Pasaulyje

2017.06.27 17:29

D. Trumpo įvaizdis pasaulyje smarkiai pašlijo

15min.lt 2017.06.27 17:29

Naujojo JAV prezidento Donaldo Trumpo veiksmai baugina artimiausius amerikiečių sąjungininkus pasaulyje, o šalies tarptautinis įvaizdis smarkiai pablogėjo Tai parodė nauja „Pew“ tyrimų centro apklausa, surengta 37 valstybėse, rašo „The Washington Post“. Tiesa, išimtis – Rusija, kur apklaustieji teigė pasitikintys D. Trumpu.

D. Trumpas JAV prezidento pareigas eina vos penkis mėnesius, tačiau Amerikos įvaizdis jau spėjo nusiristi žemyn. Pernai, prezidentą postą vis dar užimant demokratui Barackui Obamai JAV palankiai vertino 64 proc. respondentų, o dabar, kai Amerikos lyderis – respublikonas D. Trumpas, rodiklis yra nusiritęs iki 49 proc.

Panašūs skaičiai šmėžavo 2008-aisiais, kai antrąją kadenciją baigė George`as W. Bushas. Paties D. Trumpo situacija dar blogesnė. Vos 22 proc. apklaustų 37 šalių gyventojų pasitiki dabartiniu JAV prezidentu tarptautinėje politikoje. B. Obamos sugebėjimais pasitikėjo 64 proc.

Pavojingas, bet stiprus lyderis

Nuo Čilės iki Italijos, nuo Švedijos iki Japonijos – beveik visur daugelis apklaustųjų laiko D. Trumpą arogantišku, netolerantišku, nepasiruošusiu darbui ir pavojingu. Tiesa, dauguma mano, kad jis – stiprus lyderis, ir tikisi, kad jų šalių ir JAV santykiai atlaikys ketverius metus su D. Trumpu.

Kaip pastebi buvęs JAV valstybės sekretoriaus pavaduotojas Europos reikalams Danielis Friedas, bent jau Senajame žemyne neigiamas požiūris į D. Trumpą „kone refleksiškai“ virsta neigiamu nusistatymu prieš visą šalį.

Tačiau buvęs JAV diplomatas Frankas Wisneris, dirbęs ir su demokratais, ir su respublikonais Baltuosiuose rūmuose, pabrėžia, kad Vašingtonui labai kenkia D. Trumpo panieka tradicinėms amerikietiškoms vertybėms tarptautinėje arenoje – demokratiniam valdymui, laisvajai rinkai, kolektyviniam saugumui, žmogaus teisėms. „Visa tai apibrėžia liberalią tarptautinę tvarką. Amerikos įvaizdis pastaraisiais metais patyrė nemažai smūgių – dėl invazijos į Iraką, dėl įvykių 2007–2008 metais, kai pakriko amerikietiškas finansų modelis. Tačiau didžiausias efektas – Trumpo iškilimas, – teigė F. Wisneris. – Pasaulio nuomonė svarbi, nes jis apibrėžia tai, kaip JAV interesus vertina kitų šalių lyderiai.“

Apklausos duomenys taip pat rodo, kad D. Trumpas per kelis mėnesius nubraukė visą B. Obamos padarytą pažangą valant JAV reputacija po sprendimo okupuoti Iraką. D. Trumpo nepopuliarumą, regis, lemia antipatijos jo būdui ir nepritarimas svarbiausiems JAV prezidento pažadams – ypač pastatyti tvorą ties Amerikos ir Meksikos siena.

Mažiausiai apklaustieji nepasitiki Vokietijos kanclere Angela Merkel: ja nepasitiki vidutiniškai 31 proc. respondentų 37 šalyse, o D. Trumpu – net 74 proc. Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu nepasitiki 59 proc., o Kinijos lyderiu Xi Jinpingu – 53 proc.

Pasitikėjimas JAV prezidentu smarkiai smuko daugelyje JAV sąjungininkų Europoje, taip pat kaimyninėse Kanadoje ir Meksikoje. D. Trumpo rodikliai geresni nei B. Obamos tik Rusijoje ir Izraelyje. Rusijoje B. Obamos reitingas siekė vos 11 proc., o D. Trumpą ten dabar palankiai vertina 53 proc. žmonių. Panašūs rodikliai – Izraelyje, Nigerijoje ir Vietname.

Bene blogiausiai JAV ir D.Trumpą vertina vokiečiai. 62 proc. jų neigiamai vertina Ameriką, o 87 proc. teigė negalintys pasitikėti D. Trumpu.

D. Trumpo vizija pasenusi?

Tuo pačiu metu amerikiečiai išlieka mėgstami, kaip ir JAV populiarioji kultūra. Daugelis respondentų teigė manantys, kad Vašingtonas gerbia asmenines laisves, nors ir vis labiau abejoja amerikietiško stiliaus demokratija.

Kita vertus, Vakaruose, ypač Prancūzijoje ir Vokietijoje, labiau nepritariama nei pritariama amerikietiškų idėjų ir tradicijų plitimui į kitas šalis.

Kaip rašo „The Washington Post“, komplikuotas požiūris į JAV neseniai atsiskleidė vienoje Laisvojo universiteto Berlyne paskaitoje, kuri vadinosi „Demokratija ir valstybė Jungtinėse Valstijose“. Vienas profesorių Christianas Lammertas atkreipė dėmesį, kad jo studentai yra pirmoji karta, galinti abejoti JAV pozicijomis tarptautinėje arenoje. Esą studentų akimis Amerikos demokratija pasirodė esanti netobula, be kita ko, ir dėl rasinių mažumų diskriminacijos.

Jungtinėje Karalystėje, kuri pati įsivėlusi į „Brexit“, vis dar netrūksta „nuostabos dėl Trumpo“ – net tarp žmonių, kurie balsavo už šalies pasitraukimą iš ES. JAV istorijos specialistas Kembridžo universitete Nicholasas Guyattas mano, kad D. Trumpo nepatrauklumą lemia ne tik chaosas Vašingtone, bet ir kur kas gilesnis prezidento atitrūkimas nuo likusio pasaulio. „Užsienyje žmonės mato, kad Trumpo vizija dėl Amerikos didybės yra pasenusi. Esame keistoje padėtyje, nes jei JAV nebevaidins ligšiolinio vaidmens pasaulyje, kas jas pakeis? Kitokia vizija? Chaosas?“ – klausė N. Guyattas.