Pasaulyje

2017.07.07 09:41

Žlugo derybos dėl Kipro suvienijimo

ELTA2017.07.07 09:41

Derybos dėl Kipro salos suvienijimo žlugo ankstų penktadienio rytą, pranešė Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Antonio Guterresas, informuoja naujienų agentūra „Reuters“.

„Apgailestauju jums sakydamas, kad, nepaisant itin didelio skirtingų pusių ir delegacijų įsipareigojimo ir dalyvavimo, suvažiavimas dėl Kipro nutrauktas nepasiekus susitarimo“, – sakė generalinis sekretorius.

JT generalinis sekretorius į derybas Šveicarijos slidinėjimo kurorte Krans-Montanoje vyko ketvirtadienį, norėdamas paraginti graikiškosios Kipro dalies vadovą Niką Anastasiadą ir turkiškosios salos dalies lyderį Mustafa Akinci pasiekti susitarimą dėl Kipro salos suvienijimo. Sulaukta ir JAV viceprezidento Mike`o Pence`o skambučio, raginančio pasinaudoti istorine galimybe. 

Diplomatinės pastangos dėl Kipro suvienijimo vis neduoda jokių rezultatų, nors sala padalyta jau nuo 1974-ųjų metų. Kipras į dvi dalis buvo padalytas po Turkijos invazijos į salą, kurią paskatino Graikijos inspiruotas karinis perversmas.

Šveicarijos Alpėse savaitę trukę pokalbiai, kuriuos JK apibūdino kaip geriausią galimybę išspręsti konfliktą, žlugo abiem pusėms nepavykus įveikti paskutinių kliūčių. 

Diplomatų teigimu, Turkija nepakankamai pasiūlė Kipro graikams, norintiems, kad iš salos būtų visiškai išvesta Turkijos kariuomenė, nors Kipro graikai ir nurodė pasiruošimą nusileisti Kipro turkų reikalavimams dėl prezidentavimo rotacijos principu.