Pasaulyje

2017.06.22 23:40

Raka kris jau greitai: ar amerikiečių laukia susidūrimas su Sirijos ir Irano pajėgomis?

15min.lt, Edmundas Jakilaitis2017.06.22 23:40

JAV gynybos departamentas horizonte jau mato grupuotės „Islamo valstybė“ (IS) sutriuškinimą jos tvirtovėje – Sirijos Rakos mieste. Pradedama planuoti kitą karo etapą, kuris žada būti itin sudėtingas. Amerikiečiams ir jų remiamoms Sirijos demokratinėms pajėgoms (SDF) gresia tiesioginiai susirėmimai su Sirijos režimo kariais ir iš Irano atvykusiais kovotojais rytinėse šalies dykumose, rašo „The Washington Post“. 

Tam tikra prasme mūšiai jau prasidėjo. Neseniai oro smūgiais režimo ir iraniečių pajėgoms JAV įspėjo Sirijos prezidentą Basharą al Assadą ir Teheraną, kad prieš amerikiečius ir jų remiamus sukilėlius stoti nevalia. Režimo pajėgos kaip tik juda į Sirijos rytus, bet nesnaudžia ir JAV.

Baltųjų rūmų pareigūnai spaudžia Pentagoną irgi pasiųsti amerikiečius karius į rytines dykumas. Tikslas – neleisti B.al Assado pajėgoms ir iraniečiams sutrukdyti JAV vadovaujamai koalicijai sutriuškinti IS džihadistų Eufrato upės slėnyje į pietus nuo Rakos. Ši teritorija menkai apgyvendinta – manoma, kad kovotojai čia galėtų persigrupuoti ir toliau planuoti išpuolius Vakaruose.

JAV diplomatų teigimu, jei į dykumas imtų pretenduoti ir režimo pajėgos, taip būtų trukdoma politinio ilgalaikio konflikto sprendimo paieškoms. Nuosaikių sukilėlių strategija – stabilizuoti Siriją apribojant B.al Assado režimo kontrolę ir galiausiai išstumiant jį iš valdžios.

JAV įsitraukia į karą

Amerikiečių pajėgų aktyvūs veiksmai reikštų, kad JAV iš esmės įsitraukia į Sirijos pilietinį karą, nors iki šiol bandė išvengti dalyvavimo jame ir konfrontacijos su Iranu bei Rusija – kita B.al Assado rėmėja.

Baltųjų rūmų ir Pentagono nuomonės dėl ateities planų, beje, nebūtinai sutampa. Gynybos departamente yra pareigūnų, abejojančių, ar reikėtų blaškytis ir nukreipti dėmesį nuo kampanijos prieš IS.

Be to, kyla klausimų, ar būtų įmanoma apsaugoti JAV karius, jei jie atsidurtų izoliuotose pozicijose Sirijoje ar Irake, kur taip pat veikia Irano remiami šiitų kovotojai. Galiausiai JAV sąjungininkai koalicijoje prieš IS europiečiai irgi abejoja, ar amerikiečių parengti sirai sukilėliai sugebės sėkmingai vykdyti operacijas.

Tačiau vienas Baltųjų rūmų pareigūnas, kalbėdamas su „The Washington Post“, tokius nuogąstavimus atmetė: „Jei nerimaujate dėl to, kad koks nors incidentas leis Iranui pasinaudoti pažeidžiamomis JAV pajėgomis, jei nemanote, kad Amerika turi interesų, už kuriuos verta kautis, tuomet puiku.“

Pareigūno teigimu, platesnis JAV vaidmuo Sirijoje nereikalauja didesnio karių skaičiaus: „Kai turime tokius sugebėjimus ore, nereikia kalbėti apie didelius reikalavimus. Nebūtina dislokuoti daug karių.“

Situacija prašosi aiškumo

Baltųjų rūmų atstovas nesureikšmina pranešimų apie įtampą bendraujant su Pentagonu – esą nesutarimų dėl strateginių tikslų nėra. Juolab esą būtent Pentagonas, o ne Baltieji rūmai, priėmė sprendimą numušti Sirijos pajėgų lėktuvą ir iranietiškus bepiločius orlaivius, kurie kėlė pavojų ar net atakavo JAV pajėgas bei jų sąjungininkus.

„Priešo orlaivį jie numušė pirmą kartą per daugiau nei dešimtmetį. Taip prisiėmėme didelę riziką. Nuo balandžio ėmėmės daug tokių veiksmų, kurių ankstesnė administracija vengė“, – kalbėjo pareigūnas.

Buvęs aukštas Pentagono pareigūnas Ilanas Goldenbergas, dabar vadovaujantis Naujojo Amerikos saugumo centro Vidurio Rytų programai, sutiko, kad Baracko Obamos administracija „per ilgai suko galvą“ dėl kiekvieno sprendimo Sirijoje. Vis dėlto analitikas dabar mano, kad D.Trumpo komanda klysta, aiškiai neapibrėždama savo strategijos: „Tai labai blogai – aptakumas dėl strategijos, bet ryžtas rodyti jėgą. Vanduo ne juokais sudrumstas, ir dabar iškilusi eskalacijos rizika.“

„Žinau, kad prezidentui patinka slapti planai. Tačiau ši situacija reikalauja aiškumo dėl mūsų planų ir dėl to, ką mes toleruosime, o ko – ne“, – pridūrė I.Goldenbergas.

D.Trumpas per pernykštę rinkimų kampaniją pažadėjo per pirmąjį prezidentavimo mėnesį paskelbti naują IS įveikimo strategiją, tačiau ji iki šiol nėra aiški.

Be to, D.Trumpas kelis mėnesius, regis, sekė B.Obamos pavyzdžiu ir vengė painiotis po kojomis B.al Assado, Irano ir Rusijos pajėgoms.

Tiesa, balandį JAV prezidentas įsakė kruizinėmis raketomis smogti į Sirijos režimo oro pajėgų aerodromą, taip reaguodamas į cheminio ginklo panaudojimą prieš civilius. Tačiau B.al Assadas ir jį remianti Rusija protestavo garsiai, bet nieko nedarė – o tai šiuo atveju ir yra svarbiausia. Manevrai ties Deir az Zoru Mat pastaruoju metu jau buvo tiesioginių susirėmimų tarp JAV ir režimo pajėgų. Nebesigirdi ir pernai girdėtų D.Trumpo raginimų kartu su Rusija kovoti prieš IS – Vašingtono ir Maskvos santykiai toli gražu negerėja.

Tiesa, nepaisant JAV įspėjimų, režimo pajėgas ir jas remiantys šiitai kovotojai pastarosiomis dienomis juda Sirijos At Tanfo miesto, esančio netoli sienos su Iraku, link. Ten JAV kariai rengia sirus sukilėlius, kurie netrukus turėtų pajudėti Deir az Zoro – didžiausio regiono miesto – link.

Deir az Zorą kontroliuoja B.al Assado režimas, bet miestą yra apsupę IS džihadistai.

Gegužės pabaigoje režimo pajėgos atsidūrė tarp At Tanfo ir Al Bukamalo, kur Eufratas įteka į Iraką. Šioje šalyje veikiantys Irano remiami šiitų kovotojai tuo metu atsitraukė nuo mūšių su IS ir pasuko Sirijos link. JAV pajėgos jau mažiausiai tris kartus bombardavo iraniečių remiamus kovotojus, artėjančius prie At Tanfo ir ten esančių nuosaikių sukilėlių. Šį mėnesį buvo numušti du bepiločiai orlaiviai, o sekmadienį į pietvakarius nuo Rakos – Sirijos karo lėktuvas.

Reaguodama Rusija paskelbė, kad nuo šiol visus JAV orlaivius į pietus nuo Rakos laikys taikiniais ir uždarė bendrą komunikacinį kanalą. Tiesa, manoma, kad Kremlius blefuoja, mat linija šią savaitę dar veikė.

Pergalės – tik taktinės

„Vieninteliai veiksmai, kurių ėmėmės prieš režimą palaikančias pajėgas Sirijoje, buvo savigyna“, – ramiai į Damasko, Teherano ir Maskvos priekaištus šią savaitę reagavo JAV jungtinio štabų vadų komiteto pirmininkas generolas Josephas Dunfordas.

Kariškis taip pat leido suprasti, kad pergalės prieš IS Rakoje ir Mosule, kurį baigiama išvalyti, toli gražu nebus karo pabaiga.

„Raka – taktinė pergalė. Mosulas – taktinė pergalė. Mums nederėtų maišyti sėkmės Rakoje ir Mosule su galutine pergale. Manau, kad reikia ruoštis ilgai kovai“, – pabrėžė generolas J.Dunfordas.

Karo studijų institutas, remdamasis šaltiniais žvalgyboje, trečiadienį jau pranešė, kad IS vadovybė ir pagrindiniai kovotojai jau persikėlė į Majadino miestelį Deir az Zoro provincijoje. „Nei JAV vadovaujama koalicija ir jos sąjungininkai ant žemės, nei Rusijos bei Irano pajėgos negali lengvai pasiekti tos teritorijos“, – pažymima instituto pranešime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt