Naujienų srautas

Pasaulyje2017.06.16 20:44

Astravo AE klausimas liko neišspręstas

LRT.lt 2017.06.16 20:44

Nepaisant intensyvių ir sunkių diskusijų, Jungtinių Tautų Europos ekonomikos komisijos Konvencijos dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo konvencija) Šalių susitikimas Minske baigėsi taip ir nepriėmus papildomų sprendimų dėl Astravo atominės elektrinės (AE).

Tai reiškia, kad lieka galioti 2014 m. priimtas sprendimas, kuris pripažino, kad Baltarusija, vystydama Astravo AE projektą, pažeidė keturis konvencijos straipsnius, rašoma Užsienio reikalų ministerijos (URM) pranešime spaudai.

Astravo AE klausimas susilaukė išskirtinio tarptautinės bendruomenės dėmesio Espo konvencijos šalių susitikime, vykusiame birželio 13–16 d. Minske. Klausimus dėl Astravo AE projekto ir jo atitikties konvencijos nuostatoms vienu balsu kėlė Europos Sąjunga ir nevyriausybinės organizacijos (Greenpeace, Bankwatch, EcoHome).

Šiame Espo konvencijos šalių susitikime buvo priimta Minsko deklaracija, kuri ragina šalis įvertinti klimato kaitos ir darnaus vystymosi aspektus vystant ūkinę veiklą, patvirtintos gerosios praktikos rekomendacijos vystant branduolinės energetikos projektus, išrinkti pareigūnai į Espo konvencijos institucijas naujai kadencijai iki 2020 m. Tačiau svarbūs sprendimai dėl šalių atitikties konvencijos nuostatoms (t.y. sprendimai ginčuose tarp šalių dėl Espo konvencijos taikymo vystant ūkinę veiklą) buvo peržiūrėti, bet nepriimti.

„Deja, Minskas netapo ta vieta, kurioje Espo konvencijos šalys galėjo pasiekti susitarimų. Priimti sprendimai reikšmingi organizacine prasme, tačiau svarbiausi sprendimai dėl šalių ginčų įgyvendinant konvenciją praktikoje nebuvo priimti“, – apgailestauja užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Kadangi susitikime Minske Espo konvencijos šalys nepriėmė sprendimų dėl šalių atitikties konvencijos nuostatoms, buvo sutarta surengti neeilinį susitikimą kitais metais, praneša URM.

Paprastai Espo konvencijos šalių susitikimai vyksta kas trejus metus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi