Pasaulyje

2017.06.30 15:27

Honkongo susigrąžinimo metinės – proga Kinijai pademonstruoti karinę galią

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2017.06.30 15:27

Politiškai susiskaldžiusiame Honkonge pompastiškai minimas 20-metis, kai Didžioji Britanija perdavė savo buvusią koloniją Kinijai. Iškilmėse dalyvauja Kinijos prezidentas Xi Jinpingas. Pekinas pasinaudojo sukakties proga, kad parodytų karinę galią, o saugumas taip sustiprintas, kad žurnalistams buvo išdalytos instrukcijos, ką draudžiama turėti per iškilmes. Sąraše – 14 draudžiamų daiktų.

Prezidentui Xi Jinpingui atvykus į Honkongą vietos valdžia neriasi iš kailio, kad laikytųsi nuorodų, kas galima ir ko negalima per iškilmes. Tankai, raketų leidimo sistemos, skanduojantys kariai pasitiko Xi Jinpingą, kai jis lankė Honkonge dislokuotas Kinijos pajėgas. Tikslus jų skaičius neaiškus, bet gali būti nuo 8 iki 10 tūkst. 

Paradą galėjo stebėti kviestiniai svečiai ir žurnalistai, kuriems buvo išdalytos saugumo instrukcijos, ko negalima turėti su savimi. Kai kurie dalykai savaime suprantami - ginklai, žiebtuvėliai, peiliukai, narkotinės medžiagos.

Nustebino į draudžiamų dalykų sąrašą įtraukti gyvūnai, augalai, gėrimai, maistas, vaisiai. Tie, kurie norėjo gražiai atrodyti ar maloniai kvepėti, taip pat galėjo turėti nemalonumų - į sąrašą įtraukta ir kosmetika bei dezodorantai, nes jie yra skysčiai. Rašymo priemonės taip pat buvo draudžiamos.

Atskirai draudžiamųjų sąraše buvo išskirti skėčiai, nes jie tapo opozicijos judėjimo už demokratiją simboliu. Bet kai spigina saulė, be skėčio neišsiversi, todėl patikrintus skėčius išdalijo kariuomenė, kam reikėjo, davė ir patikrintų rašiklių. 

Honkonge dislokuotose pajėgose vietos gyventojai negali tarnauti, joms draudžiama kištis į vietos reikalus.

Kareivinėse kabo plakatas - visiškai pritariame vienos šalies, dviejų sistemų politikai, primenantis, jog Honkongas pusiau autonomija. Tačiau Pekinas kaltinamas, jog nesilaiko įsipareigojimų, numatytų Honkongo perėmimo sutartyje.

Judėjimo už demokratiją aktyvistams Honkongo perdavimo Kinijai 20-metis - ne šventė, jie surengė protesto akciją ir prieš prezidento Xi Jinpingo vizitą, ir prieš naują prezidentę Carrie Lam, kuri bus inauguruota šeštadienį. 26 opozicijos veikėjai buvo uždaryti už grotų, bet vėliau paleisti į laisvę už užstatą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.