Pasaulyje

2017.06.30 09:39

Nemažėjant migrantų srautui į Italiją, šalis grasina uždaryti savo uostus

Kitą savaitę Taline Europos vidaus reikalų ministrai ketina tartis, kaip palengvinti Italijos padėtį tvarkantis su migrantų iš Šiaurės Afrikos srautais. Šalis pagrasino uždaryti savo uostus, jeigu nesulauks solidarumo iš kitų Europos Sąjungos valstybių.

Keli šimtai migrantų, daugiausia afrikiečiai iš Sudano, pėsčiomis keliauja Prancūzijos sienos link, bandydami tiek pajūriu, tiek mažais takeliais juos blokuoti šalyje bandančią Italijos policiją. Didžiajai daugumai šių žmonių siekis yra turtingesnės šalys Europos šiaurinėje dalyje.

Tačiau privačių organizacijų humanitariniai laivai, gelbstintys migrantus iš Viduržemio jūros vandenų, kartais šiems nuplaukus vos kelis kilometrus nuo Libijos krantų, žmones gabena būtent į Italiją, tad šalis teigia nejaučianti bendro migracijos į Europą atoslūgio.

Ketvirtadienį paskelbtos Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos duomenimis teigiama, kad 2016 m. prieglobsčio prašytojų kiekis nežymiai sumažėjo palyginus su 2015 metais, tačiau dauguma jų vis dar atvyksta iš Sirijos, Irako ir Afganistano, prieglobsčio siekia daugiausia Vokietijoje. Bet Italija teigia šiemet vėl pastebėjusi maždaug 14 procentų migrantų augimą.

Į jos krantus nuo 2014-ųjų išsilaipinęs jau maždaug milijonas žmonių. Tačiau Romai atrodo, kad Europos Sąjungos šalys jos bėdų nepriima kaip savų, tad dabar grasina uždaryti savo uostus, jei nebus imtasi priemonių palengvinti Italijos naštą.

Briuselis prašo Romos pranešti prieš imantis tokio drastiško žingsnio ir žada naują finansinės pagalbos dalį, tačiau Europos Sąjunga kol kas neranda tvaraus ir vieningo sprendimo migrantų skaičiui sumažinti, kadangi apeliavimas į moralinę pareigą gelbėti žmones susiduria su ekonomine negalia bei nenoru priimti migruojančius iš kitų žemynų dėl kultūrinių, religinių ir ekonominių motyvų.