Pasaulyje

2017.06.19 15:11

Briuselyje – derybos dėl „Brexit“

Briuselyje pirmadienį prasideda derybos dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos sąlygų. Prie derybų stalo sės vadinamojo „Brexito“ sekretorius Davidas Davisas ir vyriausiasis Europos Sąjungos derybininkas Michelis Barnier.

Pirmiausiai derybininkai turėtų aptarti Jungtinėje Karalystėje gyvenančių Europos Sąjungos piliečių teises, bei britų teisę pasilikti kitose Bendrijos šalyse. Tikimasi, kad pirmo susitikimo metu taip pat bus bandoma susitarti, kokią sumą į Europos Sąjungos biudžetą už išstojimą turės sumokėti Britanija. 

Nors konservatoriai prarado daugumą parlamente po neseniai vykusių rinkimų, šalies premjerė Theresa May sieks visiško atsiskyrimo nuo Europos Sąjungos. Konservatoriai nori pasitraukti iš bendrosios rinkos bei atsisakyti laisvo asmenų judėjimo. Ekspertai abejoja, ar mažumos vyriausybei pavyks įvykdyti šį planą, nes jis pakenktų šalies ekonominei situacijai. 

Šią savaitę vyksiančio Europos Sąjungos viršūnių susitikimo metu bus aptarti migracijos ir saugumo bendradarbiavimo klausimai po Britanijos pasitraukimo iš Bendrijos.

Britanija įžvelgia abiem pusėms „laimingą“ „Brexit“ baigtį

Derybos dėl Didžiosios Britanijos iš Europos Sąjungos, prasidedančios pirmadienį, atves prie teigiamos baigties tiek Jungtinę Karalystę, tiek Bendriją, pareiškė britų užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas.

„Manau, visas šis procesas atves prie laimingo sprendinio, ir jį bus galima išpildyti garbingai ir abiem pusėms naudingai“, – B. Johnsonas sakė prieš ES užsienio reikalų ministrų susitikimą Liuksemburge.

Britanijos ministrė pirmininkė Th. May demonstravo griežtą poziciją šiuo klausimu, bet birželio 8-ąją vykusių pirmalaikių parlamento rinkimų rezultatai buvo itin nepalankūs jos Konservatorių partijai. Dėl šios priežasties Jungtinės Karalystės politikos areną apėmė sumaištis, o pačios Th.May politinė ateitis atrodo miglota.

Britanijos vyriausybė nori, kad į derybas būtų įtrauktas klausimas dėl būsimų ryšių su Europa ir itin svarbios prekybos su Bendrija sutarties.

Vis dėlto Briuselis atmetė bet kokias galimybes svarstyti šiuos reikalus, kol nebus pasiekta reikšmingos pažangos dėl trijų svarbiausių „skyrybų“ klausimų: Britanijos išstojimo sąskaitos, kuri, Briuselio vertinimais, gali siekti maždaug 100 mlrd. eurų; 3 mln. Britanijoje gyvenančių ES piliečių ir maždaug 1 mln. kitose Europos valstybėse gyvenančių britų teisių, taip pat sienos tarp Šiaurės Airijos ir Airijos Respublikos statuso.

B. Johnsonas, pasitraukimo kampanijos šalininkas, sakė, kad bus „daug diskusijų apie sutarties pobūdį, apie pinigus ir panašiai, bet svarbiausias dalykas – nukreipti mūsų akis į ateitį“.

„Privalome galvoti apie gilią ir reikšmingą partnerystę Europoje“, – pažymėjo jis.

Vokietija: Britanija baudžiama nebus, bet jos išstojimas iš ES niekam nebus naudingas

Vienas aukšto rango Vokietijos pareigūnas pareiškė, kad Europos Sąjunga nenori nubausti ją paliekančios Didžiosios Britanijos, bet jos išstojimas neatneš nieko gera nei Jungtinei Karalystei, nei Bendrijai.

Vokietijos užsienio reikalų viceministras Michaelis Rothas radijui „RBB Inforadio“ sakė, kad „tikrai privalome apsaugoti savo interesus kaip 27 ES valstybės, tačiau nenorime bausti Britanijos“.

M. Rotho teigimu, „Brexit“ yra labai, labai sudėtinga operacija“, dėl kurios susitarti reikia per šiek tiek daugiau kaip metus.

„Brexit“ nepadarys nieko gera; jis tik apsunkins daugelį dalykų. Norime pamėginti išspręsti šiuos sudėtingus dalykus kaip tik galėdami geriau“, – pridūrė jis.