Pasaulyje

2017.06.26 09:05

JAV ragina Katarą ir Saudo Arabijos vadovaujamą šalių grupę sušvelninti tarpusavio retoriką

2017.06.26 09:05

JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas sekmadienį paragino Katarą ir Saudo Arabijos vadovaujamą keturių valstybių grupę sušvelninti tarpusavio retoriką, kai Doha pasmerkė jai pateiktą didžiulį reikalavimų sąrašą.

Saudo Arabija, Bahrainas, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Egiptas pareikalavo, kad Kataras įvykdytų 13-a reikalavimų, kurie esą skirti kovai su ekstremizmu ir terorizmu. Mainais buvo pažadėta užbaigti beveik tris savaites trunkančią diplomatinę ir prekybinę Kataro „blokadą“.

Tačiau Doha šeštadienį pavadino šiuos reikalavimus nerealiais, juos atmetė ir pareiškė, kad šaliai taikoma blokada yra neteisėta. Kataro sąjungininkė Turkija išsakė panašią poziciją: jos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas sekmadienį pareiškė, kad ultimatumas kertasi su tarptautine teise.

R. Tillersonas po ne vieną dieną vykusių pokalbių telefonu su Rijadu ir Doha sekmadienį paskelbė pareiškimą, mėgindamas kiek nuraminti kunkuliuojančias aistras.

Pasak kai kurių stebėtojų, šį diplomatinį kivirčą galėjo paskatinti ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas, per neseniai įvykusį vizitą viešai deklaravęs visapusišką paramą Saudo Arabijai. Pažymėtina, kad dėl jo gali kilti pavojus Katare veikiančios didžiulės JAV oro pajėgų bazės ateičiai.

„Kai kuriuos punktus Katarui bus labai sunku įvykdyti, tačiau esama svarbių sričių, suteikiančių pagrindą dialogui, kuris turi atvesti į (krizės) sureguliavimą“, – sakė R. Tillersonas ir paragino šalis „susėsti drauge ir tęsti pokalbį“.

„Mes manome, kad mūsų sąjungininkės ir partnerės yra stipresnės, kai bendromis pastangomis siekia vieno tikslo, kuris, kaip mes visi sutariame, yra terorizmo sustabdymas ir kova su ekstremizmu“, – sakė valstybės sekretorius ir pridūrė: „Įtampą sumažinti padėtų ir švelnesnė retorika“.

Kataras tvirtina, kad prieš jį nukreipti žingsniai labiau susiję su seniais tarpusavio nesutarimais, o ne su kova su ekstremizmu.

„Tokiu būdu siekiama apriboti Kataro suverenitetą ir daryti įtaką mūsų užsienio politikai“, – sakė vyriausybės atstovas spaudai šeichas Saifas bin Ahmedas Al Thani.

Keturios arabų valstybės ultimatumą Katarui pateikė ketvirtadienį. Dokumente, kuris buvo nutekintas žiniasklaidai, pateiktas ilgas reikalavimų sąrašas.

Kataro, be kita ko, reikalaujama uždaryti televiziją „Al Jazeera“, kurią kaimyninė šalys kaltina kurstant nesantaiką regione, taip pat nutraukti bet kokius ryšius su „teroristinėmis organizacijomis“, konkrečiai – su Musulmonų brolija, judėjimais „Islamo valstybė“, „al Qaeda“ ir Libano „Hizbollah“.

Be to, reikalaujama, kad Kataras išduotų šių keturių valstybių ieškomus opozicijos veikėjus, smarkiai apribotų diplomatinius ryšius su Iranu ir uždarytų šalyje veikiančią Turkijos karinę bazę.