Pasaulyje

2017.06.23 18:30

„Amnesty International“ atstovas: geresnio išbandymo naujam FIFA požiūriui nesugalvotum

LRT.lt 2017.06.23 18:30

Kai Sankt Peterburgo „Krestovskij“ stadione šeštadienį nuskambėjo švilpukas, skelbiantis FIFA Konfederacijų taurės turnyro pradžią, ne visi buvo pasirengę švęsti, CNN interneto svetainėje teigia „Amnesty International“ Europos ir Centrinės Azijos padalinio direktoriaus pavaduotojas Denisas Krivošejevas.

Per antikorupcinius protestus, kurie vyko tą pačią savaitę, kai prasidėjo Konfederacijų taurės turnyras, Rusijos valdžia suėmė dešimtis protestuotojų ir uždarė juos į areštinę.

Net vertinant pagal žemus Rusijos standartus, valdžios reakcija buvo šokiruojanti, nes šimtai žmonių buvo sulaikyti vien dėl to, kad pasinaudojo Rusijos konstitucijoje numatyta teise taikiai protestuoti.

„Amnesty International“ turi informacijos, kad daugelis iš suimtųjų praleido naktį areštinėse, kur susidūrė su žiauriu ir žeminančiu pareigūnų elgesiu.

Pasak D. Krivošejevo, turnyras tokiomis aplinkybėmis Tarptautinei futbolo federacijai (FIFA) yra viena iš pirmųjų galimybių išbandyti plačiai išreklamuotą naują požiūrį į žmogaus teises. Kaip teigiama vos prieš keletą dienų paskelbtame naujos FIFA žmogaus teisių politikos dokumente, organizacija įsipareigoja gerbti „visas tarptautiniu lygmeniu pripažįstamas žmogaus teises“.

FIFA subūrė Žmogaus teisių patariamąją tarybą, į kurią pakviesta keletas pripažintų nepriklausomų ekspertų, taip pat įsipareigojo dalyvauti Didžiųjų sporto renginių žmogaus teisių grupės iniciatyvinio komiteto darbe.

FIFA požiūrio į žmogaus teises pokyčiai pribrendo seniai. Veiksmų pagaliau imtasi po tarptautinės bendruomenės kritikos dėl to, kad, Rusijai ir Katarui suteikusi teisę rengti 2018 ir 2022 m. pasaulio futbolo čempionatus, FIFA nereagavo į rimtas žmogaus teisių problemas, susijusias su tų čempionatų organizavimu, rašo D. Krivošejevas.

„Amnesty International“ ir kitos organizacijos surinko daug informacijos apie darbo jėgos išnaudojimą statant stadionus ir kitus pasaulio čempionato infrastruktūros objektus Katare, o nevyriausybinė organizacija „Human Rights Watch“ neseniai pateikė ataskaitą apie pasibaisėtiną išnaudojimą Rusijos stadionų statybos aikštelėse, nepaisant FIFA įsipareigojimo stebėti atitinkamas darbo sąlygas. Reaguodama į ataskaitos išvadas FIFA teigė, kad, nors ir nustatyta darbo normų pažeidimų, „bendra „Human Rights Watch“ išvada apie išnaudojimą statybos vietose neatitinka“ pačios FIFA vertinimų.

Tačiau su stadionų statybos darbais susijusios problemos – ne vienintelis dalykas, dėl kurio žmogaus teisių būklė šalyje FIFA vadovybei šiuo metu turėtų kelti didelį rūpestį, pastebi D. Krivošejevas.

Konfederacijų taurės turnyras surengtas itin sudėtingu metu Rusijai – nepaisant valdžios pastangų įbauginti protestuotojus, šalyje vyksta seniai regėto masto visuomenės protestai. FIFA būstinėje turėtų kilti rimtų klausimų dėl Rusijos valdžios drakoniškų įstatymų ir piktnaudžiavimo savo įgaliojimais siekiant nutildyti protestus. Tikėtina, kad aktyvistai Rusijoje pasinaudos proga, kurią suteikia tarptautinės bendruomenės dėmesys Rusijai tiek per šių metų turnyrą, tiek per kitąmet vyksiantį pasaulio čempionatą, ir organizuos protestus prieš vis didėjantį Kremliaus autoritarizmą.

Reuters/Scanpix nuotr.

Jei FIFA yra tikrai nusiteikusi ginti žmogaus teises, kaip kad yra oficialiai teigiama, ji turi parengti aiškų planą, kaip reaguoti į protestus ir į neproporcingai griežtus veiksmus, kurių greičiausiai imsis Rusijos valdžia, rašo D. Krivošejevas. Būtų sunku sugalvoti geresnį išbandymą naujiems FIFA žmogaus teisių politikos principams. Atėjo metas įrodyti, kad ji nesiruošia apsiriboti tik formaliu požiūriu, net jei dėl to lauktų sunkūs pokalbiai su turnyrų organizatoriais Rusijoje.

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) 2014 m. pademonstravo, kaip nereikėtų elgtis tokiomis aplinkybėmis. Per Sočio žiemos olimpines žaidynes TOK neišreiškė protesto Rusijos valdžiai dėl beveik kasdienių protestuotojų areštų bei sumušimų, o tai neigiamai paveikė bendrą įspūdį apie Sočio žaidynes.

TOK pro pirštus žiūrėjo į tai, kad Rusijos valdžia per žaidynes neužtikrino susirinkimų ir žodžio laisvės: buvo sulaikytas translytis aktyvistas už tai, kad iškėlė vaivorykštės spalvų plakatą; kazokai viešai rimbais išplakė ir po to sulaikė dvi neseniai iš įkalinimo įstaigos paleistas pankroko grupės „Pussy Riot“ nares; buvo užfiksuotas ne vienas incidentas, kai protestuotojai buvo mušami, tardomi ir persekiojami; be to, per visas žaidynes buvo vykdomas plataus masto žurnalistų sekimas.

Aplinkosaugininkas ir sąžinės kalinys Jevgenijus Vitiško dvejus metus praleido kalėjime tariamai dėl to, kad prieš žaidynes sugadino tvorą, nors iš tiesų jis buvo nuteistas dėl ketinimo paskelbti ataskaitą apie žalą aplinkai, padarytą vykdant žaidynių objektų statybos darbus. TOK nieko nesiėmė, nepaisant „Amnesty International“ ir kitų organizacijų raginimų pasmerkti piktnaudžiavimą valdžia.

Todėl Rusijos valdžia galėjo vykdyti tokius pažeidimus viso pasaulio akivaizdoje, nesulaukdama jokių rimtesnių sankcijų, mano „Amnesty International“ atstovas. FIFA turėtų pagaliau apsivilkti teisėjo marškinėlius ir parodyti, kad šį kartą viskas bus kitaip. Visų pirma santykiuose su šalies valdžia ji turėtų pasinaudoti savo įtaka, kad būtų užkirstas kelias represijoms prieš laisvą žiniasklaidą ir nevyriausybines žmogaus teisių organizacijas, kaip ji įsipareigojo savo naujojoje žmogaus teisių politikoje.

Reuters/Scanpix nuotr.

Praėjusią savaitę Rusijoje vykę represijos prieš protestuotojus turėtų paskatinti FIFA imtis veiksmų. Federacija turi aiškiai pasakyti, kad per didžiuosius futbolo turnyrus žmogaus teisės negali būti ignoruojamos ir kad Rusijos valdžia turi užtikrinti žodžio ir taikių susirinkimų laisvę.

Pasaulinės sporto organizacijos, tokios kaip FIFA ir TOK, turi didelę galią, tačiau tai reiškia ir didelę atsakomybę. Jos turi visus reikiamus svertus daryti spaudimą vyriausybėms, kad šios nutrauktų žmogaus teisių pažeidimus, susijusius su didžiaisiais sporto renginiais. Toks turnyras kaip Konfederacijų taurė – toli gražu ne tik tai, kas vyksta futbolo aikštėje. FIFA turi labai aiškiai pabrėžti, kad garbingo žaidimo principas taikytinas ir po to, kai žaidėjai po rungtynių išeina iš aikštės.