Pasaulyje

2017.06.27 14:52

D. Trumpo draudimas musulmonams: neatšauktas, bet apkarpytas

Jungtinių Valstijų Aukščiausiasis Teismas įkvėpė gyvybės jau primirštam prezidento įsakui uždrausti įvažiuoti į šalį šešių musulmoniškų šalių piliečiams, leido jį taikyti apkarpytą. Prezidentas Donaldas Trumpas sako – tai valstybės saugumo pergalė. Žmogaus teisių gynėjai taip nemano. Jų teigimu, kentės tvirtesnių ryšių Amerikoje neturintys asmenys.

Tai buvo vienas pirmųjų prezidento D. Trumpo pasirašytų įsakų – iš pradžių neįsileisti septynių musulmoniškų šalių – Irako, Irano, Sirijos, Sudano, Libijos, Somalio ir Jemeno – piliečių, vėliau šešių, nes iš sąrašo buvo išbrauktas Irakas.

Sumaištis oro uostuose truko savaitę, į Ameriką negalėjo įvažiuoti specialistai, studentai, Amerikoje gyvenančių asmenų šeimų nariai. Bet įsaką laikinai užblokavo teismai, nes, jų nuomone, įsakas diskriminuoja žmones dėl jų pilietybės ir religijos. Bet galop Aukščiausiojo Teismo verdiktas palankus administracijai, nors įsakas ir apkarpytas – nutarta apsaugoti tuos šešių musulmoniškų valstybių piliečius, kurie turi patikimų ryšių su fiziniu arba juridiniu asmeniu Jungtinėse Valstijose.

Aukščiausiasis Teismas dar spalį turės išnagrinėti dar dviejų žemesnio rango teismų apeliacijas. Tačiau įsakas jau dabar galu būti taikomas asmenims, kurie patikimų ryšių Amerikoje neturi.

Valstybės departamentas pareiškė, kad draudimų įsakas pradėtas taikyti profesionaliai, organizuotai, pradėjus laiku, 72 valandoms po Aukščiausiojo Teismo verdikto.

Pasak žmogaus teisių gynėjų, kol kas įsakas veiks ribotai, tikro smūgio bijomasi po galutinio Aukščiausiojo Teismo sprendimo spalį.