Pasaulyje

2017.06.22 15:00

Džihadistai Mosule susprogdino mečetę, kurioje buvo paskelbta apie „kalifatą“

ELTA2017.06.22 15:00

„Islamo valstybės“ (IS) džihadistai Irako Mosulo mieste susprogdino Didžiąją al Nurio mečetę, pranešė Irako gynybos ministerija. Pastatas ir jo garsusis kreivas Al Hadbos minaretas buvo sunaikinti, kai ekstremistai mečetėje detonavo sprogmenis. Mečetė pavadinta pagal Nur al din Sinkį  – valdovą, kuris XII amžiuje užsakė pastatyti maldos namus, informuoja agentūra dpa.

Mečetė reikšminga ir todėl, kad IS lyderis Abu Bakr-al Bagdadis 2014 metais pirmą kartą čia pasirodė viešai ir paskelbė „kalifatą“ IS kontroliuojamose žemėse Irake ir Sirijoje. IS ekstremistų rankose šiuo metu telikusi maža teritorija Mosulo senamiestyje, kurioje yra ir mečetė.

Irako vyriausybės vadovas Haidaras al Abadis tviteryje pareiškė, kad susprogdindama mečetę IS pripažino pralaimėjusi kovą dėl miesto. Tai esą yra „formalus pralaimėjimo paskelbimas“. Irako kariai buvo tik už kelių metrų nuo mečetės, sakė Irako generolas Abdulas Amiras Rashidas. Džihadistai veikiausiai nenorėjo, kad Dievo namus užimtų Irako kariuomenė.

IS teroristai paskelbtame pareiškime tuo tarpu patikino nenaikinę mečetės. Ji esą sugriauta per JAV oro antskrydį. JAV vadovaujama karinė koalicija tai paneigė.

Jau 2014 metų liepą IS kovotojai mėgino sunaikinti minaretą, nes jis prieštarauja jų fundamentalistiniam islamo traktavimui. Tada miesto gyventojai suformavo aplink pastatą žmonių grandinę, kad jį apsaugotų. IS sunaikino dešimtis istorinių ir architektūros požiūriu vertingų objektų Mosule ir aplink jį, kad pažabotų tariamą stabmeldystę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.