Pasaulyje

2017.07.06 14:21

D. Trumpo vizitas Lenkijoje: susitarė dėl raketų „Patriot“ komplekso pardavimo

15min.lt2017.07.06 14:21

Pakeliui į liepos 7–8 dienomis vyksiantį Didžiojo dvidešimtuko (G20) susitikimą Hamburge, JAV prezidentas Donaldas Trumpas vėlų trečiadienio vakarą atvyko į Lenkiją. Čia Baltųjų rūmų vadovas susitiko su šalies prezidentu Andrzejumi Duda, taip pat numatomas susitikimas su visais Rytų ir Vidurio Europos valstybių vadovais, įskaitant Lietuvos prezidentę Dalią Grybauskaitę.

D. Trumpas kalbą sako Krasinskio aikštėje, kurioje ligi šiol nekalbėjo nė vienas užsienio valstybės prezidentas. Tam, kad būtų surinkta didžiulė minia, žmonės čia buvo vežami autobusais.

13.47 val. JAV niekada nenaudos energijos daryti spaudimą Vidurio ir Rytų Europai

D. Trumpas pažadėjo, kad Jungtinės Valstijos niekada nenaudos energijos, kaip įrankio spaudimui Vidurio ir Rytų Europos šalims.

Jis taip pat pabrėžė neleisiąs to daryti ir kitoms šalims.

Tai Amerikos prezidentas pareiškė kalbėdamas Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikime Varšuvoje. Jame dalyvauja dvylikos prie Baltijos, Adrijos ir Juodosios jūrų įsikūrusių Vidurio ir Rytų Europos šalių, tarp jų ir Lietuvos, vadovai. Šios šalys siekia sumažinti savo energetinę priklausomybę nuo rusiškos naftos ir dujų.

D. Trumpas pareiškė besididžiuojąs tuo, kad šis regionas gauna naudos iš JAV energijos išteklių. Lenkija praėjusį mėnesį sulaukė pirmos amerikietiškų suskystintųjų gamtinių dujų siuntos.

Kalbėdamas apie ekonomika JAV prezidentas taip pat pažymėjo, kad, rodos, visi gauna naudos iš klestinčios Amerikos ekonomikos, išskyrus jį.

D. Trumpas gyrėsi dėl pastaruoju metu akcijų rinkose fiksuojamo augimo. „Bet aš asmeniškai nieko neužsidirbau. Bet nieko tokio. Visi kiti kraunasi turtus. Bet viskas gerai, esu patenkintas“, – sakė jis, kreipdamasis į Vidurio ir Rytų Europos šalių vadovus.

Kaip žinoma, po jo išrinkimo prezidentu D. Trumpas savo turto valdymą perdavė savo dviem sūnums, tačiau realiai turto neatsisakė. Jį perdavė specialiam turto valdymo fondui, kurio kontrolę gali perimti bet kuriuo metu.

13.12 val. Ilgalaikė SGD tiekimo sutartis gali būti sudaryta labai greitai

Sutartį dėl JAV suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Lenkiją galima sudaryti labai greitai, pareiškė Varšuvoje viešintis JAV prezidentas D. Trumpas.

„Manau, galime sudaryti sutartį kad ir per kitas 15 minučių“, – pareiškė jis spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo ir Lenkijos prezidentas A. Duda.

„Tampame labai galingu energijos eksportuotoju, netrukus juo tapsime“, – pridūrė JAV valstybės vadovas.

Tuo tarpu Lenkijos prezidentas pažymėjo, kad Lenkija galėtų tapti JAV SGD tiekimo į kitas šalis centru.

12.39 val. Perspės dėl Vakarų ateities

Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas pasinaudos istorine galimybę ir vėliau ketvirtadienį Varšuvoje sakomoje kalboje perspės, kad kils abejonių dėl Vakarų ateities, jeigu šalys nepademonstruos didesnio ryžto.

„Vakarų gynyba galiausiai priklauso ne tik nuo priemonės, bet ir nuo žmonių noro nugalėti“, – pasakys D. Trumpas, kurio kalbos ištrauktas paskelbė Baltieji rūmai.

„Esminis mūsų laikų klausimas yra tas, ar Vakarai turi noro išgyventi“, – pareikš Amerikos vadovas.

Skelbiama, kad D. Trumpas nupieš su egzistencialistiniais iššūkiais susiduriančių Vakarų vaizdą. Vakarai priversti „ginti mūsų civilizaciją“ nuo terorizmo, biurokratijos ir tradicijų nykimo, rodo kalbos ištraukos.

JAV prezidentas taip pat pažymės nacių ir sovietinę okupaciją patyrusios Lenkijos drąsa priešintis. „Lenkijos istorija yra tai yra istorija žmonių, kurie niekada neprarado vilties, kurių niekada nepalaužė ir kurie niekada nepamiršo, kas jie yra“, – pasakys D. Trumpas.

Akcentuodamas tokias pačias konservatyvias tradicijas, kuriomis dalijasi su Lenkijos valdančia Įstatymo ir teisingumo partija, D. Trumpas taip pat paragins Vakarus ginti savo tradicijas.

„Amerikiečiai, lenkai ir Europos tautos vertina asmenų laisvę ir suverenitetą, – pasakys JAV prezidentas. – Privalome dirbti kartu, kad pasipriešintume jėgoms – vidinėms ar išorinėms, iš Pietų ar Rytų, kurios grasina pakenkti šioms vertybėms ir sunaikinti kultūrinius, religinius ir tradicinius ryšius, kurie daro mus tuo, kas mes esame.“

D. Trumpas taip pat „reiganiškai“ paragins kovoti su biurokratija, kurią pavadins ne tik taisyklių paremtos visuomenės nepatogumu ar šalutiniu produktu.

„Abejose Atlanto pusėse mūsų piliečiai susiduria su dar viena grėsmę, kurią tikrai galime kontroliuoti. Šis pavojus kai kam yra nepastebimas, tačiau pažįstamas lenkams. Tai nuolatinis vyriausybės biurokratijos plitimas, kuris siurbia žmonių gyvybingumą ir turtą“, – sakys D. Trumpas.

„Vakarai tapo didūs ne dėl biurokratijos ar taisyklių, bet todėl, kad žmonėms buvo leista siekti savo svajonių išsipildymo ir kurti savo ateitį“, – pareikš JAV prezidentas.

12.30 val. Svarsto rūsčias atsakymo Šiaurės Korėjai priemones

D. Trumpas buvo paklaustas apie „Twitter“ pasidalintą vaizdo įrašą, kuriame jis neva grumiasi su CNN, ir ką jis mano apie tai, jog CNN paviešino vaizdo įrašą sukūrusio žmogaus tapatybę.

„Tai, ką padarė CNN, yra blogai jiems patiems. Jie ilgą laiką skelbė netikras naujienas (angl. fake news), apie mane rašė labai nesąžiningai. CNN priėmė tai pernelyg rimtai ir sau labai pakenkė. JAV norime matyti sąžiningą laisvą žiniasklaidą ir nenorime jokių melagingų naujienų“, – tikino JAV prezidentas.

D. Trumpas taip pat paragino pasaulį stoti prieš „labai labai blogą Šiaurės Korėjos elgesį“ ir labiau spausti ją po naujausių balistinės raketos bandymų .

D. Trumpas sakė svarstąs apie kai kurias „labai rūsčias“ atsakymo Šiaurės Korėjai priemones, bet neketinąs tuoj pat jų imtis.

Jis sakė norįs pažiūrėti, kas įvyks artimiausiomis savaitėmis ar mėnesiais, bei vadino Pchenjano elgesį „gėdingu“.

D. Trumpas sakė, kad Šiaurė elgiasi „labai, labai pavojingai ir kad kažką reikia daryti“.

Papildyta 11.47 val. „JAV niekada nebuvo arčiau Lenkijos, nei yra dabar“

Po lyderių susitikimo vykusioje spaudos konferencijoje A. Duda teigė, kad lyderiai kalbėjo apie sutartis, susijusias su Lenkijos kariuomenės modernizavimu. Lenkijos vadovas tikino pajutęs, kad D. Trumpas labai rimtai žvelgia į Lenkijos saugumą, o JAV laiko ištikimu partneriu.

Anot A. Dudos, buvo kalbėtasi ir apie ekonomiką, taip pat dujų importą iš JAV. Prezidentas priminė, kad praeitą savaitę buvo gauta pirmoji suskystintų dujų siunta, ir viskas praėjo sklandžiai.

Savo ruožtu D. Trumpas sakė, kad „JAV niekada nebuvo arčiau Lenkijos nei yra dabar“. JAV prezidentas dėkojo už Lenkijos vaidmenį kovoje su „Islamo valstybe“.

JAV vadovas gyrė partnerę už tai, kad pastaroji yra viena nedaugelio NATO narių, įgyvendinančių finansinį įsipareigojimą gynybai skirti 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).

Kaip ir buvo tikėtasi, D. Trumpas sakė, kad JAV padės Lenkijai atremti galimą Rusijos agresiją.

Kalbėjo už uždarų durų

D. Trumpas ir A. Duda susitiko Varšuvos karališkoje pilyje, į kurią JAV prezidentas atvyko netrukus po 9 val. 30 min. vietos (10 val. 30 min. Lietuvos) laiku.

AFP/Scanpix nuotr.

Prezidentai paspaudė vienas kitam rankas priešais paskutinio Lenkijos karaliaus Stanislawo Augusto Poniatowskio biustą iš balto marmuro.

Papozavę fotografams, jie nuėjo į kitą patalpą pabendrauti be žiniasklaidos atstovų.

Prieš susitikimą – Briuselio nerimas

Tuo tarpu D. Trumpo susitikimas su Rytų ir Vidurio Europos valstybių vadovais buvo pramintas Trijų jūrų iniciatyvos viršūnių susitikimu, kadangi jame dalyvausiančios šalys ribojasi su Baltijos, Juodosios ir Adrijos jūromis.

Vienas D. Trumpo patarėjų ekonomikos klausimais teigė, kad prezidentas planuoja šių valstybių lyderiams pasiūlyti JAV gamtinių dujų eksportą. Šį mėnesį Lenkija iš JAV sulaukė pirmosios suskystintų gamtinių dujų siuntos.

Tuo tarpu Briuselio diplomatai šį susitikimą vertina kaip Lenkijos siekį sustiprinti savo įtaką už Europos Sąjungos (ES) ribų, su kuria lenkų nacionalistų vyriausybė jau ne kartą konfrontavo

Aukšto rango A. Dudos padėdėjas Krzysztofas Szczerskis tokias Briuselio baimes paneigė.

„Norime, kad susitikimas Varšuvoje sustiprintų jausmą, jog kartu dirbame dėl stipresnės Europos ir stipresnių euroatlantinių ryšių“, – teigė K. Szczerskis

Savo ruožtu Lenkijos ir kitų susitikime dalyvausiančių šalių vadovai tikisi, kad D. Trumpas, praeityje pavadinęs NATO aljansą atgyvenusiu, dar kartą patvirtins JAV karinius įsipareigojimus Rytų Europoje siekiant įgyvendinti Rusijos atgrasymo politiką.

Panašu, kad D. Trumpo vizitas prasidėjo produktyviai. Lenkijos gynybos ministras ketvirtadienį pranešė, kad su JAV prezidento administracija sutarta, jog Lenkijai bus parduotas naujas vidutinio nuotolio raketų „Patriot“ kompleksas, pritaikytas šios Europos šalies oro erdvės gynybai.

„Džiaugiuosi galėdamas šią informaciją pranešti tą dieną, kai prezidentas Trumpas lankosi Varšuvoje“, – sakė A. Macierewiczas.

Minimą sandorį dar reikia pasirašyti.

Varšuva stengiasi didinti savo gynybinį potencialą, kai Rusijos karinis aktyvumas vis labiau stiprėja, taip pat ir prie Lenkijos oro erdvės.

Anot A. Macierewicziaus, bendra pirkinio kaina gali sudaryti apie 30 mlrd. zlotų (7 mlrd. eurų).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.