Pasaulyje

2017.07.06 18:30

EP rekomenduoja įšaldyti derybas dėl Turkijos narystės ES

BNS2017.07.06 18:30

Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį rekomendavo Europos Sąjungai (ES) įšaldyti narystės derybas su Turkija, augant nuogąstavimams dėl žmogaus teisių užtikrinimo ir demokratijos šalyje.

Tuo tarpu Turkija tokią EP rekomendaciją atmeta ir ją vadina mėginimu „sabotuoti“ santykius su ES.

477 EP nariai balsavo už, 64 balsavo prieš, o 97 europarlamentarai susilaikė balsuojant dėl neįpareigojančios rekomendacijos stabdyti derybas su Turkija po to, kai šalyje balandį įvyko referendumas dėl konstitucinių pataisų, suteikiančių daugiau galių prezidentui.

Parlamentas ragina 28 ES nares oficialiai „nedelsiant“ suspenduoti derybas, jeigu konstitucinės reformos Turkijoje bus įgyvendintos be pakeitimų.

Turkijos ES reikalų ministras Omeras Celikas tokį sprendimą pavadino „mėginimu sabotuoti santykius“. Jo teigimu, Turkija tokią ataskaitą laiko „niekine“, kaip ir ankstesnes EP ataskaitas.

„Kai mes ją gausime, grąžinsime Europos Parlamentui be jokių pakeitimų“, – žurnalistams sakė jis.

Dar prieš balsavimą Turkijos ministras pareiškė, kad toks sprendimas išliks istorijoje, kaip „baisi klaida“, ir kad Europos parlamentarai turėtų solidarizuotis su Turkija po pernykščiu mėginimo šalyje įvykdyti perversmą.

ES santykiai su Turkija tapo labai įtempti po nesėkmingo perversmo pernai liepą prieš prezidentą Recepą Tayyipą Erdoganą, po kurio valdžia ėmėsi masinio susidorojimo su jo priešininkais. Dar vienu išbandymu santykiams tapo balandį įvykęs referendumas, kuriame rinkėjai pritarė prezidento galių išplėtimui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt