Naujienų srautas

Pasaulyje2017.06.25 15:44

T. Matulionio beatifikacijos iškilmės bus minimos ir Sankt Peterburge

Rytoj palaimintuoju skelbiamas arkivyskupas Teofilius Matulionis pirmuosius žingsnius į kunigystę žengė Sankt Peterburge. Čia jis mokėsi, dirbo, statė bažnyčią, buvo ištremtas ir vėl grįžo pas tikinčiuosius. „Panoramos“ žurnalistai aplankė su vyskupu susijusias vietas Sankt Peterburge.

Į Sankt Peterburgą Teofilius Matulionis atvyko 1892-aisiais ir su pertraukomis mokėsi pirmojoje Mogiliovo arkivyskupijos kunigų seminarijoje. Ją baigęs buvo įšventintas į kunigus.

Sankt Peterburge jis pragyveno 25 metus, nuo 1910-ųjų iki 1914-ųjų dirbo vikaru bazilikoje ir tuo pačiu metu buvo įpareigotas rinkti lėšas naujai statomai bažnyčiai darbininkų rajone.

Norėdamas labiau pritraukti aukotojus T. Matulionis išleido atvirukus su bažnyčios vaizdu, pagalbos kreipėsi ir į Lietuvos diplomatą Jurgį Baltrušaitį. Darbininkų rajone pradėta statyti neogotikinė Švenčiausiosios Jėzaus širdies bažnyčia taip ir liko nebaigta, nes T. Matulionis buvo suimtas.

„1920 m. bažnyčią uždarė, tėvą T. Matulionį ištrėmė į Solovkus.  Prasidėjo sovietinė bažnyčios istorija. Ji buvo paversta bendrabučiu, vėliau – statybos trestu“, – pasakojo Švč. Jėzaus širdies bažnyčios parapijos administratorius, pranciškonas vienuolis Bernardas Turmannas.

Po amnestijos 1925-aisiais T. Matulionis grįžo į šią parapiją ir liko Rusijoje. Uždarius bažnyčias, mišias laikė privačiuose namuose

1929 m. čia veikė Švenčiausiosios Marijos širdies koplyčia, tuometis vyskupas Antonijus Maleckis čia slapta įšventino T. Matulionį į vyskupus, baimindamasis, kad netrukus bus suimtas. Kaip paaiškėjo, pirma jo buvo suimtas pats T. Matulionis.

1929 m. T. Matulionis vėl įkalinamas, po kiek laiko dešimčiai metų išsiunčiamas į lagerį Solovkų saloje, vėliau už slaptas mišias ištremiamas į  dar griežtesnio režimo lagerį.

Lietuvos konsulatas Sankt Peterburge norėjo Solovkuose pastatyti paminklinį akmenį T. Matulioniui, tačiau nesulaukė leidimo. Todėl nusprendė jo atminimą įamžinti Švenčiausiosios Jėzaus širdies bažnyčioje, kurioje klebonavo T. Matulionis. Dabar jį mena tik rūsyje esančioje koplytėlėje saugoma nuotrauka.

„Užsakyta atminimo lenta, kad T. Matulionis statė bažnyčią ir buvo šios bažnyčios klebonas. Jau sutarta, kad lenta bus pritvirtinta šioje bažnyčioje, kol kas laikinoje vietoje, bet, kai bus baigta statyba, prie įėjimo į bažnyčią lenta suras tikrąją vietą“, – sakė Lietuvos generalinis konsulas Sankt Peterburge Dainius Numgaudis.

Sankt Peterburgo religijos istorijos muziejuje saugoma vienintelė tokia T. Matulionio nuotrauka, jos kopiją žadama perduoti Birštono muziejui.

„Fotografija daryta 1909 m., vaikų prieglaudos atidarymo metu. Ją įkūrė Antonijus Maleckis vargingų šeimų berniukams“, – pasakojo Sankt Peterburgo religijos istorijos muziejaus Ryšių su religinėmis organizacijos skyriaus vedėja dr. Margarita Ivanišina.

T. Matulionio beatifikacijos iškilmės bus minimos ir Sankt Peterburge – vyks mišios, koncertas,  bus renkamos aukos Švenčiausiajai Jėzaus širdies bažnyčiai remontuoti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi