Naujienų srautas

Pasaulyje2017.06.22 18:56

ES lyderiai Briuselyje: svarbiausia ne „Brexit“, o Europos ateitis

Europos Sąjungos lyderiai turėtų sutarti pratęsti sankcijas Rusijai dar pusmečiui. Lietuvos prezidentė sako, kad apie jokį sankcijų palengvinimą negali būti nė kalbos, priešingai – reikėtų jas griežtinti. Lyderių laukia ir diskusija dėl „Brexito“. Vadovų tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas pareiškė svajojantis, kad „Brexitas“ gali būti atšauktas. Tiesa, kiti lyderiai sako, kad dabar svarbiausia ne „Brexitas“, o Europos ateitis. 

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pirmą kartą atvyksta susitikti su kitų Europos Sąjungos šalių lyderiais. Jis kartu su Vokietijos kanclere turėtų dar labiau sustiprinti Europos integracijos idėją - su mintimi „Gražinkime Europai didybę“, kaip atsaką į JAV prezidento Donaldo Trumpo šūkį „Gražinkime Amerikai dydybę“. E. Macronas sako, kad Europa – tai ne prekybos centras, ir vertybės čia svarbiausia. 

„Šioje taryboje aptarsime daug klausimų, susijusių su Europos ateitimi, kad galėtume ryžtingai žengti toliau ir apsaugotume Europos projektą. Kovojame su terorizmu, sprendžiame migracijos, gynybos klausimus. Man ypač svarbu, kad turėsime aiškias išvadas dėl ambicingo Europos gynybos fondo“, – sako E. Macronas.

Fondas finansuotų mokslinius tyrimus ir karinių pajėgumų stiprinimą. Prie jo šalys prisijungtų savanoriškai, o milijardą eurų skirs Bendrija - taip pirmą kartą Europos pinigai būtų skirti tiesiogiai gynybai. Paryžius ir Berlynas nori dar glaudesnio bendradarbiavimo karinėje srityje - tai yra bendros karių komandos, kurios būtų siunčiamos į misijas.

Vokietijos kanclerė neslepia susižavėjimo naujuoju Prancūzijos prezidentu. 

„Labai laukiu mūsų bendradarbiavimo, nes tikiu, kad kūrybiškas ir naujas impulsas iš Vokietijos ir Prancūzijos bus naudingas visiems“, – sako Angela Merkel.

Bendrijos lyderiai dar pusmečiui pratęs ir sankcijas Rusijai. Dėl Krymo aneksijos jos jau pratęstos, o padėtis Donbase taip pat tik blogėja.  

„Rytų Ukrainoje prasidėjo tiesioginė, reali de facto dalies šalies inkorporacija į Rusijos teritoriją, nes, pavyzdžiui, Ukrainos teritorijoje rytuose įvedamas Rusijos rublis. Tai yra įžūlus akibrokštas, tai yra tiesioginė šalies dalies okupacija, tai vien dėl to sankcijos turės stiprėti, didėti ir apie jokį palengvinimą negali būti jokios kalbos“, – teigia Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Daugiau apie tai – Edvardo Špoko reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi