Pasaulyje

2017.06.23 10:50

D. Trumpas sako neturintis slaptų pokalbių su J. Comey įrašų

BNS2017.06.23 10:50

JAV prezidentas Donaldas Trumpas ketvirtadienį pareiškė neturintis jokių pokalbių su jo atleistu Federalinio tyrimų biuro (FTB) vadovu Jamesu Comey įrašų, nors ištisas savaites kurstė spėliones, kad tokie įrašai, slapta padaryti Ovaliajame kabinete, egzistuoja.

Vis dėlto tokie prezidento pareiškimai nepadėjo išsklaidyti įtarimų, kad jis bandė sustabdyti tyrimus dėl galimų jo rinkimų kampanijos darbuotojų ryšių su Maskva, siekiant pakreipti praėjusių metų rinkimus respublikonų kandidato naudai.

„Kalbant apie pastaruoju metu paskelbtus pranešimus apie elektroninį sekimą, pasiklausymus, demaskavimą ir neteisėtą informacijos nutekinimą, nė neįsivaizduoju, ar yra mano pokalbių su Jamesu Comey „juostų“ arba įrašų; bet aš jokių tokių įrašų nedariau ir neturiu“, – pareiškė D. Trumpas socialiniame tinkle „Twitter“.

Ši jo žinutė dar smarkiau pakurstė įtarimus, susijusius su J. Comey tvirtinimais, kad D. Trumpas užsiminė pageidaujantis, jog FTB nutrauktų savo tyrimą dėl galimų jo komandos ryšių su Rusija.

Manoma, kad dabar tokie kaltinimai figūruoja nepriklausomame Teisingumo departamento tyrime dėl galimai neteisėto prezidento trukdymo FTB tirti minėtą skandalą.

D. Trumpo „Twitter“ žinutė pasirodė tuo metu, kai iš Baltųjų rūmų jau kelias savaites reikalaujama įrodyti teiginį, kad prezidentas gali turėti savo pokalbių su gegužės 9 dieną atleistu FTB direktoriumi įrašų.

Reaguodamas į kritikos bangą, užplūdusią jį dėl Rusijos skandalą tyrusio J. Comey atleidimo, D. Trumpas buvusį FTB vadovą perspėjo, kad papasakojęs žiniasklaidai apie jųdviejų privačius pokalbius gali sulaukti atsako.

„Jamesai Comey, geriau jau tikėkis, kad nebūtų mūsų pokalbių įrašų, prieš pradėdamas juos tekinti žiniasklaidai“, – parašė jis „Twitter“ gegužės 12 dieną.

Po šio jo pareiškimo netrukus kilo įtarimų, kad D. Trumpas, kaip ir kai kurie buvę JAV prezidentai, slapta įrašinėjo savo pokalbius Baltuosiuose rūmuose.

Jie tapo dar svaresni, kai J. Comey paviešino savo privačius užrašus apie kelis pokalbius su prezidentu, kuriuose jis sakė, kad D. Trumpas darė jam spaudimą nutraukti tyrimą dėl Maskvos.

Trumpo pranešimas buvo „itin aiškus“

Per birželio 8-osios Senato žvalgybos komiteto posėdį J. Comey papasakojo apie kelis savo susitikimus su D. Trumpu ir išreiškė viltį, kad egzistuoja jųdviejų pokalbių įrašai, kurie galėtų pagrįsti jo pasakojimus.

„Mačiau tą „Twitter“ žinutę apie įrašus. Dievaži, tikiuosi, kad tie įrašai egzistuoja“, – sakė jis komiteto nariams.

Demokratai, siekdami rasti įrodymų kaltinimams dėl galimo prezidento trukdymo teisingumui, savo ruožtu pareikalavo, kad D. Trumpas pateiktų minėtus įrašus.

Demokratų atstovai iš Atstovų Rūmų žvalgybos komiteto, tiriančio Rusijos kišimąsi į rinkimus bei galimus ryšius su D. Trumpo kampanija, pagrasino iškviesti prezidentą liudyti, jei Baltieji rūmai iki birželio 23-osios nepateiks pokalbių su buvusiu FTB direktoriumi įrašų.

D. Trumpas ištisas savaites žarstė užuominas apie tuos įrašus, bet vengė aiškiai atsakyti. Birželio 9-ąją jis pažadėjo atsakyti į šiuos klausimus „kažkada artimiausiu metu“.

Baltųjų rūmų atstovo pavaduotoja Sarah Huckabee Sanders taip pat išsisukinėjo nuo žurnalistų klausimų, ar kiti pareigūnai įrašinėjo pokalbius prezidento rezidencijoje.

„Prezidento šiandienos pranešimas „Twitter“ yra itin aiškus“, – pareiškė ji.

Paklausta, ar D. Trumpas gailisi parašęs ankstesnę žinutę, ji atsakė: „Nemanau.“

Tačiau paprašyta pagrįsti pirmąją prezidento žinutę, S. H. Sanders sakė: „Manau, tai buvo labiau bendros abejonės iškėlimas.“

Kaltinimai bauginimu

Tačiau D. Trumpui paskelbus minėtą pareiškimą, juo suabejojo demokratai. Jie svarstė, kad „Twitter žinutė apie J. Comey galėjo būti dalis trukdymo teisingumui schemos.

„Jei prezidentas neturėjo jokių įrašų, kodėl jis kalbėjo priešingai?“ – klausė Atstovų Rūmų žvalgybos komiteto aukšto rango narys demokratas Adamas Schiffas.

„Ar jis siekė suklaidinti visuomenę? Ar jis bandė įbauginti ar nutildyti Jamesą Comey? Jei taip, ar jis ėmėsi ir kitų žingsnių, kad atgrasytų potencialius liudininkus nuo kalbėjimo?“ – svarstė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.