Pasaulyje

2017.07.09 16:39

Irako premjeras skelbia pergalę išvaduotame Mosule

BNS 2017.07.09 16:39

Irako ministras pirmininkas Haideras al Abadi sekmadienį paskelbė apie Mosulo miesto „išvadavimą“, pranešė premjero tarnyba po devynis mėnesius trukusių varginančių mūšių su grupuote „Islamo valstybė“ (IS).

Premjeras H. al Abadi „atvyko į išvaduotą Mosulo miestą ir sveikina didvyriškus kovotojus bei Irako žmones su šia didžiule pergale“, – sakoma vyriausybės tarnybos pareiškime.

H.al Abadi oficialioje paskyroje tviteryje paskelbtoje nuotraukoje vilki juodą karinę uniformą su kepure.

Mūšis regis dar nėra visiškai pasibaigęs, tebegirdimi šūviai Mosule, aidi sprogimai tuo metu, kai premjero tarnyba paskelbė pareiškimą, kad miestas išvaduotas.

Oficialiai Mosulo išvadavimo operaciją Irako pajėgos pradėjo pernai spalį; iš pradžių buvo pralaužtas kelias miesto link, paskui užimta rytinė miesto dalis ir pradėtas vakarinės dalies puolimas, kur vyko sunkiausi mūšiai.

Per juos žuvo daugybė civilių, daugiau kaip 900 tūkstančių bėgo iš savo namų, tik nedidelė dalis jų sugrįžo, nurodo Jungtinės Tautos.

Irako saugumo pajėgos taip pat payrė didelių nuostolių, tūkstančiai jų žuvo ar buvo sužeisti, nors oficialiai aukų skaičiaus Irako valdžia lig šiol neskelbė.

Šį miestą IS užėmė 2014 metų vasarą, kartu su didelėmis teritorijomis šalies šiaurėje bei vakaruose. Tačiau vėliau, JAV aviacijos smūgių remiamos Irako pajėgos atkovojo didžiumą tų teritorijų.

Mosulo išvadavimas nereiškia, kad IS keliamos grėsmės nebeliks; džihadistai tebekontroliuoja teritorijas kitur Irake ir gali iš pabūklų dažnai apšaudyti vyriausybės valdomus plotus.