Pasaulyje

2017.06.19 13:44

Londone mikroautobusas rėžėsi į musulmonų maldininkus

BNS2017.06.19 13:44

Mažiausiai vienas žmogus žuvo, o dar aštuoni buvo hospitalizuoti mikroautobusui įsirėžus į pėsčiuosius netoli vienos mečetės Londono šiauriniame rajone per incidentą, pirmadienį pranešė policija.

Policijos pranešime sakoma, kad 48 metų mikroautobuso vairuotojas buvo „sulaikytas visuomenės narių įvykio vietoje ir po to suimtas policijos“ po incidento netoli Finsberio parko mečetės, esančios Septynių Seserų kelyje.

Pareigūnai pridūrė 0 val. 20 min. vietos (2 val. 20 min. Lietuvos) laiku gavę iškvietimą dėl „transporto priemonės užvažiavimo ant pėsčiųjų“.

„Buvome informuoti, kad mikroautobusas rėžėsi į maldininkus, išėjusius iš #Finsberio parko mečetės. Mūsų maldos su nukentėjusiais“, – sakoma Britanijos musulmonų tarybos (BMT) „Twitter“ žinutėje.

AFP/Scanpix nuotr.

BMT vadovas Harunas Khanas sakė, kad mikroautobuso vairuotojas „sąmoningai“ rėžėsi į žmones, ėjusius iš naktinių pamaldų per musulmonų šventąjį Ramadano mėnesį.

Laikraštis „The Evening Standard“ rašo, kad iš mikroautobuso vyras smogė peiliu mažiausiai vienam žmogui. Policija šį įvykį apibūdino kaip „rimtą incidentą“.

Vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas sakė matęs virš įvykio vietos skraidantį sraigtasparnį ir kelis gelbėjimo tarnybų automobilius Septynių Seserų kelyje – judriame Londono prospekte.

Policijos pareigūnai, dalis jų – ginkluoti, apsupo įvykio vietą, kur taip pat dirbo kinologai su šunimis.

Šalimais gatvėje meldėsi grupė musulmonų. Apie kilometro ilgio Septynių Seserų kelio ruože buvo sustabdytas eismas.

Ministrė pirmininkė Theresa May pasmerkė šį „baisų incidentą“, o opozicinės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas sakė esantis „visiškai sukrėstas“. Jis pridūrė, kad susisiekė su mečetėmis ir policija.

Įvykio vieta yra J.Corbyno Šiaurinėje Islingtono rinkimų apylinkėje.

Netoliese gyvenanti Cynthia Vanzella savo „Twitter“ paskyroje rašė: „Šiurpu žiūrėti, kaip policijos pareigūnai atlieka širdies masažą žmonėms ant žemės, beviltiškai mėgindami juos išgelbėti. Tikiuosi, kad jiems pavyko.“

BMT vadovo pavaduotojas Miqdaadas Versi sakė, kad incidentas įvyko „prie musulmonų rūpybos namų“, esančių Septynių Seserų kelyje šalia mečetės.

Londono greitosios pagalbos tarnyba pranešė: „Pasiuntėme į įvykio vietą greitosios pagalbos brigadų, pirmosios pagalbos paramedikų ir specializuotų reagavimo komandų.“

„Mūsų prioritetas – įvertinti sužalojimų lygį ir pobūdį bei užtikrinti, kad pagalba pirmiausiai būtų suteikta tiems, kam ji reikalingiausia, ir kad jie būtų nuvežti į ligoninę“, – pridūrė medikai.

AFP/Scanpix nuotr.

Incidentas tiriamas kaip „potenciali teroro ataka“

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Th. May nurodė, kad pirmadienį naktį įvykęs incidentas, kai mikroautobusas rėžėsi į pėsčiuosius netoli vienos mečetės Londono šiauriniame rajone, laikomas „potencialia teroro ataka“.

„Vėliau šį rytą pirmininkausiu nepaprastajam (kabineto) posėdžiui. Visos mano mintys – su nukentėjusiais, jų šeimomis ir įvykio vietoje dirbančiomis gelbėjimo tarnybomis“, – sakoma pirmadienį paskelbtame Th. May pranešime po mažiausiai vieno žmogaus gyvybės pareikalavusio išpuolio.

Visi nukentėjusieji – musulmonai

Visi žmonės, nukentėję per pirmadienio išpuolį šiaurės Londone prie vienos mečetės, yra musulmonai, bet įvykio vietoje miręs vyras galbūt buvo pasijutęs blogai dar prieš šį incidentą, pirmadienį pranešė policija.

„Visos aukos priklausė musulmonų bendruomenei“, – žurnalistams sakė policijos kovos su terorizmu koordinatorius Neilas Basu.

Vis dėlto N. Basu sakė, kad vyrui, kuris mirė, dar prieš šį incidentą jau buvo teikiama pirmoji pagalba.

„Piktavališkas smurtas“

Finsberio parko mečetė anksčiau buvo žinoma kaip radikalių islamistų centras, bet pastaraisiais metais, pasikeitus vadovybei, šie maldos namai smarkiai pasikeitė.

Mečetės ankstesnis imamas Abu Hamza 2015 metais Niujorke buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos už terorizmą.

Jis buvo šios mečetės pamokslininkas 1997–2003 metais, kol buvo suimtas už smurto kurstymą. Vėliau jis buvo išduotas Jungtinėms Valstijoms.

2015 metais ši mečetė buvo viena iš maždaug 20, dalyvavusių BMT organizuotoje atvirų durų dienoje. Per šį renginį siekta skatinti geresnį supratimą apie islamą po islamistų įkvėptų teroro atakų virtinės Paryžiuje.

Nors mečetės naujoji vadovybė stengėsi stiprinti ryšius su bendruomene, buvo pranešimų, kad po Paryžiaus atakų šie maldos namai gavo virtinę grasinamų elektroninių ir paprastų laiškų.

„Jeigu šis išpuolis bus patvirtintas kaip sąmoninga teroristinė ataka, tuomet tai turėtų būti klasifikuojama kaip teroro aktas“, – sakė musulmonų organizacijos „Ramadhan Foundation“ vadovas Mohammedas Shafiqas (Mohamedas Šafikas).

„Britanijos musulmonų bendruomenei reikia, kad visi padorūs žmonės palaikytų mus prieš šį piktavališką smurtą“, – pabrėžė jis ir pridūrė, kad „jau virtinę metų stiprėjo aštris islamofobija“.

Musulmonų žmogaus teisių grupė „Cage“ irgi atkreipė dėmesį, kad „epidemiškai pagausėjo antimusulmoniškų neapykantos nusikaltimų“.

„Raginame visus likti ramius ir visokeriopai stengtis neaštrinti jau dabar nestabilios ir nerimą keliančios padėties“, – sakoma jos pranešime.

AFP/Scanpix nuotr.

Antimusulmoniškų nusikaltimų pliūpsnis

Birželio 3 dieną trys kovotojai, apsijuosę mirtininkų bombų muliažais, mikroautobusu rėžėsi į pėsčiuosius ant Londono tilto ir iššokę iš mašinos puolė badyti praeivius šalimais esančiame sostinės rajone.

Jie nužudė aštuonis žmones, kol galiausiai buvo nukauti policijos.

Londono meras Sadiqas Khanas po šios atako sakė, kad mieste rasistinių incidentų padaugėjo 40 proc., o prieš musulmonus nukreiptų incidentų – penkiskart.

Tuo metu savo „Facebook“ paskyroje S. Khanas ragino londoniečius „susiimti ir pasiųsti pasauliui aiškią žinią, kad mūsų miestas niekada nebus suskaldytas šių atgrasių žmonių, siekiančių mums pakenkti ir sugriauti mūsų gyvenimo būdą“.

Užpuolikas šaukė norįs „nužudyti visus musulmonus“

Londono mečetės lankytojai, pirmadienį po vidurnakčio ruošęsi eiti namo po pamaldų, buvo sustoję padėti vienam sunegalavusiam pagyvenusiam vyrui, kai užpuolikas, šaukęs norįs „nužudyti visus musulmonus“, į tuos žmones nukreipė mikroautobusą, pasakojo įvykio liudininkai.

Mikroautobusas pasuko prie Londono Finsberio parko mečetės besibūriavusių žmonių pusėn, kai jie ėmė gaivinti vieną nualpusį vyrą.

„Jis pasuko kairėn į įvažiavimą, ir tiesiog užvažiavo ant žmonių“, – naujienų agentūrai AFP sakė įvykio liudininkas Abdiqadiras Warra.

„Kai kuriuos jis vilko kelis metrus. Mikroautobuse buvo vyras – mačiau tai savo akimis; ant žemės dar buvo tas senas vyriškis, be to, mačiau, kad buvo sužeisti keli žmonės. Kai kurių jų būklė buvo labai bloga“, – pasakojo jis.

Vietiniai tada puolė ant vairuotojo ir laikė jį surišę, kol atvyko policija, sakė liudininkas.

„Tas vyras, jis bandė pabėgti... bet jie sučiupo vairuotoją“, – pridūrė A. Warra.

Kitas liudininkas, Khalidas Aminas, televizijai BBC pasakojo, kad mikroautobuso vairuotojas tyčia pasuko kairėn ir „tiesiog rėžėsi į žmones“.

Vienas vyras buvo įstrigęs po tuo mikroautobusu, o žmonės bandė jį pakelti ir išlaisvinti sužeistąjį.

Kh. Aminas pasakojo, kad žmonėms supančiojus vairuotoją „jis šaukė: „Visus musulmonus! Noriu nužudyti visus musulmonus!“ Jis tikrai taip sakė. Žodis į žodį“.

Policija nurodė, kad vienas vyras buvo sulaikytas įvykio vietoje, o daugiau įtariamųjų nustatyta nebuvo.

„Tai yra teroro ataka“

Dar vienas įvykį matęs asmuo, prisistatęs Athmanu, AFP sakė: „Žmonės klykė: „Tai yra teroro ataka, tai – ataka; tas vyras mus užpuolė“, o aš turėjau atbėgti atgal ir bandžiau gelbėti žmones, kurie dar buvo gyvi; daviau jiems vandens, padėjau policijai.“

„Kol jis buvo policijos furgone, jis mojavo lyg nugalėjęs; jis buvo labai laimingas“, – sakė liudininkas.

„Jis pasirinko laiką, pasirinko vietą ir pasirinko taikinį. Juk dabar šventasis Ramadano mėnuo“, – teigė Athmanas.

„Laikas – jis jį planavo; taikinys – jis jį planavo; ir vieta – šalia mečetės“, – pridūrė jis.

Finsberio parko mečetės generalinis sekretorius Mohammedas Kozbaras paragino Didžiosios Britanijos premjerės Theresos May vyriausybę imtis veiksmų.

Tai buvo jau trečias incidentas Londone per pastaruosius tris mėnesius, kai į žmones buvo nukreipti automobiliai. Be to, gegužę mirtininkas sprogdintojas detonavo bombą popmuzikos koncerte Anglijos šiauriniame Mančesterio mieste.

„Dabar, po visų šių teroro atakų, žmonės turi didelių klausimų apie saugumą Londone, o mes norime juos užtikrinti, kad jie yra saugūs; todėl norime bendradarbiauti su policija“, – teigė M. Kozbaras.

„Žmonės jaučiasi nesaugūs po teroro atakų Londone, Mančesteryje, padidėjusios islamofobijos ir neapykantos nusikaltimų, – pridūrė jis. – Tai kelia didelį nerimą musulmonų bendruomenei.“

Šalia mečetės pirmadienio rytą buvo padėta gėlių, kurias atnešė į darbą ėję Londono gyventojai.

Britanijoje šiemet įvykdytos dar dvi atakos.

Kovo 22-ąją Londone vyras rėžėsi į pėsčiuosius ant Vestminsterio tilto ir nudūrė vieną policijos pareigūną, budėjusį prie parlamento rūmų. Užpuolikas galiausiai buvo nušautas.

Per tą ataką žuvo penki žmonės.

Gegužės 22-ąją mirtininkas sprogdintojas detonavo bombą popmuzikos koncerte Anglijos šiauriniame Mančesterio mieste. Šis išpuolis nusinešė 22 žmonių gyvybes.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt