Pasaulyje

2017.06.16 22:38

Mirė buvęs Vokietijos kancleris H. Kohlis

DELFI.lt, LRT.lt, BNS, ELTA 2017.06.16 22:38

Penktadienį mirė garsus vokiečių politikas Helmutas Kohlis, praneša bild.de Jis ėjo 87-uosius metus.

H. Kohlis buvo Vokietijos kancleris, krikščionių demokratų partijos pirmininkas. Dėl šalies suvienijimo H. Kohlis derėjosi su tuometiniu Sovietų Sąjungos lyderiu Michailu Gorbačiovu ir Jungtinių Valstijų prezidentu George`u Bushu.

85 metų H. Kohlis yra ilgiausiai po karo kanclerio poste dirbęs vokiečių politikas, pelnęs pripažinimą kaip šalies pakartotino suvienijimo 1990 metais architektas.

Šis konservatyvių pažiūrų politikas vadovavo Vokietijos vyriausybei 1982–1998 metais ir buvo vienas iš Europos Sąjungos vieningosios valiutos kūrėjų.

Pastaraisiais metais jo sveikata buvo pašlijusi. 2009-aisiais H. Kohlį ištiko insultas, o 2012-aisiais jam buvo atlikta širdies operacija. Dabartinė kanclerė Angela Merkel buvo laikoma H. Kohlio globotine: politikas ją įtraukė į savo kabinetą 1991 metais. Tačiau vėliau ji atsigręžė prieš savo mentorių, kai jis įsivėlė į partijos finansavimo skandalą. Manoma, kad ta sumaištis padėjo A. Merkel perimti Krikščionių demokratų sąjungos (CDU), o vėliau – visos šalies vairą.

H. Kohlis pasitraukė iš aktyvios politikos 2002 metais, o pastaruoju metu buvo prikaustytas prie neįgaliojo vežimėlio.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė užuojautą mirus H. Kohliui.

Pasak prezidentės, pasaulis neteko vieno reikšmingiausių XX amžiaus pabaigos politikų. Lietuva prisimins H. Kohlį kaip tvirtą ir ištikimą draugą, kovotoją už demokratines vertybes ir laivę. H. Kholis į istoriją įėjo kaip Vokietijos suvienytojas ir prisidėjo prie Europą ištisus dešimtmečius paralyžiavusio Šaltojo karo pabaigos, teigiama prezidentūros pranešime.

Šalies vadovė pareiškė nuoširdžią užuojautą Vokietijos prezidentui, H. Kohlio artimiesiems ir Vokietijos žmonėms.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis taip pat reiškia nuoširdžią užuojautą dėl buvusio Vokietijos kanclerio mirties.

„Šiandien pasaulį paliko aukščiausio rango vadovas, politikos lyderis, savo šalies ir visos Europos vedlys. Tai buvo viena ryškiausių XX a. antrosios pusės mūsų žemyno politikos asmenybė. Jis visiems laikams bus žinomas kaip suvienijęs Rytų ir Vakarų Vokietiją bei reikšmingai prisidėjęs prie Europos Sąjungos stiprėjimo. Ši netekties valanda atnešė liūdesį tarptautinei bendruomenei, tačiau veliono ryžtingi ir prasmingi darbai neš ryškų ir šviesų jo atminimą pasaulinės politikos istorijoje“ , – sako premjeras Saulius Skvernelis.

Europos Komisijos vadovas H. Kohlį pavadino „pačia Europos esme“

Europos Komisijos Pirmininkas Jean-Claude`as Junckeris penktadienį pagerbė buvusį Vokietijos kanclerį ir pavadino jį „pačia Europos esme“.

„Helmuto mirtis labai sukrėtė mane. Mano mentorius, mano draugas, pati Europos esmė, mes jo labai, labai ilgėsimės“, – parašė tviteryje buvęs Liuksemburgo premjeras J.-C. Junckeris.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Helmutas Kohlis pripildė Europos namus gyvybe – ne tik todėl, kad jis statė tiltus ir į vakarus ir į rytus, bet ir todėl, kad jis niekada nesiliovė kurti dar geresnių Europos ateities projektų“, – sakė J.-C. Junckeris.

„Be Helmuto Kohlio nebūtų buvę ir euro“, – pridūrė jis apie vieningąją ES valiutą, kuri įvesta 19 iš 28 Europos Sąjungos valstybių.

„Aš visuomet prisiminsiu Helmutą Kohlį – draugą ir valstybės veikėją, padėjusį suvienyti Europą“, – parašė tviteryje Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, buvęs Lenkijos premjeras.

Europos Parlamento pirmininkas Antonio Tajani pasakė, kad H. Kohlis buvo „aiškiaregis ir valstybininkas, kovojęs už Europos tautų susitaikymą ir vienybę“.

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas apibūdino jį „suvienytos Vokietijos ir suvienytos Europos įsikūnijimu“.

„Kai Berlyno siena krito, jis ta proga pasinaudojo; tikras europietis“, – parašė tviteryje J. Stoltenbergas.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas penktadienio vakarą savo „Twitter“ paskyroje pasidalino H. Kohlio ir Prancūzijos prezidento Francois Mitterrando bendra nuotrauka. „Netekome didžio europiečio“, – socialiniame tinkle teigia E. Macronas, pavadindamas H. Kohlį prancūzų ir vokiečių draugystės architektu.

Belgijos ministras pirmininkas Charles Michelis H. Kohlį taip pat vadina „tikru europiečiu“, o Liuksemburgo ministras pirmininkas Xavier Bettelis  šlovino jį „didžiu valstybininku“.

Mirus buvusiam Vokietijos kancleriui, buvęs JAV vadovas George`as H. W. Bushas pavadino jį „tikru laisvės draugu“. „Jis yra žmogus, kurį aš vadinu vienu didžiausių politinių lyderių pokario Europoje“, – sakoma išplatintame pareiškime. Abu šie politikai laikomi Vokietijos vienybės tėvais, praneša agentūra dpa.

Reuters/Scanpix nuotr. Vienas „didžiųjų mano gyvenimo džiaugsmų“ buvo kartu su H. Kohliu ramiai siekti Šaltojo karo užbaigimo ir Vokietijos suvienijimo, teigiama toliau pareiškime. Pasak G. H. W. Busho, „visose mūsų pastangose H. Kohlis buvo uola – stiprus ir pastovus“. „Tegul Dievas Visagalis laimina Helmutą Kohlį ir laisvę, kurią jis padėjo gauti“, – pažymima čia. „Mirė tikrai didis vokietis ir pirmiausiai – didis europietis“, – sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras Sigmaras Gabrielis. Angelą Merkel žinia apie jos pirmtako mirtį užklupo pakeliui į Romą. Dėl to ji pakeitė savo vizito programą. Penktadienio vakarą ji kalbės Vokietijos ambasadorės rezidencijoje. A. Merkel išskrido į Romą, kur šeštadienį ją per privačią audienciją priims popiežius Pranciškus. Helmut Kohl hat das europäische Haus mit Leben erfüllt.Er war ein großer Europäer, mein sehr enger Freund & Förderer https://t.co/ikJFdzK9m0 — Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) June 16, 2017