visus kitus“, – skelbė antraštė konservatyviajame, pronacionalistiniame „Breitbart News“ portale.

Užsienio politikos ekspertai perspėja, kad D. Trumpas pavojingai izoliuoja JAV, netgi suteikdamas galių V. Putinui, kuris džiaugiasi nesutarimais tarp D. Trumpo ir Amerikos sąjungininkių Europoje tokiais klausimais kaip prekyba, ES ir NATO.

„D. Trumpas mano, kad JAV bus stipresnės vienos“, – sakė buvęs JAV ambasadorius ir valstybės departamento pareigūnas Stephenas Sestanovichas. „Galų gale bus aišku, kad D. Trumpas nedaro Amerikos didžios, tačiau ją silpnina, daro labiau izoliuotą, mažiau pajėgią veiksmingai spręsti tarptautinius iššūkius, – sakė jis. – V. Putinui Amerikos prezidentas, kuris tokiu būdu mažina JAV galią, yra geopolitinė sėkmė.“

Dauguma D. Trumpo ekonomikos ir užsienio politikos patarėjų sutinka, kad Amerikos tradiciniai aljansai yra svarbūs ir prekybos ribojimas yra pavojingas žaidimas. Tarp taip manančių yra gynybos sekretorius Jamesas Mattisas ir valstybės sekretorius Rexas Tillersonas.

Ši stovykla Europoje laimėjo keletą pergalių. Varšuvoje D. Trumpas dar kartą patvirtino savo paramą kolektyvinei gynybai, kuri įtvirtinta NATO sutarties 5 straipsnio nuostatomis, kuriomis jis anksčiau abejojo.

Ir Hamburge D. Trumpas prisijungė prie G-20 komunikato, patvirtinančio pasaulinės prekybos svarbą, tačiau iš jo nereikalaujama jokių konkrečių veiksmų.

Vis dėlto į šią kelionę žvelgiant globalistų akimis, yra daugiau pralaimėjimų, nei pergalių.

Lenkijoje D. Trumpas pasakė kalbą, kurioje atsispindi stiprų S. Bannono ir S. Millerio, tikinčių tvirtomis nacionalinėmis sienomis, ir judaizmo-krikščionybės identiteto gynybą prieš liberalų multikultūrizmą, pažiūros. D. Trumpas savo kalba sveikino dešiniojo sparno valdžią, kuri, kaip sakė Prancūzijos lyderis E. Macronas, „nėra atvira ir laisva demokratija“.

Taip pat Lenkijoje D. Trumpas smarkiai kritikavo NATO sąjungininkes, kurios per mažai skiria gynybai, spausdamas jas didinti savo išlaidas.

Jis iškėlė Rusijos kišimosi į 2016 m. JAV prezidento rinkimus, kaip tiki JAV žvalgyba, klausimą. Šeštadienį Baltųjų rūmų pareigūnai nesutiko su Rusijos užsienio reikalų ministro teiginiu, kad D. Trumpas sutiko su V. Putino atsisakymu tai pripažinti judviejų susitikimo metu.

Vokietijoje D. Trumpas nenusileido dėl Paryžiaus susitarimo ir patampė lyderių nervus dėl plieno tarifų.

Vis dėlto gegužę Mattis, McMasteris ir Tillersonas nebuvo patenkinti, kai D. Trumpas lankėsi NATO būstinėje Briuselyje ir dar kartą patvirtino jo šalies įsipareigojimą NATO 5-ajam straipsniui. To metu po keleto dienų D. Trumpas paskelbė, kad JAV traukiasi iš Paryžiaus susitarimo.

Mūšis dar toli gražu nesibaigė, kai abi pusės kovoja dėl sprendimo dėl plieno tarifų, o D. Trumpas vizitui į Paryžių pasirinko liepos 14 dieną – Bastilijos dieną.

E. Macronas buvo išrinktas gegužės mėnesį, kai laimėjo prieš kraštutinio dešiniojo sparno lyderę Marine Le Pen. E. Macronas smarkiai kritikavo jos priešiškumą imigrantams ir skepticizmą dėl ES ir NATO.

Paskutinę rinkimų kovos dieną D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“ pareiškė remiantis M. Le Pen, nors tvirtino, kad norėjo, jog pergalę rinkimuose švęstų E. Macronas.

Koks S. Bannono ar jo sąjungininko S. Millerio vaidmuo, formuojant D. Trumpo vizitą į Paryžių ir kokias pastabas jis galėtų padaryti, yra neaišku.