Pasaulyje

2017.06.20 15:28

Po iš Šiaurės Korėjos grąžinto JAV studento mirties – spaudimas Baltiesiems rūmams

15min.lt 2017.06.20 15:28

Amerikiečio studento Otto Warmbierio, kuris iš Šiaurės Korėjos išsiųstas komos būsenos, mirtis padidins spaudimą Baltiesiems rūmams užimti griežtesnę poziciją Šiaurės Korėjos atžvilgiu, tačiau gali ir sukelti įtampą tarp Vašingtono ir ilgamečio Pchenjano sąjungininko Pekino.

Iki šiol Donaldo Trumpo administracijos politika vis agresyvėjančios Šiaurės Korėjos atžvilgiu buvo spausti ilgametį Pchenjano sąjungininką Pekiną, kad šis didintų spaudimą kaimynei, rašo CNN.

Panašiai elgėsi ir Baracko Obamos administracija, ir, stebėtojų teigimu, tai nebuvo veiksminga – Š.Korėjos branduolinės ambicijos (ir galimybės) vis auga. Diktatoriaus valdoma šalis toliau kuria branduolinį ginklą ir išbando raketas, kuriomis sako norinti pasiekti JAV.

O. Warmbierio mirtis yra kaip niekad garsus signalas, kad reikia imtis kitokių veiksmų, teigia Azijos studijų ekspertas Bruce`as Klingneris.

O.Warmbierio šeima pranešė, kad 22-ejų vaikinas mirė pirmadienį. Birželio 13 d. jis buvo komos būklės parskraidintas namo iš Šiaurės Korėjos, kurioje 17 mėnesių praleido nelaisvėje.

Po skaudžios žinios Kongreso nariai nedelsiant pradėjo raginti keisti JAV politiką Š. Korėjos atžvilgiu. Respublikonas Johnas McCainas pareiškė, kad Š. Korėja nužudė O. Warmbierį, ir Vašingtonas negali to toleruoti.

„Šiaurės Korėja grasina savo kaimynams, destabilizuoja Azijos-Ramiojo vandenyno regioną, sparčiai vysto technologijas, kad galėtų smogti JAV su branduoliniais ginklais, – politikas teigia savo pranešime. – Dabar ji sužvėrėjo amerikiečių atžvilgiu, dar trys JAV piliečiai šiuo metu yra įkalinti Š. Korėjoje.“

Neabejotinai O.Warmbierio mirtis turės įtakos kasmetiniam JAV ir Kinijos diplomatijos bei saugumo pareigūnų susitikimui, kuris trečiadienį vyks Vašingtone. Juose valstybės sekretorius Rexas Tillersonas ir gynybos sekretorius Jamesas Mattisas priims Kinijos atstovus.

Jauno amerikiečio mirtis gali priversti D. Trumpą užimti griežtesnę poziciją dėl Š. Korėjos – o toks pokytis gali padidinti įtampą tarp JAV ir Kinijos. „Kaip ir B. Obama, D. Trumpas tik griežtai kalba, tačiau susilaiko nuo smūgių tiek Š. Korėjai, tiek Kinijai“, – teigia B. Klingneris.

Ekspertas pažymi, kad D. Trumpo administracija taip ir nesugebėjo paskelbti „antrinių sankcijų“ – bausmių Kinijos įmonėms, kurios užsiima verslu su Š. Korėja, o ypač – toms, kurios susijusios su Š. Korėjos branduolinių ir raketų technologijų vystymu.

D. Trumpo administracija tikriausiai naiviai tikisi, kad Kinijos prezidentas Xi Jinpingas imsis ko nors daugiau nei iki šiol darydavo Kinija, sako B. Klingeris. „Mes šią dainą jau esame daug kartų girdėję, ir visada ji mus nuvildavo“, – priduria jis.

Gynybos sekretoriumi 2011–2013 m. buvęs Leonas Panetta teigia, kad po O. Warmbierio mirties D. Trumpas turi keletą pasirinkimų: jis gali pareikalauti Kinijos paaiškinimo, paskelbti diplomatinį protestą ar padidinti sankcijas. „Tai yra nepriimtina, ir Kinijos valdžia turi išsiaiškinti, kad nutiko“, – sakė jis CNN.

D. Trumpas anksčiau yra sakęs, kad jam būtų garbė susitikti su Š. Korėjos lyderiu Kim Jong Unu, tačiau patikinęs, jog jei Kinija nesitvarkys su Pchenjanu, JAV gali imtis veiksmų viena.

Antradienį, po O. Warmbierio mirties JAV prezidentas Kim Jong Uno valdomą šalį pavadino brutaliu režimu ir sakė, kad amerikiečiui studentui nutiko labai daug blogų dalykų, kol jis buvo laikomas Š. Korėjoje.

Vėliau išplatintame pranešime jis taip pat pareiškė užuojautą O. Warmbierio šeimai.

O. Warmbieris Š. Korėjoje buvo nuteistas 15 metų sunkių darbų už mėginimą pavogti politinį plakatą. Pchenjanas pareiškė, kad jo sveikatos būklė pablogėjo dėl botulizmo, tačiau JAV jokių šios ligos požymių neaptikta. Žvalgybos duomenimis, amerikietis buvo daug kartų sumuštas.