Pasaulyje

2017.06.22 15:00

Nugalėjusios „Islamo valstybę“, JAV atsiims iš kurdų ginklus

ELTA 2017.06.22 15:00

Jungtinės Valstijos sakė Turkijai, kad, sutriuškinus „Islamo valstybę“ (IS), JAV atsiims kurdų YPG kovotojams (Kurdų liaudies apsaugos daliniams) Šiaurės Sirijoje tiektus ginklus. JAV tokį sprendimą priėmė atsižvelgdama į Turkijos susirūpinimą dėl kurdų apginklavimo jos pasienyje, informuoja naujienų agentūra „Reuters“.

Turkijos gynybos ministerijos šaltinių teigimu, JAV gynybos sekretorius Jamesas Mattisas taip pat pažadėjo kas mėnesį pateikti Turkijos gynybos ministrui sąrašą, kokie ginklai buvo įteikti YPG. Remiantis pranešimais, pirmasis aprašas jau buvo išsiųstas Ankarai.

Turkija laiko YPG susijusia su uždrausta Kurdistano darbininkų partija (PKK), kuri jau nuo devintojo dešimtmečio vidurio vykdo sukilimą Turkijos pietryčiuose. Anot Turkijos, praeityje YPG tiekti ginklai galiausiai atsidurdavo PKK rankose ir teigė, kad bet koks įteiktas ginklas kelia grėsmę Turkijos saugumui. 

Tuo tarpu Jungtinės Valstijos laiko YPG itin svarbia sąjungininke kovoje su IS Rakoje. Puolimas dėl Rakos pradėtas prieš dvi savaites, IS patiria daugiau spaudimo. 

JAV gynybos sekretorius J. Mattisas Turkijos gynybos ministrui Fikriui Isikui sakė, kad yra vedami išsamūs įrašai apie visą YPG suteiktą įrangą, o nugalėjus IS, JAV atsiims visus ginklus.

Santykiai tarp JAV ir Turkijos tapo įtempti JAV pranešus apie sprendimą apginkluoti YPG. Kurdus apginkluoti JAV nusprendė siekdamos padėti jiems išstumti IS iš jos tvirtovės Rakos. Nors gegužės 16-ąją su JAV prezidentu Donaldu Trumpu Vašingtone susitikęs Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas aptarė JAV paramą YPG, JAV nepakeitė sprendimo apginkluoti kurdus.