Pasaulyje

2017.07.01 14:24

Kinijos lyderis Xi Jinpingas nubrėžė „raudoną liniją“ Honkongui

BNS 2017.07.01 14:24

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas šeštadienį pareiškė, kad Honkongas šiuo metu yra laisvesnis nei bet kada, bet nubrėžė neperžengtiną „raudoną liniją“ – nemėginti mesti iššūkio Pekino centrinei valdžiai.

Per ceremoniją, skirtą paminėti buvusios Didžiosios Britanijos kolonijos perdavimo Kinijai 20-ąsias metines, Xi Jinpingas pasakė televizijos transliuotą kalbą po naujosios Honkongo lyderės Carrie Lam prisaikdinimo. Tuo metu netoliese įsiplieskė susirėmimų tarp Pekino valdžios šalininkų ir priešininkų.

C. Lam, kaip ir jos pirmtakus, parinko prokiniškas komitetas. Kritikai ją jau vadina Kinijos marionete mieste, kur daugelis pyksta Pekino vykdomu beveik 8 mln. gyventojų laisvių varžymu.

Ruošiantis Xi Jinpingo trijų dienų vizitui buvo surengta didžiulio masto saugumo operacija, buvo uždarytos didelės Honkongo teritorijos. Šie veiksmai atspindi Pekino pastangas, kad nebūtų jokių nesmagių incidentų prieš vėliau šiais metais vyksiantį svarbų Komunistų partijos suvažiavimą, kurio metu prezidentas turėtų sustiprinti savo, kaip galingiausio šios kartos Kinijos lyderio, pozicijas.

Honkonge Xi Jinpingas apsilankė pirmąkart nuo 2013 metų, kai jis tapo prezidentu. Vizitas buvo surengtas praėjus trejiems metai po masinių mitingų už demokratiją, ištisus mėnesius paralyžiavusių kai kurias miesto dalis.

Xi Jinpingas šeštadienį sakė, kad bet kokia grėsmė Kinijos suverenitetui ir saugumui ar centrinei vyriausybei reiškia „raudonos linijos peržengimą ir yra absoliučiai neleistina“. Jis taip pat perspėjo nekelti grėsmės Honkongo konstitucijai ir nesinaudoti šiuo miestu „infiltravimo ir sabotavimo veiklai prieš žemyninę šalies dalį“.

Perspėjimas buvo pareikštas iškilus jauniems aktyvistams, kurie reikalauja Honkongui apsisprendimo teisės ar net visiškos nepriklausomybės ir tuo labai pykdo Pekiną.

Xi Jinpingas tvirtino, kad Honkongas turi „platesnes demokratines teises ir laisves nei bet kuriuo kitu metu per savo istoriją“, ir pažadėjo išlaikyti jo pusiau autonominį statusą.

Tačiau Kinijos užsienio reikalų ministras penktadienį paskelbė, kad Britanijos ir Kinijos pasirašytas dokumentas, kuriuo buvo inicijuotas miesto perdavimas, „jau nebeaktualus“. Kinų ir britų bendroje deklaracijoje, pagal susitarimą 50-čiai metų „viena šalis, dvi sistemos“, Honkongui buvo suteiktos pagrindinėje Kinijos teritorijos dalyje neregėtos teisės.

Vis labiau nuogąstaujama, kad perdavimo sąlygomis užtikrintoms laisvėms iškilo pavojus. Kinijos valdžia kaltinama kišimųsi į virtinę sričių, nuo politikos iki žiniasklaidos ir švietimo.

Xi Jinpingas perspėjo, kad politinis konfliktas „smarkiai trukdytų“ Honkongo ekonominei ir socialinei plėtrai, ir ragino Honkongą į švietimą įtraukti Kinijos kultūros ir istorijos propagavimą. 2012 metais pasiūlymas įtraukti į Honkongo mokyklų programas patriotinį švietimą išprovokavo didžiulius protestus ir buvo atidėtas.

Nusitaikyta į protestuotojus

Prokiniški protestuotojai nusitaikė į nedidelę taikią demonstraciją, surengtą šeštadienio rytą 1989 metų įvykių Pekino Tiananmeno aikštėje aukoms atminti. Tuo metu pareigūnai rinkosi į prisaikdinimo ceremoniją.

Aktyvistams rengiantis prie suvažiavimų centro kaip ir kasmet nešti netikrą karstą, vienas vyras perbėgo gatvę ir spyrė į jį. Tada prokiniški protestuotojai, kurie nešė vėliavas, blokavo demonstraciją, o policija stengėsi atskirti abi šalis.

Prodemokratiški aktyvistai buvo išvežti policijos mikroautobusais, bet paskui buvo paleisti. Du aktyvistai sakė, kad viduje juos užpuolė pareigūnai.

Garsus aktyvistas Joshua Wongas užpuolimo sukurstymu apkaltino „prokiniškus gangsterius ir gaujas“. Prodemokratiškos grupės sakė, kad nuo ketvirtadienio, kai atskrido Xi Jinpingas, į jas buvo ne kartą taikytasi.

„Tai, ką patyrėme šį savaitgalį, yra visai naujas bauginimo ir tiesioginio smurto lygis, neturintis precedento“, – sakė aktyvistas Avery Ng iš Socialdemokratų lygos.

C. Lam prisaikdinimas vadovaujant Xi Jinpingui yra labai simboliškas nusivylusiems aktyvistams, kurie per 2014 metų „Skėčių judėjimo“ mitingus siekė visiškai laisvų miesto vadovybės rinkimų, bet nepešė jokių nuolaidų. Tuos protestus išprovokavo Pekino remtas politinių reformų paketas, kuriame buvo sakoma, kad Honkonge galėtų vykti viešas balsavimas dėl lyderio, bet visi kandidatai iš pradžių turėtų būti patvirtinti.

Xi Jinpingas šeštadienį išvyko iš Honkongo, kur po pietų buvo planuojamas didelis demokratijos šalininkų protestas.