Pasaulyje

2017.06.26 08:37

Mosulo išvadavimas: Irako pajėgoms liko nedaug

Irako pajėgos, prieš 8 mėnesius pradėjusios Mosulo išvadavimo operaciją, priartėjo prie finišo tiesiosios. Irako karių teigimu, liko išvaduoti trečdalį senamiesčio, o jame kovoja tik apie kelis šimtus džihadistų. Nors pergalė jau arti, ji gali ir užsitęsti, nes džihadistai nepasiduoda.

„Kaip žinote, džihadistai nepasiduoda. Paskutinis jų ginklas yra susisprogdinimas ir savižudybė. Kai išnaudoja visą amuniciją, tada jie susisprogdina“, – pabrėžia Irako pajėgų bataliono vadas Muhanadas Al-Tamimi.

Džihadistai taip pat naikina visą Mosulo kultūrinį paveldą. Pasak vietoje dirbančių žurnalistų, nėra nė vieno pastato Mosulo senamiestyje, kuris nebūtų bent truputį apgadintas. Džihadistai susprogdino Al-Nuri mečetę, kurioje 2014-aisiais pirmąją kalbą ir pamokslą sakė buvęs džihadistų lyderis Al-Bagdadis. Nors ši vieta turėtų būti svarbi ir jiems, terorizmui kultūrinis paveldas nerūpi – svarbu padaryti kuo daugiau žalos. Pasak UNESCO, Mosulas – neatpažįstamas.

„Tai ne tik palikimo praradimas. Al-Nouri mečetės sugriovimas yra tikra kultūrinė tragedija. Tai buvo paskutinis Mosulo istorijos simbolis“, – sako UNESCO pasaulio paveldo centro direktoriaus pavaduotojas Lazare Eloundou Assomo.

Kova vakarinėje Miesto dalyje tęsiasi nuo sausio, kai buvo išlaisvinta į rytus nuo Tigro upės esanti Mosulo dalis. Po išvadavimo operacijos pabaigos namus palikti buvo priversti daugiau nei 800 tūkst. žmonių. 

Tose miesto vietose, kurias Irako pajėgoms pavyko išlaisvinti, gyvenimas po truputį grįžta į vėžias, nepaisant administracinio vakuumo. 

Irako valdžia taip pat nerimauja, kad džihadistai tarp civilių gali būti palikę miegančių teroristų, kurie apsimeta civiliais gyventojais, tačiau gyvenimui grįžus į vėžias, gali bandyti įvykdyti teroristinių išpuolių.

Plačiau – Igno Kinčino reportaže.