Pasaulyje

2017.06.17 17:15

Europos dilema – kaip elgtis su grįžtančiais džihadistais

BNS2017.06.17 17:15

Europai sunkiai sekasi atsakyti į iššūkį, keliamą tūkstančių džihadistų, išvykusių kautis į Siriją arba Iraką, o dabar pradedančių grįžti namo.

Tarp apytikriai 27 tūkst. užsieniečių kovotojų, išvykusių padėti Sirijoje ir Irake veikiančioms ekstremistų grupuotėms, tokioms kaip „Islamo valstybė“ (IS), atvykėliai iš Europos šalių, kaip manoma, sudaro apie 5–6 tūkstančius.

Didelė dalis jų išvyksta arba grįžta į Europą slapta, todėl šių žmonių tikslus skaičius nėra žinomas.

Europos Sąjungos kovos su terorizmu koordinatorius Gilles'is de Kerchove'as (Žilis de Keršovas) įsitikinęs, kad 2–2,5 tūkst. Europos šalių piliečių arba gyventojų tebėra Artimuosiuose Rytuose, bet jie tikriausiai bus linkę sugrįžti, su IS kovojančioms pajėgoms stengiantis išvaduoti paskutines džihadistų tvirtoves, tokias kaip Rakos miestas Sirijoje.

„Naujausi skaičiai leidžia manyti, kad 15–20 proc. europiečių kovotojų ten žuvo, 30–35 proc. jau yra sugrįžę, o apie 50 proc. tebėra Sirijoje ir Irake“, – G.de Kerchove'as rašo neseniai paskelbtoje ataskaitoje.

Dar negrįžusieji yra užspeisti „pasipriešinimo židiniuose kaimyninėse šalyse arba išvyksta į kitas konfliktų zonas“, pridūrė jis.

„Troškimas atakuoti“

ES saugumo komisaras Julianas Kingas (Džulianas Kingas) kovą sakė, kad džihadistų grėsmė „išliks didelė ateinančius mėnesius ir metus, ypač vystantis įvykiams Sirijoje, Irake ir Libijoje“.

Kai kurie iš užsieniečių kovotojų mėgins grįžti į ES šalis, o dalis jų bus „nusiteikę planuoti ir vykdyti potencialias būsimas atakas“.

Nors šiemet atakas Stokholme, Mančesteryje ir Londone vykdė „vietiniai“ ekstremistai, anksčiau nekovoję Irake arba Sirijoje, saugumo tarnybos baiminasi kautynėse užgrūdintų ekstremistų, galinčių kelti didelį pavojų.

Naujienų agentūros AFP biurų Europoje skaičiavimais, pagristais oficialiais duomenimis, apie 1,5 tūkst. džihadistų jau yra sugrįžę į savo kilmės šalis arba valstybes, kuriose jie anksčiau nuolat gyveno.

Tokie asmenys dažnai būna suimami arba stebimi, kai kada nustatant griežtas sąlygas. Kai kuriais atvejais jie įpareigojami dalyvauti deradikalizacijos programose, nors jų veiksmingumas kol kas lieka neįrodytas.

Prancūzų žurnalistas ir rašytojas Davidas Thomsonas (Davidas Tomsonas), didelio populiarumo sulaukusios knygos apie grįžtančius džihadustus „Sugrįžėliai“ (Les Revenants) autorius, sako, kad didžiausias iššūkis pareigūnams – įvertinti, ką tie žmonės iš tikrųjų darė Irake ir Sirijoje.

„Problema ta, kad apklausiami sugrįžę jie visi sako dirbę slaugytojais“, – jis sakė AFP.

Praslystantys per tinklą

Tyrėjams labai sunku rasti įrodymų, ką yra padaręs toks asmuo, pažymėjo D.Thomsonas.

„Gudriausieji – ir dažnai pavojingiausieji – niekada nieko neskelbia apie savo veiklą socialiniuose tinkluose“, – sakė jis.

„Taigi, Prancūzijoje tai paprastai veda į kalėjimą, skiriamos vis ilgesnės laisvės atėmimo bausmės. Problema tiesiog nustumiama tolyn, nes kol kas niekas nežino, ką daryti“, – pastebėjo D.Thomsonas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt